وزیر خارجه لهستان: اتحادیه اروپا باید بیشتر با واشنگتن همراهی کند

سیاسی

وزیر امور خارجه لهستان با تکیه بر ادعاهای واشنگتن گفت که اتحادیه اروپا درباره رویکرد آمریکا در قبال توافق هسته‌ای باید همراهی بیشتری داشته باشد و نگرانی‌های واشنگتن را در نظر بگیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، جاکیچ کژاپوتوویژ وزیر امور خارجه لهستان گفت: اتحادیه اروپا توجه بیشتری به نگرانی‌های امنیتی آمریکا در رابطه با خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای 2015 با ایران داشته باشد.

وزیر امور خارجه لهستان در ادامه گفت که تهران در حال فشار بر اروپا است تا یکسری اقدامات اقتصادی را برای جبران خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اتخاذ کند.

پس از آنکه دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا روز هشتم ماه مه خروج خود از توافق هسته‌ای با ایران را اعلا کرد و گفت که تحریم‌ها علیه تهران را باز می‌گرداند، اتحادیه در تلاش است تضمین دهد که ایران به اندازه کافی از منافع اقتصادی مورد انتظار از این توافق بهره می‌برد تا این کشور را متقاعد به ماندن در توافق و ادامه محدودیت‌های هسته‌ای‌اش کند.

رییس کمیسیون اروپا در همین راستا هفته گذشته یکسری اقدامات موسوم به مقررات مسدودکننده را اجرایی کرد که مانع از همکاری شرکت‌های اروپایی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌شود.

وزیر امور خارجه لهستان همچنین گفت که ورشو به عنوان یک متحد واشنگتن هنوز تصمیم نگرفته است از این ممنوعیت حمایت کند یا خیر. وی به رویترز گفت: ما باید فکر کنیم، هنوز زمان باقی مانده است. این بدان معنی نیست که ما خود را جزوی از جامعه اتحادیه اروپا در این گفت‌وگوها احساس نمی‌کنیم. ما می‌خواهیم ببینیم باقی اعضای اتحادیه اروپا چه نظری دارند.

وی با اشاره به شرکت‌های اروپایی که در ایران تجارت می‌کنند، افزود: لهستان بر این باور است که ظاهرا ملاحظات اقتصادی در رایزنی‌های اتحادیه اروپا اولویت دارد.

رییس دستگاه دیپلماسی لهستان همچنین گفت: در جریان این رایزنی‌ها (در اتحادیه اروپا) ما روی لزوم بررسی انگیزه‌های آمریکا و همراهی بیشتر با آنها تاکید خواهیم کرد.

به گزارش رویترز، از زمان به قدرت رسیدن حزب راست‌گرای قانون و عدالت در سال 2015 و بر سر مسائلی چون سیاست‌های انرژی و اجرای قانون اختلافاتی میان ورشو و بروکسل به وجود آمده است.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا باید مسائل امنیتی را در جریان رایزنی‌هایش درباره ایران همزمان با افزایش حضور روسیه در اروپای شرقی، بیش از پیش مورد بررسی قرار دهد و در نظر بگیرد.

کژاپوتوویژ تصریح کرد: ممکن است این دو در نگاه اول ارتباطی با هم نداشته باشند اما این مساله دیگری است که باید حل و فصل کنیم.

وی در حالی این اظهارات را بیان کرده است که پیشتر گرفته بود ورشو از مواضع اتحادیه اروپا در قبال توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه در نشستی در بروکسل درباره سیاست این اتحادیه در قبال ایران رایزنی کنند.

انتهای پیام

کد N1885212