دفاع مرکل از برجام پیش از سفر به آمریکا

سیاسی

صدر اعظم آلمان با دفاع از برنامه جامع اقدام مشترک گفت که کشورش برای تضمین اجرای این توافق از نزدیک نظارت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در آستانه سفر خود به آمریکا در گفت‌وگو با یک کانال تلویزیونی صهیونیستی در دفاع از توافق هسته‌ای با ایران گفت که اگرچه برجام بی نقص نیست اما بهتر از عدم وجود یک توافق است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرکل قرار است طی روزهای آینده برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به واشنگن سفر و درباره توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی که ترامپ از مخالفان سرسخت آن است، رایزنی کند.

رئیس جمهور آمریکا هشدار داده است در صورت اصلاح نشدن برجام تا روز 12 مه، واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز قرار است دوشنبه(امروز) برای گفت‌وگو با دونالد ترامپ درباره برجام و همچنین بحران سوریه، وارد آمریکا شود. وی نیز روز گذشته از این توافق دفاع کرد.

مرکل در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد که نگرانی‌های زیاد رژیم صهیونیستی درباره ایران را درک می‌کند.

وی افزود: مساله‌ای که درخصوص آن اختلاف نظر داریم این است که بهترین راه مهار آن چیست. نخست وزیر نتانیاهو معتقد است که توافق هسته‌ای با ایران امنیتی را که اسرائیل می‌خواهد، برآورده نمی‌کند. ما معتقدیم که این توافق هرچند بی نقص نیست، بهتر از این است که هیچ توافقی در کار نباشد. ما به رایزنی در این باره ادامه خواهیم داد، اما آلمان از نزدیک نظارت خواهد کرد تا اطمینان یابد که این توافق اجرا می‌شود.

صدراعظم آلمان پیش از این در گفت‌وگو با خواستار حفظ برجام شده است. وی همچنین تاکید کرده بود که این توافق می‌تواند الگوی خوبی برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای کره شمالی باشد.

انتهای پیام

کد N1865046