اتحادیه اروپا اعمال تعرفه‌های جدید بر واردات آمریکا را آغاز کرد

بین الملل,جنگ تجاری,تعرفه‌های جدید بر واردات آمریکا

احتمال وقوع یک جنگ تجاری با اقدام اتحادیه اروپا به اعمال تعرفه‌های جدید بر واردات آمریکا، جدی‌تر شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،  اتحادیه اروپا از بامداد امروز- جمعه- بر واردات برخی از کالاهای آمریکایی تعرفه‌های سنگینی اعمال کرد.

این اقدام در واکنش به تصمیم آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی است که برای فولاد و آلومینیوم محصول اروپا تعرفه گمرگی وضع کرد.

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز گذشته اعلام کرد، وضع تعرفه گمرکی از سوی آمریکا بر واردات محصولات اروپایی به لحاظ «تاریخی» بی‌سابقه و با «منطق» مغایر است.

یونکر گفت: «پاسخ ما می‌بایست شفاف، ولی متناسب باشد.»

دولت «دونالد ترامپ»، اوایل ماه ژوئن بر فولاد وارداتی از اروپا، کانادا و مکزیک ۲۵  درصد وبر آلومینیوم وارداتی از آن کشورها ۱۰ درصد تعرفه گمرکی وضع کرد.

ارزش مالی فولاد و آلومینیوم اروپا که اکنون مشمول تعرفه‌های آمریکاست بالغ بر ۶.۴ میلیارد یورو است.

اعمال تعرفه بر برخی از محصولات آمریکایی توسط اتحادیه اروپا نشان‌دهنده مقابله به مثل دو طرف است که می‌تواند به یک جنگ تجاری منجر شود بخصوص اگر دونالد ترامپ تهدید خود در مورد وضع تعرفه‌های گمرکی بر خودروهای ساخت اروپا را عملی کند.

اتحادیه اروپا در عین حال وضع تعرفه‌های بالقوه‌ بین ۱۰ تا ۵۰ درصد بر ۳.۶ میلیارد یورو محصولات وارداتی از آمریکا طی یک دوره سه ساله را تصویب کرده است.

در صورت تشدید این اقدامات که کارشناسان آن را نبرد تعرفه می‌نامند احتمال وقوع یک جنگ تجاری جدی‌تر خواهد شد و پیامدهای آن بر اقتصاد جهان باعث نگرانی شدید بازار مالی است.

 

 

کد N1899565