اولین واکنش مسعود بارزانی به پیروزی صدری‌ها

مهر نوشت: رهبرحزب دموکرات کردستان عراق با صدور پیامی نسبت به آغاز مرحله جدید در روابط میان اربیل و بغداد ابراز امیدواری کرد.

به گزارش سومریه نیوز، مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق در پیامی خطاب به افکار عمومی این کشور نوشت: انتخابات پارلمانی اخیر عراق اوضاع جدیدی را به وجود آورده است. امیدوارم که در روابط میان اربیل و بغداد به دور از تعصب و تنش بازنگری شده و مرحله جدیدی میان دو طرف آغاز شود.

وی در ادامه افزود: دلیل اصلی تمام مشکلات سابق و تصمیم کردها مبنی بر اجرای همه پرسی استقلال عدم پایبندی دولت بغداد به قانون اساسی بود. این مسأله کاملا نشان داد که اتحاد عراق یک مسأله اختیاری است و بر اساس آن حق تعیین سرنوشت یک حق قانونی و طبیعی برای کردها به شمار می رود.

بارزانی تاکید کرد: فرصت خوبی پیش آمده تا مقامات عراق با حقوق و درخواستهای کردها بر اساس قانون اساسی برخورد کنند. ما ترجیح می دهیم گفتگو با بغداد را تا حصول نتیجه ادامه دهیم.

بارزانی در این نامه خود به تاریخ درگیری ها میان اربیل و بغداد پرداخت.

وی در خصوص انتخابات گفت: برخی شک و تردیدها در این خصوص وجود دارد و باید اقدامات لازم برای از بین بردن این شک و تردیدها صورت پذیرد. از طرفهای کرد می خواهم تا منافع ملی را بر منافع حزبی ترجیح دهند.

52310

کد N1880446