تابش: حاکمیت نشان دهد حاضر به استفاده از توان نیروهای وفادار به انقلاب و نظام است

سیاسی

نایب رییس فراکسیون امید مجلس تمایل به حل مسئله حصر و محدودیت‌ها و ممنوع التصویری و باز کردن راه برای استعدادهای برجسته کشور را از جمله موضوعات مهم عنوان کرد و گفت که حاکمیت باید نشان داده که حاضر به استفاده از اندیشه و توان همه نیروها و جریان‌های وفادار به انقلاب اسلامی و نظام هست و موانع مشارکت آنها را در مدیریت ها و انتخابات از پیش رو برمی‌دارد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا تابش به نمایندگی از فراکسیون امید در جلسه مشترک سه قوه در مجلس که یکشنبه شب برگزار شد، اظهار کرد: ما به عنوان مسئولان کشور حق نداریم صرفاً بیان کننده مشکلات کشور و مردم باشیم بلکه باید قدرت فهم اینکه چرا این مشکلات به وجود آمده‌اند را داشته باشیم و راهکارهای فائق آمدن بر آنها را ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه کشور با تنگناها و مشکلات متعددی روبروست که باید نگران ابعاد و روند رشد آنها باشیم، افزود: جز در سایه فهم مشترک و گفتگو بر سر کمیت، کیفیت و اولویت آنها و جلب مشارکت همه نهادها نخبگان و همه شهروندان برای حل و فصل آنها راهی نیست.

تابش ادامه داد: می‌توان فهرست بلندبالایی از چالش ها و ابر چالش‌هایی که کشور با آنها روبه‌روست تا مسائل آنی و عاجل را برشمرد. نهادهای معتبر علمی و مطالعاتی در سال‌ها و حتی ماه‌های اخیر به درستی عنوان کردند کشور با چه روندها و یا حتی بحران‌هایی روبروست. بحران آب، فرسایش خاک، ناکارآمدی عملکردها، بیکاری، فرسایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی، فساد گسترده و دامن‌گیر بحران گریز جامعه از ارزش‌ها و الگوهای رسمی، ناهنجاری‌های ساختاری اقتصاد ایران، بحران بانک‌ها، بحران تهدیدهای بین‌المللی و منطقه‌ای، بحران چالش‌های قومی و بحران صندوق‌های بازنشستگی از جمله این موضوعات هستند.

نماینده مردم اردکان در مجلس برخی دیگر از مسائل مهم را به این شرح برشمرد: معضل بیکاری و تنگناهای معیشتی مردم، آسیب های اجتماعی و جلوه های ناراحت کننده و هم هشدار دهنده آن، موضوع رفع حصر و محدودیت‌ها، سیاست خارجی و نقش و تاثیر دولت، محدودیت و انحصاری کردن پیام‌رسان‌ها، انفعال در موضوع تغییر تشکیلات دولت، قیمت لجام‌گسیخته ارز، دخالت نهادهای نظارتی خارج از وظیفه در شئون اداری و برخورد متفاوت در موضوعات واحد از طرف قوه قضاییه، مساله قومیت‌ها و بحران‌هایی که خود دامن می زنیم، لزوم حل موضوع ورزشکاران در میادین بین‌المللی، حل مشکل زندانیان زیست‌محیطی، اهتمام ویژه به نقش و جایگاه زنان در جامعه.

نایب رییس فراکسیون امید مجلس همچنین گفت: باید به جای طرح موضوعات دسته چندم در مجلس و تصویب قوانین نه‌چندان ضروری، بیشتر به ایفای وظایف نظارتی بپردازیم و صحن علنی بیشتر محل طرح مطالبات مردم و پاسخگویی مسئولان امر باشد.

وی با تاکید بر لزوم عمل به وعده های رییس جمهور و یا احیانا ارائه گزارش درباره موانع تحقق آنها اظهار کرد: غلظت دو قطبی موجود در جامعه که همه شئون اجرایی، اداری و قضایی را در نوردیده است و امنیت ملی را به مخاطره می اندازد و اینکه به لحاظ شیوه حکومت داری مواجه با مشکل شده ایم و باید متناسب با تحولات جهانی، جمعیتی و خواستها و انتظارات مردم طرحی نو در اندازیم. از میان انبوه این مسائل و مشکلات بحران ها باید در جستجوی آن باشیم که چه اقتضائاتی برای کاهش و حل این مسائل باید در نظر گرفت.

تابش یادآور شد: جامعه و نخبگان و شهروندان باید حس کنند که همه مسئولان و قوا اولا به فکر آن ها و حل مشکلاتشان هستند، ثانیاً قدرت حل آن ها را دارند، ثالثا به ضرورت گفتگو، تفاهم و همکاری با یکدیگر واقفند. متاسفانه بر اساس گزارش های نهادهای بین المللی، ما در مبحث "حکمرانی خوب " -که مولفه های حاکمیت مافوق، پاسخگویی و حق اظهارنظر، اثربخشی دولت، بی ثباتی سیاسی رگولیشن، فساد و امثالهم را مدنظر قرار می دهد- از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ در همه شاخص ها پایین‌تر از حد متوسط بوده ایم و با کمال تاسف  غیر از شاخص اثر بخشی دولت وضعیتمان همواره رو به افول بوده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر ضرورت اولویت بندی موضوعات اساسی کشور و تمرکز هر سه قوه به حل آنها، بر لزوم شفاف سازی حوزه اختیارات قوا و رفع تعارضات موجود، اصلاح قوانین اصلی و مادر متناسب با تحولات جهانی و نیازهای روز ، جلب مشارکت مردم، تمرکززدایی و جوان گرایی تاکید کرد.

نایب رییس فراکسیون امید مجلس همچنین گفت: بررسی میزان رضایت‌مندی مردم از عملکردها و اعمال اصلاحات لازم، توجه به سرمایه های معنوی و اساسی کشور، توجه به اینکه جامعه خواستار فهم این است که مدیریت نظام و همه دستگاه ها تغییر در رویه ها و حکمرانی خوب را پذیرفته اند و حکومت قائل به اعمال محدودیت ها نیست، تمایل به حل مسئله حصر و محدودیت ها و ممنوع التصویری و باز کردن راه برای استعدادهای برجسته کشور (داخلی و خارجی) از جمله موضوعات مهم است و حاکمیت باید نشان داده که حاضر به استفاده از اندیشه و توان همه نیروها و جریان های وفادار به انقلاب اسلامی و نظام هست و موانع مشارکت آنها را در مدیریت ها و انتخابات از پیش رو بر می دارد.

انتهای پیام

کد N1864831