بهترین راه برای سرمایه گذاری چیست ؟

بورس,دلار,ارز,روش های کسب درآمد از بورس,بهترین راه برای سرمایه گذاری,ساختمان بورس,ساختمان بورس تهران,سرمایه گذاری,درآمد ماهیانه,سهام,اوراق بهادار,پس انداز,ثروتمند,درآمد ماهیانه,واندر بورس,معامله,مجلس شورای ملی,صنعت و معدن,شركت نفت پارس,شرکت نفت,بازار پول,بازار سرمایه,داد و ستد,دادو ستد,سررسيد,سهم,سهم چيست,كارگزاران,بورس كالا,افراد حقیقی و حقوقی,حقیقی,حقوقی,بورس فلزات,بورس كشاورزی,بورس اوراق بهادار,بورس اسناد خزان,خريد و فروش سهام,تالار بورس,كارگزاران بورس,كارگزاران واسطه,دولتی,خصوصی,شرکت های کارگزاری,تحليل بازار,مشاور مالی,صندوق مشاع,معامله,بهره برداری,سود سهام,سود,سود نقدی,مالک سهام,مجمع عمومی,مجمع,قیمت سهام,نوسان قیمت,خرید سهام,تحليلگران,سرمايه‌گذاران,كاهش قيمت,حجم مبادلات,نوسانات قیمتها,صندوق های سرمایه گذاری,صندوق سرمایه,معامله گری,کسب درآمد,

شاید نام بورس را بسیار شنیده باشید و با دیدن ساختمان بورس تهران در خیابان حافظ هزاران سوال برایتان ایجاد شده باشد . بورس بهترین راه برای سرمایه گذاری و پس انداز است زیرا برخلاف تصور برخی از مردم برای ورود به بورس لزوما نباید ثروتمند باشید ، شما با بخشی از درآمد ماهیانه خود نیز میتوانید وارد بازار بورس شوید و پس انداز خود را به صورت سهام و اوراق بهادار نگهداری کنید . اما قبل از شروع باید با برخی از تعاریف این بازار آشنا شوید متن زیر بازار بورس را به صورت خلاصه و سریع تعریف کرده است :

شاید نام بورس را بسیار شنیده باشید و با دیدن ساختمان بورس تهران در خیابان حافظ هزاران سوال برایتان ایجاد شده باشد .
بورس در بین مردم عام به شغل دوم ، درآمد اول مشهور شده است . یعنی شما با داشتن هر شغل و حرفه ای میتوانید در این بازار فعالیت کنید و درآمدی مناسب داشته باشید .


بورس بهترین راه برای سرمایه گذاری و پس انداز است زیرا برخلاف تصور برخی از مردم برای ورود به بورس لزوما نباید ثروتمند باشید ، شما با بخشی از درآمد ماهیانه خود نیز میتوانید وارد بازار بورس شوید و پس انداز خود را به صورت سهام و اوراق بهادار نگهداری کنید .


اما قبل از شروع باید با برخی از تعاریف این بازار آشنا شوید متن زیر بازار بورس را به صورت خلاصه و سریع تعریف کرده است :


تاریخچه بازار بورس
حدود 500 سال پيش در يكي ازشهرهاي بلژيك درمقابل منزل فردي به نام (واندر بورس) صرافان گرد هم آمده اوراق‌ بهادار داد و ستد ميكردند.از آن پس هرمكاني راكه درآن، اوراق بهادار مورد معامله قرارمی گرفت بورس ناميدند. اولين بورس دنيا درشهرآنورس بلژيك ايجاد شد. درحال حاضر دراغلب كشورهاي دنيا تشكيلات بورس  وجود دارد.


فكر اصلی ايجاد بورس در ايران به سال 1315 برميگردد. دراين سال يك كارشناس هلندي و يك كارشناس بلژيكي به منظور بررسي و اقدام در مورد تهيه و تنظيم مقررات ناظر برفعاليت بورس اوراق بهادار به ايران آمدند،اما مطالعات آنها با آغاز جنگ جهاني دوم متوقف گرديد.اما پس از سالها تحقیق و بررسی در سال 1345 قانون و مقررات تشكيل بورس اوراق بهادار تهران را تهيه ، ولايحه مربوط را به مجلس شوراي ملي ارسال داشتند.اين لايحه در ارديبهشت 1345 تصويب شد و بورس تهران عملاً در سال 1346 با ورود سهام بانك صنعت و معدن و شركت نفت پارس فعاليت خود را آغاز نمود.


تقسیم بندی بازار ها (بازار های مالی )
بازارهای مالی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:


بازار پول : در اين بازار ابزارهايي دادوستد مي شوند كه سررسيد آنها حداكثر يك سال است.


بازار سرمايه : در بازار سرمايه ابزارهايی است كه سررسيد آنها بيشتر از يك سال است وهمچنين ابزارهاي بدون سررسيد دادو ستد مي‌شوند مانند سهام .


سهم چيست ؟
سرمايه هرشركت سهامی ، به قسمتهايي مساوی تقسيم می شود كه به هريك از اين قسمت ها، يك سهم گفته ميشود.معمولا قيمت اسمی سهام در ايران 1000 ريال است.هر فرد پس از خريد سهام مالك جزئي از دارايي شركت مي‌شود.


سهام شرکتها در بورس معامله می شود که در آن هر خريدار و فروشنده مي توانند يك فرد يا يك شركت باشند. دربورس افراد حقيقي و حقوقي توسط كارگزاران خود به دادوستد مي پردازند. اين خريد و فروش تابع قوانين خاصي است ؛ كه در مورد همه و با هر مقدار سرمايه به صورت يكسان برخورد مي كند .


انواع بورسهای موجود عبارتند از:
بورس كالا ، بورس فلزات ، بورس كشاورزی، بورس اوراق بهادار ، بورس اسناد خزان.


مولفه هاي اصلي بورس كدامند؟
تالاربورس :
جايي است كه كارگزاران به خريد و فروش سهام ميپردازند  همچنين براي آگاهي مردم در تالار بورس تابلويي نمايانگر قيمت لحظه اي هر سهم مي باشد .


كارگزاران بورس : شركت هايي هستند كه افراد براي خريد و فروش سهام بايد به آنها مراجعه كنند كه به دو دسته دولتي و خصوصي تقسيم ميشوند. درواقع كارگزاران واسطه بين سهامداران وشركت هاي حاضر در بورس مي باشند. يک راه خريد و فروش سهام مراجعه به شركت هاي كارگزاري مي باشد.


راههای ورود به بورس
-1 سرمايه گذار خود به تحليل بازار پرداخته و سهام مورد نظر خود را انتخاب كند.


-2 با استفاده از مشاور مالي سهام مورد نظر خود را انتخاب كند.


-3 از راهنمايي كارگزار براي انتخاب سهام استفاده كند.


4- سرمایه گذاری در صندوق مشاع سرمايه گذاري


5- سهام با اختيار معامله
روشهاي كسب درآمد از بورس

سهامداران از حيث بهره برداری از سهام دو گروه هستند :


-1 تعدادی از افراد از سود سهام استفاده می كنند، يعنی شركت در ابتداي سال پيش بيني مي كند كه مبلغ خاصي به ازاي هر سهم سود نقدي مي پردازد و عده اي نيز به خاطر سود سالانه اش اين سهام را خريداري مي كنند. نيازي نيست كه سهامدار، يك سال كامل،مالك سهام باشد تا بتواند از سود سالانه استفاده كند، هر فردي كه در تاريخ برگزاري مجمع عمومي عادي سهامدار شركت بوده باشد ، سود يكساله به او تعلق مي گيرد.


-2 عده اي ديگر از رشد قيمت سهام استفاده مي كنند. مثلا قيمت سهام 400 تومان بوده و بعد از 4 ماه به 900 تومان مي رسد .سپس اين افراد سهام خود را مي فروشند و در واقع از نوسان قيمت استفاده مي كنند.كساني كه قصد خريد سهام را دارند بايد مشخص كنند كه از كداميك مي خواهند بهره ببرند(نوسان قيمت ، سود هرسهم يا هردو؟)


براي شروع به سرمايه گذاري در بورس نياز به كد معاملاتي داريد . كد معاملاتي شما يك كد واحد است كه به وسيله آن در سامانه اطلاعاتي بورس شناسايي مي شويد . براي ايجاد كد بايد يك برگه كپي شناسنامه به همراه كپي كارت ملي خود را به يكي از كارگذاران تحويل بدهيد. پس از اينكه مشخصات شما در سيستم ثبت شد ، با مراجعه به شركت  كارگزاري (معمولا دو روز كاري بعد) از كد معاملاتي خود آگاه خواهيد شد. ايجاد كد بورسي كه كد معاملاتي يا كد سهامداري نيز به آن مي گويند رايگان بوده و كارگزاران براي اين كار دستمزدي از شما دريافت نخواهند كرد. كد معاملاتي شما از سه حرف اول نام خانوادگي شما به علاوه يك عدد 5 رقمي تشكيل ميشود . با دريافت اين كد مي توانيد شروع به سرمايه گذاري نماييد.


و در پایان :


براي تصميم گيري هاي اقتصادي نياز به اطلاعاتي است كه بتوان با كمك آنها منابع موجود و در دسترس را به نحوي مطلوب تخصيص داد. يكي از مهمترين عوامل در تصميم گيري صحيح، اطلاعات مناسب و مرتبط با موضوع تصميم است، كه اگر به درستي فراهم و پردازش نشوند، اثرات منفي براي فرد تصميم گيرنده در پي خواهد داشت.


در بازار سرمايه، پايه اوليه معاملات را وجود اطلاعات مرتبط، شكل میدهد و از اين رو است كه اطلاعات را گرانبهاترين دارايی در بازار سرمايه می دانند. معمولا زمانی كه اطلاعات تاز هاي از وضعيت شركت ها در بازار منتشر میشود، اين اطلاعات از سوي تحليلگران، سرمايه‌گذاران و ساير استفاده كنندگان مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و بر مبنای آن، تصميم گيری نسبت به خريد و يا فروش سهام صورت می پذيرد. اين اطلاعات و نحوه واكنش به آنها بر رفتار استفاده كنندگان، به خصوص سهامداران بالفعل وبالقوه تاثير گذاشته و باعث افزايش و يا كاهش قيمت و حجم مبادلات سهام مي شود. زيرا نحوه برخورد افراد با اطلاعات جديد، نوسانات قیمتها را شكل مي دهد.


بنابر این اگر قصد ورود به بازار سرمایه را دارید ولی علم و وقت کافی برای این کار ندارید میتوانید با کمک مشاوران و یا خرید واحد های صندوق های سرمایه گذاری هم سود ببرید و هم وارد فضای معامله گری شوید.
کد N1881124