«اسکای نیوز» بررسی کرد؛

چرایی شکست حملات موشکی شنبه گذشته فرانسه علیه سوریه

بین الملل,فرانسه,جنگنده رافائل,حمله به سوریه

به گزارش ایلنا به نقل از اسکای نیوز عربی، روزنامه «لوپاریزین» فرانسه از وجود خطاهای فنی در ناوهای جنگی و جنگنده‌های فرانسه هنگام حمله موشکی هفته گذشته به سوریه خبر داد؛ موضوعی که منجر به ایجاد تنگناهایی برای وزارت دفاع فرانسه شده است.

در گزارش این روزنامه به نقل از «اطلاعات محرمانه» آمده است که مشکلات ایجاد شده طی این حمله، مشکلات فنی از سوی جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی فرانسه بوده است که در حال انجام حملات موشکی به سمت سوریه در ساعت صفر بودند.

به نوشته این روزنامه، یکی از پنج جنگنده رافائل فرانسه که در این حملات مشارکت داشته‌اند، قادر به انجام حملات موشکی نبوده و خلبان این جنگنده ناچار به هدایت دستی و شلیک موشک‌ها در دریا شده است.

در دریا نیز، مشکلاتی در عملکرد فنی کامپیوتر ناوگان جنگی فرانسه ایجاد شده بود و این موضوع منجر به آن شد که این کشتی نتواند سه موشک از طراز کروز را شلیک کند و ارتش فرانسه یک ناو هواپیمابر دیگر را برای انجام این عملیات جایگزین آن کرده است.

به نوشته این روزنامه، فرانسه ۱۲ موشک از ۱۶ موشکی که قرار بود ارتش فرانسه شلیک کند، به اهداف خود شلیک شد.

اما در کل به نوشته لوپاریزین به نقل از وزارت دفاع فرانسه، این اشتباهات بر نتایج حمله نظامی سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه تاثیرگذار نبوده است.

وزارت دفاع فرانسه در پاسخ به انتقادات رسانه‌های این کشور، تاکید کرد که این عملیات نظامی اهداف خود را در سوریه محقق کرده و همه سناریوها مد نظر بوده است.

انگلیس، فرانسه و آمریکا بامداد شنبه هفته گذشته سایت‌های نظام سوریه را در پاسخ به حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما هدف حملات موشکی خود قرار دادند.

بنا بر اعلام این سه کشور، بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ موشک به سایت‌های نظامی و دیگر مکان‌های مرتبط با برنامه تسلیحات شیمیایی ادعایی سوریه شلیک شده است. تاکید شده است که این موشک‌ها به اهداف خود برخورد کرده‌اند.

سخنگویان ارتش سه کشور همچنین وجود هرگونه خطا و اشتباه در طول انجام این حمله نظامی را رد و روایت نظام سوریه و روسیه به عنوان متحد دمشق درباره این عملیات را تکذیب کردند.

 

کد N1863521