به جای گلاویز شدن با برجام، به اقتصاد ایران ضربه بزنید!

سیاست خارجی,هاآرتص,توافق هسته ای,دونالد ترامپ,نوسانات بازار ارز

به گزارش ایلنا رسانه رژیم صهیونیستی هاآرتص در پیشنهادی به آمریکا مدعی شده در صورتی که می‌خواهد ضربه مهلکی به ایران وارد کند بهتر است به اقتصاد این کشور آسیب بزند. 

این رسانه اسرائیلی نوشت: «یک جبهه وجود دارد که تهران در آن به وضوح به انزوا کشیده می‌شود. جبهه‌ای که در صورتی که ایران به یک قدرت مسلط در خاورمیانه تبدیل شود، وضعیت را تغییر خواهد داد؛ اقتصاد همیشه بزرگ‌ترین مانع تبدیل شدن ایران به یک قدرت بزرگ بوده است.»

هاآرتص با اشاره به جمعیت ۸۰ میلیونی و منابع گسترده نفتی در ایران مدعی شد : «این دو عامل نفوذ ایران در منطقه را تضمین کرده و انقلاب اسلامی هم قدرت نرمی برای ایران به ارمغان آورده است. برنامه هسته‌ای برای این بود که ایران به جهان نشان دهد یک قدرت تکنولوژیکی و به‌‌ همان اندازه یک قدرت نظامی است.»

هاآرتص به نوسانات بازار ارز اشاره و مدعی شد: «در پی نوسانات و کاهش ارزش ریال در برابر دلار، تهران نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد. ایران ارز خارجی لازم برای احیای ریال در آینده قابل پیش‌بینی را دارد اما این حرکت نشا‌ دهنده مشکل جدی‌ بود که اقتصاد ایران با آن مواجه است.»

این رسانه به اظهارات ولی الله سیف در خصوص توطئه خارجی و اثرات آن بر نوسانات بازار ارز اشاره کرده و نوشت: «این فرضیه تا حدی درست است. بیش‌تر تحریم‌هایی که قبل از توافق هسته‌ای بر ایران تحمیل شده بود هنوز پابرجاست و ترامپ هم کمپانی‌هایی که با ایران طرح تجارت ریخته‌اند را نا‌امید می‌کند و بار‌ها تهدید کرده از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد. اما خود تهران به همین اندازه در وضعیت سوءمدیریت اقتصادی مقصر است.»

این رسانه اسرائیلی مدعی شد: « ترامپ به جای اینکه توافق هسته‌ای را به زباله‌دان دیپلماتیک بیاندازد یا در سوریه و یمن با ایران به صورت نظامی مقابله کند، بهتر است فشار‌ها را بر اقتصاد این کشور بیشتر کرده و برای مثال تحریم‌ها را بار دیگر اعمال کند.»

کد N1862560