ترکیه سوخو 57 روسیه را جایگزین اف–35 آمریکا می‌کند

ایسنا نوشت: منابعی در ترکیه‌ می‌گویند در صورتی که واشنگتن فروش جنگنده‌های اف–35 به این کشور را تعلیق کند، آنکارا احتمالا به دنبال خرید جنگنده‌های نسل پنجم سوخو 57 روسیه خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه ینی شفق ترکیه به نقل از منابعی گزارش کرد که در سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به ترکیه در تاریخ 3 آوریل بحث‌هایی درباره همکاری‌های ترکیه و روسیه درمورد فناوری‌ها و نرم افزارهای نظامی صورت گرفت که ممکن است شامل تحویل جنگنده‌های سوخو از جمله Su-57 نیز بشود.

این نسل از جنگنده‌های سوخوی روسیه که هنوز به شکل رسمی وارد ناوگان هوایی ارتش روسیه هم نشده‌اند، به عنوان رقیبی برای جنگنده‌های اف–35 و اف-22 آمریکا توسعه داده شده‌اند.

ماه دسامبر گذشته روسیه و ترکیه توافق کردند که آنکارا با گرفتن وام برای خرید سامانه دفاع موشکی اس–400 اقدام کند.

این توافق باعث ناخرسندی آمریکا شده و واشنگتن، آنکارا را تهدید کردکه مشمول تحریم ایالات متحده خواهد شد. واشنگتن هشدار داده که این سلاح با سیستم‌های دفاعی ناتو ناسازگار است.

روز جمعه پوتین از آمریکا از بابت تلاش برای مجبور کردن ترکیه به خروج از توافقش با روسیه انتقاد کرد.

روز پنجشنبه نیز کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در سند سالانه سیاست گذاری دفاعی خود تاکید کرد که تحویل جنگنده‌های اف–35 آمریکا به ترکیه می‌بایست در پاسخ به اقدام آنکارا در خرید سامانه‌های دفاعی اس–400 معلق شود.

جنگنده‌های Su-57 روسیه از نسل پنجم بوده و یک جنگنده دو موتوره تک سرنشین و رادار گریز طراحی شده برای برتری هوایی و دیگر نقش‌های رزمی است.

52310

کد N1885316