ذوالفقاری: زمینه اعزام ‌کاروان‌های خانوادگی به کربلا فراهم می‌شود

سیاسی

معاون امنیتی وزیر کشور گفت: اعزام زائران به صورت کاروانی یا شبه کاروانی یا کاروان خانوادگی می‌تواند درحل مشکلات بویژه در اعزام و صدور روادید نیز موثر واقع شود که این مهم انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، حسین ذوالفقاری در جلسه ستاد اربعین حسینی استان بوشهر افزود: با این حال حذف روادید بین ایران و عراق در ایام برگزاری مراسم اربعین حسینی از برنامه‌های مهم ستاد اربعین حسینی است که بطور جد پیگیر آن هستیم. تحقق این امر می تواند در کاهش هزینه‌ها و حل مشکلات جانبی تاثیر فراوانی ایجاد کند.

وی همچنین تاکید کرد: هر سال مشکلات اعزام زائران به مراسم اربعین روند کاهشی دارد. اسکان، تغذیه، پارک خودروها و بهبود کیفی خدمات برای زائران در مراسم اربعین حسینی هر سال نسبت به سال گذشته بهتر می‌شود. زیرساخت‌های داخلی و کشور عراق نیز باید با هدف رفاه بیشتر زائران حسینی توسعه پیدا کند. در سال‌های گذشته مشکلاتی در این زمینه وجود داشت که با کمک مسئولان و دست اندرکاران برطرف می‌شد که اکنون در این زمینه پروژه‌هایی آغاز شده است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه طیف گسترده‌ای کار در حوزه اربعین وجود دارد گفت: با اصل محوریت مردم در ارائه خدمات به زائران مخصوصا اسکان، تغذیه و حمل و نقل ان‌شاالله با کمک مسئولان، توسعه زیرساخت‌ها در ایران در اولویت نخست قرار بگیرد. بخش‌هایی هم در  توسعه زیرساخت‌ها باید در عراق مانند ارتباطات تلفن، اینترنت و خدمات بانکی با همراهی دولت عراق  گسترش یابد تا فضای مناسبت‌تری برای برگزاری مراسم اربعین ایجاد شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه مشکلات در این زمینه کاسته شده ولی راه طولانی در پیش داریم خاطر نشان کرد: تشکیل جلسات اربعین در استان‌ها و شهرستان‌ها در راستای برنامه‌ریزی برای کاهش مشکلات و تسهیل در برگزاری همایش بین‌المللی اربعین است.

وی، ارزیابی مشکلات همایش اربعین سال قبل را از برنامه‌های مهم ستاد اربعین دانست و تصریح کرد: این مشکلات پس از دسته بندی در اختیار کارگروه‌های تخصصی قرار می‌گیرد که تقویت ستادهای اربعین استان‌ها و شهرستان‌ها یکی از برنامه‌های مهم در این راستاست.

معاون امنیتی وزیر کشور با بیان اینکه دوره تمرکز در برگزاری همایش اربعین پشت سرگذاشته‌ایم افزود: باید امکانات هر استان و کمک‌های مردمی در اختیار ستاد اربعین هر استان قرار بگیرد تا کار بهتر سازماندهی شود.

ذوالفقاری با تاکید بر هماهنگی بیشتر  با مسئولان عراقی برای تسهیل در برگزاری راهپیمایی اربعین گفت: تردد امکانات از ایران به عراق مشکلات سال‌های گذشته بود که در توافقنامه جدید مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی حل مشکل کسانی که برای اشتغال به عراق سفر می‌کنند را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: هماهنگی‌های لازم با سفارتخانه عراق در زمینه کسانی که برای اشتغال به عراق سفر می‌کنند انجام شده که برای صدور ویزا هزینه‌ای پرداخت نکنند.

معاون امنیتی وزیر کشور، با بیان اینکه برگزاری همایش اربعین با هماهنگی مسئولان عراقی تسهیل می‌شود تصریح کرد: در این زمینه اقدامات لازم برای تسهیل مراسم راهپیمایی اربعین و کاهش هزینه‌ها برای زائران انجام شده است.

ذوالفقاری لغو روادید بین ایران و عراق را بهترین گزینه دانست و تاکید کرد: لغو روادید بین دو کشور ایران و عراق اگر مورد پذیرش دولت عراق برای زائران ایرانی و عراقی قرار بگیرد قدم بزرگی است که امیدواریم  با بهبود شرایط در عراق این مهم محقق شود تا هم  هزینه‌ها کاهش یاید و هم اینکه مشکل صدور ویزا حل شود.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران اسلامی با شور وصف ناپذیری در مراسم اربعین حسینی در کربلای معلی حضور می‌یابند که جوهره اصلی این حرکت خودجوش عشق به امامت و ولایت در بین آنهاست بیان کرد: مراسم راهپیمایی اربعین هر سال باشکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود. عشق به امامت و ولایت  سبب می‌شود هر سال مراسم راهپیمایی بین‌المللی اربعین در کربلای معلی با شکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: ایجاد شک و شبهه و رواج خرافه‌پرستی‌ از برنامه‌های دشمنان و بویژه صهیونیست‌ها و وهابی‌ها در مراسم اربعین است که باید بطور جدی با این نوع عقاید هدف دشمنان مقابله کرد.

انتهای پیام

کد N1864373