در اختتامیه جشنواره «سین سیما»

بهترین های نوروز معرفی شدند/ آمارهای مدیران از رضایت بینندگان

فرهنگی

آیین اختتامیه جشنواره «سین سیما» با حضور هنرمندان و مدیران سازمان صداوسیما در مرکز همایش های سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین اختتامیه جشنواره «سین سیما» با حضور هنرمندان و مدیران سازمان صداوسیما امشب اول اردیبهشت ماه در مرکز همایش های سازمان صدا و سیما آغاز شد. در این مراسم مراسم عبدالعلی علی عسکری رییس صداوسیما و مرتضی میرباقری معاون سیما حضور دارند.

اجرای این مراسم را رضا رشیدپور بر عهده داشت که در ابتدای مراسم حضور هنرمندان و چهره ها را به این مراسم خوشامد گفت.

مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی در ابتدای مراسم بیان کرد: برنامه های نوروزی در سال ۹۷ بدون شک پربیننده ترین و پرشنونده ترین برنامه های تاریخ تلویزیون بودند. نوروز ۹۷ یکی از پررونق ترین های تلویزیون بود که از حیث تعدد و تنوع برنامه ها، بیشترین میزان رضایت مخاطب را داشتیم.

وی ادامه داد: آخرین نظرسنجی ما که دو هفته بعد از پخش برنامه های نوروزی شکل گرفت نشان داد که برنامه های نوروزی حدود ۸۶/۷ درصد مخاطب و بیش از ۹۰ درصد رضایت مخاطبان را جلب کرد. این میان سریال «پایتخت» بیش از ۹۲ درصد و «دورهمی» بیش از ۹۰ درصد رضایت مردم را جذب کرد.

معاون سیمای رسانه ملی عنوان کرد: جلب رضایت در چنین ترازی از موارد نادر است. جلب رضایت مخاطب پیش نیاز اساسی هر نوع ابتکار و خلاقیت است. ما به هر میزان که موفق شویم افکار عمومی را راضی نگه داریم گره گشایی در مسایل مختلف زندگی برای مردم بهتر صورت می گیرد.

میرباقری تصریح کرد: امیدوار هستیم برنامه های نوروزی و بهاری ما که اینگونه آغاز شد نوید سالی پر برکت را بدهد. در صداوسیما مرسوم است برای اینکه بدانیم مخاطبش چه نظری دارد نظرسنجی های علمی ترتیب می دهیم که امسال علاوه بر نظرسنجی های علمی و تحلیلی، نظرسنجی های تعاملی هم داشتیم که از جمله آن حدود ۱۹ و نیم میلیون آرای مردمی درباره برنامه های نوروزی است.

وی در پایان سخنانش گفت: ما در نظر داشتیم از بعضی دوستان و شبکه ها که تلاش بیشتری داشتند بیشتر تجلیل کنیم اما نخواستیم این جلسه را به تجلیل مدیران خود اختصاص دهیم.

شهدای مدافع حرم نگذاشتند پای داعش به کشور ما باز شود و در صدر همه کسانیکه برای امنیت کشور می کوشند سردار قاسم سلیمانی استعبدالعلی علی عسکری رییس رسانه ملی نیز در این مراسم با یادی از شهدا گفت: شما در سریال «پایتخت» نمونه ای از داعش را دیدید که چطور زندگی معمولی مردم توسط آنها مختل شد. شهدای مدافع حرم نگذاشتند پای داعش به کشور ما باز شود و در صدر همه کسانیکه برای امنیت کشور می کوشند سردار قاسم سلیمانی است که نمی گذارد ناامنی ها به کشورمان رسوخ کند.

وی با اشاره به عوامل ساخت برنامه های نوروزی ادامه داد: همه همکاران و برنامه سازان توانستند صمیمیت و نشاط را به میان مردم آورند و انصافا حال مردم خوب شد.

علی عسکری با تاکید بر اینکه رسانه ملی می تواند زمینه های رشد و نشاط مردم را فراهم کند، توضیح داد: ما به یکایک شما هنرمندان و مدیران افتخار می کنیم چراکه رسانه ملی در شرایط سختی توانست به ۸۳ درصد جذب مخاطب برسد.

 رییس صداوسیما افزود: ما برای مردم کار می کنیم اگرچه که شرایطمان سخت است و رقبا و دشمنان فراوانی داریم. وقتی پدیده ای مثل سریال «پایتخت» و یا برنامه های ترکیبی گل می کنند و بیش از ۷۰ درصد دیده می شوند آن هم در شرایطی که ۲۹۰ شبکه ماهواره ای وجود دارد یعنی صداوسیما به خوبی نفوذ پیدا کرده است.

وی با اشاره به سه عنصر مهم برنامه سازی بیان کرد: در یک محصول رسانه ای هنر، تعهد و علم هر سه موثر است تا  اثری فاخر ارایه شود و این عناصر در برنامه های ما وجود داشت.

علی عسکری اظهار کرد: مایه مباهات است که امشب از شما تکریم می شود و امیدواریم امسال همه تلاش کنند تا بهتر از قبل باشیم و در چهلمین سالگرد انقلاب گام های بهتری در راه رشد و پیشرفت برداریم.

وی در پایان با اشاره به نامگذاری سال با عنوان حمایت از کالای ایرانی گفت: کالای ملی هویت یک کشور است و من امید دارم در صداوسیما هم محصولات و خدمات بهتری ارایه کنیم.

رشیدپور در ادامه برنامه به رادیو و ویژگی های آن اشاره کرد و با خوشامدگویی به حمید شاه آبادی معاون صدا بیان کرد: هرچند ما فراموش شده ایم ولی رادیویی ها را فراموش نمی کنیم. وی همچنین درخواست کرد که هرازچندگاهی بچه های تلویزیون را به رادیو هم راه دهند.

بخش دیگر این مراسم با استندآپ کمدی مهران غفوریان همراه بود که بیشترین شوخی های وی با خود صداوسیما انجام شد.

غفوریان در بخشی از این اجرا به کارتون های تلخ کودکی اشاره و بیان کرد که به طور مثال اگر احسان علیخانی در آن زمان برنامه «ماه عسل» را داشت هاچ زنبور عسل را دعوت می کرد و آرزوی او را می پرسید. وی در ادامه استندآپ خود به ممیزی ها در سیما اشاره کرد که مدت پخش سریال ها در بازپخش کوتاه می شود. غفوریان همچنین در ادامه با پخش بازی های والیبال و سانسور در آنها شوخی کرد. انتقادهای طنز مهران غفوریان با تشویق های هنرمندان مواجه و باعث شد رشیدپور به شوخی از این استندآپ به عنوان آخرین اجرای تلویزیونی یاد کند.

مردم به «پایتخت» و «ایرانگرد» رای دادند

در بخش تجلیل از سریال های نوروزی ابتدا عوامل سریال «پایتخت» شامل سیروس مقدم، خشایار الوند، احمد مهرانفر، نسرین نصرتی، علیرضا خمسه تجلیل شدند و ریما رامین فر هدیه مردمی را دریافت کرد. همچنین سریال «پایتخت» از نگاه مردم بهترین سریال نوروزی تلویزیون اعلام شد.

در بخش مستند با تجلیل از مستندهای مشاهیر، هشت خرس قهوه ای و مدیر تصویربرداری ایرانگرد، مستند «ایرانگرد» بهترین اثر مردمی شد.

جواد قارایی با دریافت تندیس خود گفت: ما در فصل سوم حدود صد هزار کیلومتر پیمودیم و سه سال تلاش کردیم و حالا از همه کسانیکه در این تلاش ها کمک کردند تشکر می کنم.

مهران مدیری اول شد

در بخش مجریان مرد تلویزیون بدون اینکه از مجری دیگری تجلیل شود تندیس مردمی جشنواره به مهران مدیری رسید که به دلیل نبودنش مصطفی احمدی تهیه کننده برنامه به نیابت از او، آن را دریافت کرد.

همچنین پیام صوتی مدیری برای مردم پخش شد که بیان کرد: خیلی دلم می خواست اکنون در کنارتان می بودم. ممنونم از مردم که مرا انتخاب کردند و مرا شرمنده کردند.

در بخش بهترین بازیگری مرد تلویزیون سروش جمشیدی تندیس مردمی را دریافت کرد.

جمشیدی اظهار کرد: از مردم تشکر می کنم که ما را خوب دیدند و حمایت کردند. امیدوارم باز هم بتوانیم کارهای خوب بسازیم.

در بخش بهترین برنامه ترکیبی مصطفی احمدی تهیه کننده «دورهمی» تندیس مردمی جشنواره را دریافت کرد. در بخش ویژه برنامه های تحویل سال برنامه «بهار نارنج» با اجرای احسان علیخانی تندیس مردمی را گرفت که تندیس هایی به مدیر تولید برنامه و طراح دکور آن اهدا شد.

در بخش مسابقه ابوذر پورمحمدی و رضا نصیری تهیه کنندگان برنامه «کودک شو» و همچنین پژمان بازغی مجری تندیس های مردمی را دریافت کردند.

بازغی بیان کرد: «کودک شو» با رای میلیونی توانست جزو بهترین ها شود.

در این بخش از تهیه کنندگان مسابقه های ضدگلوله، زمانی برای خندیدن، هوش برتر، دستپخت و مردان اهنین نیز تجلیل شد.  

در بخش برنامه های گفتگومحور با تجلیل از نوروز فوتبالی به تهیه کنندگی مجتبی نوربخش، دوستت دارم پدر، دوستت دارم مادر به تهیه کنندگی کاظم احمدزاده، ویتامین خ به تهیه کنندگی رامین کرم یزدی، برنامه شب فیروزه ای تندیس مردمی را گرفت.

در بخش مجریان زن تلویزیون الهه پرسون تندیس مردمی را گرفت.

در ادامه رشیدپور از «کلاه قرمزی» به عنوان یکی از برنامه های پربیننده تلویزیون یاد کرد.

در ادامه مراسم از سیدحسن انتظاری جانباز دعوت شد تا روی صحنه حضور یابد.

داریوش اسدزاده، بهرام شاه محمدلو، پژمان بازغی، محمد سلوکی، بهنام تشکر، لاله اسکندری، سیروس مقدم، علیرضا خمسه، الهام غفوری، علیرام نورایی، افشین زی نوری، عذرا وکیلی، مریم نشیبا از جمله هنرمندان رادیو و تلویزیون و همچنین محمد احسانی، ناصر کریمان، سیدفضل الله شریعت پناهی از جمله مدیران صداوسیما بودند  که در این مراسم حضور داشتند.

کد N1863831