سخنرانی دیشب پمپئو ضد ایران و واکنش سی ان ان

پمپئو, سخنرانی پمپئو, سخنرانی ضد ایرانی پمپئو, سخنرانی دیشب پمپئو,

یک شبکه خبری آمریکایی در گزارشی به بررسی استراتژی جدید وزیر امور خارجه آمریکا در قبال ایران پرداخت و این استراتژی را ناشی از توهمات و نه واقعیات موجود دانست.

پایگاه اینترنتی شبکه خبری "سی ان ان" در گزارشی به بررسی سخنرانی "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا درباره استراتژی جدید واشنگتن در قبال ایران پرداخت.
سی ان ان در این گزارش نوشت: دوشنبه صبح مایک پمپئو در بنیاد هریتیج در واشنگتن سخنرانی با این موضوع داشت: "پس از توافق: استراتژی جدید ایران". پمپئو در سخنرانی 26 دقیقه ای خود استراتژی را ترسیم کرد که به طور خلاصه می توان اینطوری آن را بیان کرد " هر چی که می گوییم را انجام دهید و گرنه ما شما را خرد می کنیم". این سخنرانی نخستین تفسیر شفاف سیاست ایران آمریکا از زمانی است که "دونالد ترام\" رئیس جمهور آمریکا خارج شدن واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک را اعلام کرده است. در حال حاضر سیاستمداران دولت ترامپ توافق جدیدی را در ذهن دارند که به صورت موثری نیازمند تغییر ماهیت نظام حاکم در ایران در قبال اصول مرکزی سیاست خارجی خود است.
بر اساس استراتژی که توسط پمپئو ارائه شد، آمریکا دور جدیدی از تحریم های شدید را علیه ایران اعمال خواهد کرد به گونه ای که ایران باید برای زنده نگه داشته اقتصاد خود مبارزه کند و در این صورت ایران به صورت مسالمت آمیز هر آنچه را که آمریکا می خواهد خواهد داد و ماهیت نظام خود را تغییر می دهد. البته اهداف آمریکا از استراتژی جدید خود ستودنی است. آمریکا و خاورمیانه درصورتی که خواسته های آمریکا اجابت شود بهتر خواهد بود اما سیاست خارجی باید در واقعیت ها و نه توهمات ریشه داشته باشد. اگر آمریکا در توافق هسته ای با ایران باقی می ماند و طی مدت زمان به ایجاد اعتماد با ایران می پرداخت ممکن بود که به توافقی درباره موضوعات دیگر دست یابد. اما خروج از برجام به صورت موثر هرگونه شانس برای توافق بیشتر با ایران را از بین برد.
هنوز مشخص نیست که پمپئو چگونه انتظار دارد که استراتژی جدیدش با موفقیت همراه باشد. تحریم های آمریکا تنها در صورتی خرد کننده خواهد بود که بقیه کشورهای جهان نیز از آمریکا تبعیت کنند و در حالی که آمریکا ممکن است روابط خود با کشورهای اروپایی برای مجبور کردن آنها به تبعیت را به خطر بیاندازد اما کارآمدن بودن این تاکتیک در مجبور کردن روسیه و چین سخت خواهد بود.
سخنرانی پمپئو فقط در این زمینه موفق بود که شواهد کافی را به مقامات ایران بدهد که به مردم خود بگویند آمریکا به دنبال ضربه زدن به ایران است.

کد N1882001