شهردار آینده نگاه مهربان‌تری به حوزه بهداشت و درمان داشته باشد

دولت,قاضی‌زاده هاشمی

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در نخستین مجمع سلامت استان گفت: مهاجرت جمعیت روستایی افزایش پیدا کرده است با افزایش جمعیت شهری رو‌به‌رو هستیم و این نیازمند رسیدگی بیشتری است.  من از استاندار بابت تشکیل اولین جلسه تشکر می‌کنم. امیدوارم جلسه بعدی با حضور اثرگذار همه دستگاه‌ها ادامه پیدا کند.

 وی افزود: دستگاه‌ها و خیرین نشان دادند دغدغه‌مند حوزه سلامت هستند. به نظر می‌رسد دولت بیش از این نمی‌تواند در این حوزه هزینه کند بنابراین نیاز است همه مردم دست به دست یکدیگر دهند. ما سالیانه با افزایش تعئاد افرادی روبه‌رو هستیم که با هزینه‌های سلامت زیر خط فقر هستند. در تهران بیماری‌های بیشتری وجود دارد و باید برنامه‌هایی برای آن تدوین شود.

وزیر بهداشت افزود: باید قبول کنیم ۵۵ درصد از ایرانی‌ها زیر ۷۰ سال می‌میرند. سکته‌های قلبی هم رو به افزایش است‌‌. باید از بروز بیماری‌ها پیشگیری کنیم. در سال ۹۴ بیشترین آمار در مرگ و میر ایرانیان زیر ۷۰ سال بودند. باید ورودی بیمارستان‌ها را کم کنیم. من ضمن تشکر از رسانه‌ها بابت اقدامات آنها در زمینه پیشگیری از بیماری‌ها ، آنها را تشویق به اثرگذاری بیشتر می‌کنم.

وی با تاکید بر اینکه ما باید عوامل بیماری‌های زودرس را کاهش دهیم، گفت: مصرف نمک، شکر، سیگار، نوشابه و تغذیه‌های ناسالم را باید با خود مراقبتی کاهش دهیم. دولت باید همکاری‌های بین بخشی را افزایش دهد. دولت هم اگر به موقع به مسائل رسیدگی نکند، می‌تواند آسیب زننده به سلامت مردم باشد.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: من خوشحالم رئیس‌جمهور دستور دادند در هر استانی استاندار رئیس مجمع سلامت باشد. فرمانداران هم به همان شکل‌. بابت همت رئیس‌جمهور در حوزه عملی کردن برنامه پنجم توسعه تشکر می‌کنم. سازمان برنامه و بودجه به صحبت رئیس‌جمهور در سه روز گذشته که اولویت را سلامت دانستند توجه کنند. امروز با تهدیدهای زیادی رو‌به‌رو هستیم که بسیاری از آنها جسمی نیست. اگر مطالبه‌گری ما در قالب سفیران سلامت دائما تکرار شود و فقط مربوط به مجلس دولت و حکومت نباشد ما را به سمت و سوی لازم هدایت می‌کند. فرهنگ‌سازی در این زمینه سالیان سال زمان می‌برد. به نظر من باید شاکر باشیم که مردم در حال حاضر به سلامتی خود اهمیت می‌دهند.

وی در پایان گفت: در تهران یکی از مشکلات این است که یک دانشگاه باید پاسخگوی بهداشت و درمان باشد اما باید در حوزه علم و پژوهش هم پیشرو باشند. مسئول بهداشت و درمان تهران باید نهایتا یک نفر باشد که پاسخگو باشد. من فکر می‌کنم ورود نمایندگان به حوزه بهداشت و درمان از مهم‌ترین وظیفه آنها است‌. شهردار آینده باید نگاه مهربانتری به حوزه بهداشت و درمان داشته باشد.  مهم‌ترین وظیفه شهردار پیشگیری از بیماری مردم است.

کد N1864881