چرا ایران و پاکستان نباید رزمایش‌های مشترک داشته باشند؟

سیاسی

معاون هماهنگ‌ کننده ارتش با اشاره به وجود زمینه‌های نظامی مختلف برای همکاری ایران و پاکستان گفت: چرا دو کشور نباید رزمایش‌های مشترک زمینی، هوایی و دریایی داشته باشند؟

به گزارش ایسنا، امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش در دیدار با فرمانده نیروی دریایی ارتش پاکستان در حاشیه ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دیایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری پاکستان دارای مشترکات تاریخی و مذهبی هستند و دو ملت به خوبی همدیگر را می‌شناسند. هنر ما مسئولین این است که بستر مناسبی را برای ارتقای مناسبات به وجود آوریم و اگر نسبت به این موضوع بی‌توجهی کنیم، ملت‌ها هم آسیب می‌بینند. انتظار واقعی این است که سطح ارتباطات با توجه به مناسبات مشترک ارتقا یابد و ما باید هوشمندانه رفتار کنیم و اجازه ندهیم دیگران بتوانند بر روابط ما تاثیر گذار باشد. با ارتقای توانمندی‌های دو ملت، ما می‌توانیم به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کنیم.


وی به برخی از زمینه‌های همکاری اشاره کرد و گفت: ما در بحث آموزش می‌توانیم سطح مناسبات فعلی را ارتقا دهیم، این آموزش‌ها در سطوح مختلف می‌تواند اجرایی بشود. در بحث تبادل اطلاعات به خصوص در مواردی که امنیت مرزهای ما را تحت تأثیر قرار داده است، باید با یکدیگر همکاری نزدیک‌تری داشته باشیم.


معاون هماهنگ کننده ارتش دیگر زمینه همکاری ایران و پاکستان را در خصوص امنیت مرزها، تمرینات و انجام رزمایش‌های مشترک و تبادل تیم‌های ورزشی برشمرد و بیان کرد: چرا نباید ما رزمایش‌های مشترک زمینی، هوایی و دریایی داشته باشیم؟


رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما در بحث هوا، دریا و زمین با توجه به هشت سال دفاع مقدس تجربیات خوبی داریم که می‌توانیم آن‌ها را در اختیار شما قرار دهیم تصریح کرد: دو کشور می‌توانند در زمینه‌های فنی، تعمیر و نگهداری در قسمت‌های مختلف همکاری‌های قابل قبولی داشته باشند.

امیر سیاری در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: راهبرد جدید استکبار جهانی در خصوص قلمداد کردن پاکستان به عنوان حامی تروریست برای ما قابل قبول نیست. درحالی که کشور پاکستان ضربات زیادی از تروریسم خورده است. نباید به دشمنان اجازه داد هر گونه که می‌خواهند در مورد ما فکر کنند. کشورهای غربی می‌خواهند خواسته خود را تحمیل کنند و به دنبال هژمونی و برتری‌طلبی خود هستند و ما باید با اتحاد و همکاری خود از این اقدامات آن‌ها جلوگیری کنیم و هوشیارانه اجازه ندهیم که آن‌ها هرگونه اقدام و فکری را در مورد ما داشته باشند.


در ادامه دریاسالار ظفر محمود عباسی فرمانده نیروی دریایی پاکستان گفت: ایران کشوری اسلامی است و مشترکات زیادی بین ایران و پاکستان وجود دارد. ما اعتقاد داریم روابط ما بایستی سطح بالاتری نسبت به امروز داشته باشد. روابط ما بر اساس تاریخ و اهداف مشترک است که انشاءالله در آینده شاهد گسترش ارتباطات خود خواهیم بود.


وی ادامه داد: اجلاس IONS فرصت مناسبی ایجاد کرده که بتوانیم روابطمان را ارتقا دهیم. ما باید از طریق آموزش‌ها و انجام مانورهای مشترک بتوانیم مناسبات خود را گسترش داده و در برقراری امنیت مرزها با همدیگر همکاری لازم را داشته باشیم. ما اعتقاد داریم که برای انجام کلیه همکاری‌ها باید یک چهارچوب‌های داشته باشیم و کمیته‌های مشترک تشکیل دهیم تا در خصوص موضوعات مورد نظر به نتیجه مشترک دست یابیم.


 فرمانده نیروی دریایی ارتش پاکستان در پایان خاطرنشان کرد: در بحث تروریسم، پاکستان بیشترین آسیب را دیده و مردم در جنگ بر ضد تروریسم در صدمات زیادی را متحمل شده‌اند. موقعیت استراتژیک ایران و پاکستان ایجاب می‌کند که ارتباط و همکاری‌های یشتری با هم داشته باشیم و امیدواریم این مناسبات در سطح عالی ارتقا یابد.

انتهای پیام

کد N1865745