نظر، نقش و عملکرد احمدی‌نژاد در شکل‌‌گیری برخی نابسامانی‌‌‌ها آشکار است

سیاست داخلی,کانون دانشگاهیان ایران اسلامی

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه به شرج زیر است:

بهار سال ١٣٩٧چهلمین بهار انقلاب اسلامی است و خدای بزرگ را شاکریم که توفیق حیات در نظام اسلامى و خروج از ظل حکومت وابسته وطاغوتى را به جامعه ایرانی اهدا کرده است.

درک این نعمت بزرگ برای جامعه‌‌ای که ٨٠ درصد جمعیت امروز آن مشاهده عینى و ملموسى از دوره استبداد و انحطاط ستمشاهى ندارند، چندان ساده نیست و این عدم شناخت، چالشی مهم است که ماموریتی خطیر را بر دوش آگاهان و دلسوزان جامعه قرار می‌‌دهد تا با اتخاذ تدابیر و راهکارهای بهتر این مسئولیت رابه انجام رسانند.

بهرحال علیرغم خصومت‌ها، چالش‌ها و تحریم‌هاى بی‌سابقه در این چهار دهه که هر یک از آنها می‌توانست هر انقلاب و نظامی را با شکست مواجه سازد، موفقیت‌‌‌ها و دستاوردهای بزرگ مادی و معنوی نصیب کشور شده است که باید از همه ظرفیت‌‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌‌‌ای برای شناساندن بهتر آن و زمینه‌‌‌سازی برای نیل به اهداف مهمتر استفاده کرد.

ضرورت این امر از آنجایی بیشتر نمایان می‌‌‌شود که بررسی علمی و کارشناسی تمامی دسیسه‌های ٤٠ ساله نشانگر این است که مهمترین هدف دشمنان قسم خورده و بدخواهان ملت ایران، اثبات ناکارآمدی نظام اسلامی در مدیریت جامعه و ناامید کردن مردم از ادامه راه امام و شهدا است.

نکته حائز اهمیت و در عین حال دردناک، ریزش بعضی شخصیت‌ها و چهره‌‌های شاخص است که با وجود دارا بودن سابقه انقلابی و مبارزاتی، خدمت به مردم و ولایتمداری، در مسیر پرفراز و نشیب چهل ساله تحت تاثیر شبهات و القائات دشمن ازجمله برجسته کردن پاره‌‌ای ضعف‌‌ها، در کنار عوامل نفسانی چون حسرت دوری از قدرت یا حزن ناشی از ادبار مردم به آنها و نیز وسوسه‌‌ها و تردیدافکنی خناسان و اطرافیان ناباب، به تدریج ضعف و استیصال خود را به حساب نظام گذاشته و از به بن رسیدن انقلاب سخن گفته‌‌‌اند و به تدریج راه و مرام خود را جداکرده‌‌‌اند.

مهندس بازرگان و نهضت آزادی در همان ماه‌‌ها و سال‌‌های اول به این جمع‌‌بندی رسیدند و در سال‌های پایانی جنگ مرحوم منتظری، همچنین بخش عمده‌‌ای از جریان موسوم به اصلاحات امثال میرحسین موسوی، کروبی، مشارکت، مجاهدین انقلاب و نام‌‌های آشنای دیگری در زمره این ریزش‌‌ها هستند.

متاسفانه این کیش شخصیت و تحلیل ناصواب امروز دامن‌‌‌گیر رئیس دولت‌‌های نهم و دهم هم شده است و زاویه‌‌‌ای که ایشان از ایام قبل از تحلیف دوره دوم ریاست جمهوری از خود نشان داده بود با نامه‌‌‌نگاری‌‌‌ها و اقدامات هنجارشکنانه روزهای اخیر، به اوج رسیده است.

پذیرش و تحمل این اعوجاج برای دوستداران انقلاب اسلامی که انتخابات پر شور سال ۱۳۸۴ ریاست جمهوری را به خاطر دارند دشوار و ناگوار است که معتمد جمهور در پرچمداری عدالت و خدمت بی‌‌وقفه و بی منت به مردم، به نقطه‌‌ای برسد که امروز در پیشانی اقدامات یاس‌‌‌آفرین، و محل امید براندازان داخلی و خارجی قرار گیرد.

فروردین هر ساله یادآور نامه تاریخی امام راحل در خصوص عزل مرحوم منتظری از قائم مقامی رهبری است و متاسفانه ادبیات امروز آقای احمدی نژاد شباهت بسیار به صحبت های آن مرحوم پیدا کرده است.

جناب احمدی‌‌‌نژاد گویا فراموش کرده اقبال کم‌‌‌نظیر مردم در سال‌‌های ۸۴ و ۸۸ در واقع لبیک به گفتمان خدمت، عدالت و عزت در پرتو ولایت‌‌پذیری بود که حل مشکلات را در مردمی بودن و خدمت شبانه‌‌روزی، آبادانی را در گروی باور و پایبندی به شعار زیبای ما می‌‌توانیم و عدالت را در پرتو ولایت جستجو می‌کرد.

رهبر فرزانه انقلاب از ابتدای دوران زعامت، در برابر انحراف اشراف‌‌گرایانه و رویکرد توسعه‌‌‌گرایانه کارگزاران بدون عدالت اجتماعی و نیز انحراف توسعه سیاسی با القای آزادی بدون دین در دوران اصلاحات ایستادند و ضمن هدایت کلان نظام، نسل جوان، تحصیلکرده و مومن به اهداف و آرمان‌‌‌های انقلاب اسلامی را در زلال کلام دلنشین خود تربیت و رشد دادند که درنتیجه پیشگامان تغییر فضای گفتمانی کشور و بازگشت انقلاب به ریل اصلی و دمیدن رایحه خوش خدمت در فضای عمومی جامعه شدند.

آقای احمدی‌‌‌نژاد در پناه چنین تغییر و تحولی، اعتماد علما، نیروها و جوانان انقلابی و پرشوری را که چشم به احیای شعارها و اهداف انقلاب اسلامی داشتند به دست آورد.

مخالفت با تجمل‌‌‌گرایی، ساده‌‌‌زیستی، مردم‌‌محوری، استکبار ستیزی، خدمت صادقانه، قانونمداری و تبعیت از ولی امر، مشخصه‌‌‌هایی بود که ایشان را پیروز انتخابات ریاست جمهوری دوره‌‌‌های نهم و دهم کرد.

اما اتخاذ مواضع و رفتارهای ساختارشکنانه، بست‌‌‌نشینی‌‌‌ها، بیانات، اطلاعیه‌‌‌‌ها و نامه‌‌‌نگاری‌‌های این روزها، موجب می‌‌‌شود که به ایشان یادآور شویم مراقب اژدهای نفس باشد!

از آن روز که حاشیه‌‌‌سازان حلقه پیرامونی و حواریون نااهل این توهم را القا کردند که این اقبال ۲۵ میلیونی به خاطر شخص وی است و دیگر نیازی به حمایت نیروهای متدین و دلسوز ندارد و وی دیگر شخصیتی فراملی است! نوع انتخاب معاون اول، خانه‌‌‌نشینی یازده روزه، کم‌‌‌اعتنایی به ارزش‌های اسلامی و قانون، تن دادن به قواعد بازی سیاسی به سبک سیاستمداران غربگرا و جاه‌‌‌طلب و تشدید تنش‌‌‌ها و منازعات داخلی در شرایط فشار تحریم‌‌‌های ظالمانه به مردم که یک نمونه از آن ماجرای یکشنبه سیاه مجلس بود، حاشیه‌‌‌سازی‌‌‌های بلاوجه مانند ورود در مباحث تئوریک از جمله طرح سوژه مکتب ایرانی و باستان‌‌‌گرایی افراطی بدون داشتن دانش و بینش لازم در مباحث نظری و اسلامی و خلاصه کم‌‌‌کاری نسبی ماه‌های پایانی دولت دهم و ادامه روحیه مشورت‌‌‌ناپذیری، خودبزرگ‌‌‌بینی و رفتار نامانوس بعد از دوره ریاست جمهوری عاقبتی را رقم زد که در بهت و ناباوری دوستدارانش، برخلاف توصیه خیرخواهانه و خصوصی رهبری که با انکار ضمنی وی و هواداران متعصبش پس از اندکی برای اتمام حجت در پشت تریبون درس خارج علنی شد، احمدی‌‌نژاد به همراه دو یار غارش وارد کارزار انتخابات ریاست‌‌‌جمهوری شد و یاران دیروز را که اندک امیدی به تصحیح رویکرد نادرست وی داشتند کاملا ناامید ساخت.

امروز هم مع‌‌الاسف در مواردی حتی تندتر از اپوزسیون داخل و خارج کشور، ارکان و قوای سه گانه جمهوری اسلامی را نامشروع جلوه می‌‌‌دهد، این در حالی است که اساسا نظر، نقش و عملکرد ایشان در شکل‌‌گیری برخی نابسامانی‌‌‌ها حداقل بر مدیران متعهد و سخت کوش دولت نهم و دهم آشکار است.

اصرار بر کاندیداتوری مشایی و تخریب نیروهای انقلاب از سوی حامیان متعصب احمدی‌‌‌نژاد و البته تعدد کاندیداها و اوضاع ملتهب اقتصادی در سال ۹۲ ریاست جمهوری را دو دستی تقدیم طیفی کرد که امروز تبعات زیان‌بار نوع نگاه و سبک مدیریت لیبرالی آنان را شاهدیم و متاسفانه اطرافیان پروپاقرص رئیس‌‌جمهور سابق انگار روحانی و تیم ناکارآمدش را ترجیح می‌دادند لذا در انتخابات ۹۴ مجلس و نیز ۹۶ ریاست جمهوری از تخریب جبهه انقلاب مضایقه نکردند!

در شرایط کنونی اگرچه مردم از ضعف آشکار بعضی مدیران دولتی و برخی نابسامانی‌ها در حوزه‌‌های قضایی و تقنینی، به حق ناخرسندند، ولی پیمان‌شان با نظام و رهبری ناگسستنی است و راهکار برون‌رفت از معضلات را التزام به آرمان‌های امام راحل و اصول انقلاب و انتخاب مدیران ونمایندگان شایسته، کارآمد و انقلابی می‌‌دانند و نتیجه رفتارساختارشکنانه را جز ضرر و زیان برای کشور و بهره‌‌برداری دشمنان کینه‌‌توز نمی‌دانند.

براین اساس به عنوان اساتید دلسوز و خیرخواه به نوبه خود رئیس‌‌جمهور سابق را به تجدیدنظر اساسی در مواضع و تصحیح رویکرد ناصواب خود دعوت می‌‌کنیم و ایشان را از حبط اعمال و زحمات گذشته برحذر می‌‌‌داریم و مشفقانه انذار می‌‌دهیم که جنجال‌‌آفرینی‌‌ها و تحرکات اخیر، صرفا موجب می‌‌شود نام احمدی‌‌نژاد به فهرست بعضی از اسلاف و روسای سابق افزوده شود همان نام آشنایانی که در فراز و فرودها و امتحانات الهی، مهر مردودی بر کارنامه آنها زده شد و اما انقلاب اسلامی فراتر از وابستگی به اشخاص با رویش‌‌‌های جدید در ایران و جهان راه روشن خود را با صلابت تداوم بخشید.

تنها آه و حسرت و خسران دنیا و آخرت برای کسانی است که نقض عهد کردند و از کاروان نور به سمت ظلمت و تباهی سوق داده شدند.

در پایان با درس‌‌آموزی از ۴۰ سال مجاهدت و استقامت ملت سرافراز ایران بر سخن نورانی و امیدبخش امام عظیم‌‌‌الشان تاکید می‌‌کنیم که انقلاب اسلامی سنگرهای کلیدی جهان را یکی بعد از دیگری فتح خواهد کرد، همانطور که امروز با الهام از انقلاب و دم مسیحایی دو امام بزرگوار شاهد پیروزی‌های عزتمندانه جبهه مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن هستیم و استیصال آمریکای جهانخوار، اروپای فریبکار، صهیونیست جنایتکار و ارتجاع خیانتکار بر همگان آشکار شده است و با فضل و نصرت الهی مردم متدین و شریف ایران با هدایت رهبر حکیم انقلاب و با استمرار راه افتخارآفرین شهدا نام خود را در شمار زمینه سازان ظهور منجی عالم بشریت ثبت خواهند کرد.

ماالنصرالامن عندالله العزیز الحکیم

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی

کد N1863100