نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور منتشر شد

فناوری

از سوی گروه رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور سال 96-95 منتشر شد.

به گزارش ایسنا، گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور برای هفتمین سال متوالی دانشگاه­‌ها و موسسات پژوهشی را به صورت رسمی بر اساس شاخص‌ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق‌العاده وزاری آموزش عالی کشورهای اسلامی رتبه‌بندی کرد.

گروه رتبه‌بندی ISC اعلام کرد: در این رتبه‌بندی 182 دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی توسط ۲۶ شاخص در قالب ۵ معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات - امکانات و فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی و صنعتی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور گفت: در رتبه‌بندی منتشر شده بخشی از اطلاعات توسط دانشگاه‌ها و موسسات و از طریق پرسشنامه الکترونیکی گروه رتبه‌بندی گردآوری شد. بخشی دیگر از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی که پژوهش محور بوده‌اند نیز توسط کارشناسان گروه رتبه‌بندی ISC از پایگاه‌های اطلاعاتی WoS و ISC تهیه شد.

گروه رتبه‌بندی ISC در ادامه افزود: در رتبه‌بندی سال 96-1395 همچون سال‌های گذشته شاهد رشد نزدیک به 15درصدی تعداد دانشگاه‌ها و موسسات حاضر در نظام رتبه‌بندی ISC بوده‌ایم. از سال ۱۳۸۹ که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور توسط ISC آغاز شد، هر ساله (بجز سال 93-1392) به تعداد این دانشگاه‌ها افزوده شده است که در نمودار زیر تعداد دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی حاضر در نظام رتبه‌بندی ملی ISC از سال ۱۳۸۹ تاکنون نمایش داده شده است.

با توجه به ماهیت و فعالیت‌های متفاوت مراکز آموزشی در کشور و تفاوت بین آنها نتایج در رتبه‌بندی ISC در پنج  زیرگروه دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌های هنر و دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می شود. در جدول زیر میزان حضور سالانه دانشگاه‌ها و موسسات در پنج زیر گروه اشاره شده نمایش داده شده است.

  

تعداد دانشگاه‌های حاضر در نظام رتبه‌بندی  ISC

سال 95-96

سال ۹۵-۹۴

سال ۹۴-۹۳

سال ۹۳-۹۲

سال ۹۲-۹۱

سال ۹۱-۹۰

سال ۹۰-۸۹

نوع دانشگاه

81

۷۲

۶۳

۵۶

۵۸

۴۶

۴۶

دانشگاه‌های جامع

29

۲۲

۱۸

۱۴

۱۷

۱۳

۱۳

دانشگاه‌های صنعتی

26

۲۲

۱۹

۱۴

۱۱

۱۲

۹

مراکز پژوهشی

4

۴

۳

۳

۳

۲

۳

دانشگاه‌های هنر

42

۳۹

۳۶

۳۱

۳۴

۳۰

۳۰

دانشگاه‌های علوم پزشکی

182

۱۵۹

۱۳۹

۱۱۸

۱۲۳

۱۰۳

۱۰۱

مجموع

این گروه افزود: 81 دانشگاه از دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه‌بندی سال 96-1395 حضور داشته‌اند که این تعداد در سال گذشته برابر با ۶۳ مورد بوده است. دانشگاه تهران همچون سال‌های گذشته رتبه اول را در کشور در بین دانشگاه‌های جامع به خود اختصاص داده است. دانشگاه‌های تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، کاشان و بوعلی سینا به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا دهم جدول قرار گرفته‌اند.

جدول زیر وضعیت ۱۰ دانشگاه برتر جامع را نمایش می‌­دهد.   

گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور ادامه داد: از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 42 دانشگاه در رتبه‌بندی مورد ارزیابی قرار گرفتند و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران به عنوان برترین دانشگاه پزشکی کشور معرفی شد. دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و علوم پزشکی کرمان با قرار گرفتن بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران توانستند در جمع 10 دانشگاه برتر علوم پزشکی کشور قرار گیرند.

جدول زیر وضعیت ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی در سطح کشور را نمایش می‌دهد.

۱۰ دانشگاه برتر پزشکی در رتبه بندی سال 1395-96

رتبه

نام دانشگاه

رتبه

نام دانشگاه

۱

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۶

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

۲

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

۷

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

۳

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

۸

دانشگاه علوم پزشکی ایران

۴

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

۹

دانشگاه علوم پزشکی مازندران

۵

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

۱۰

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

گروه رتبه‌بندی

۱۰ پژوهشگاه و موسسه پژوهشی برتر در رتبه‌بندی سال 96-1395

رتبه

نام موسسه

رتبه

نام موسسه

۱

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی

۶

موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش

۲

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

۷

پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای

۳

پژوهشگاه رویان

۸

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

۴

پژوهشگاه مواد و انرژی

۹

سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

۵

پژوهشگاه صنعت نفت

۱۰

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

در بین دانشگاه‌های هنر در رتبه‌بندی[span dir='LTR']ISC ، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، اصفهان، تهران و شیراز به ترتیب چهار دانشگاه برتر هنر در رتبه‌بندی سال 96-1395 هستند.

۴ دانشگاه برتر هنر در رتبه‌بندی سال 96-1395

رتبه

نام دانشگاه

رتبه

نام دانشگاه

۱

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

۳

دانشگاه هنر تهران

۲

دانشگاه هنر اصفهان

۴

دانشگاه هنر شیراز

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در رتبه‌بندی سال 96-1395 علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه‌ها و موسسات در پنج معیار پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات و نهایتا در معیار فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی بر روی وبگاه جدید گروه رتبه‌بندی به نشانی[span dir='LTR'] ur.isc.gov.ir نمایش داده شده است.

انتهای پیام

کد N1897363
خرید آنلاین بلیط هواپیما