دستگاه‌ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند/ اگر عزت ملت ایران را می‌خواهیم همه باید اهل انصاف باشیم

سیاست داخلی,ابوترابی‌فرد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سید محمد ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران با بیان اینکه در این روزهای نخست سال ۹۷ که سال امامت،‌ ولایت،‌ نورانیت،‌ شکوه و عظمت با پیوند مقام رفیع امیرالمومنین است هم را به تقوای الهی توصیه می‌کنم، گفت: امیدوارم با ایمان ، تقوا و عمل صالح به این مقام رفیع دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: واژه‌پژوهان لغت حیات را به معنی زندگی معنا نموده‌اند، که می‌توان سه مرتبه را برای آن تعریف کرد؛ نخست حیات حیوانی که یک مرتبه از حیات است. گاهی افراد بشر زندگی خود را در مرتبه حیات حیوانی خلاصه کرده و آن را در بالاترین سطح درندگی و شهوت‌رانی تعریف می‌کنند. قرآن کریم انسان را از این مرتبه پست پرهیز داده است.

نایب رئیس مجلس نهم افزود: مرحله دوم حیات عقلانی است، خداوند می‌فرماید انسان‌هایی از آموزه‌ها تاثیر می‌گیرند که به حیات عقلانی رسیده باشند.

این عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان این که اگر انسان از اندیشه و تعقل محروم شود از نعمت حیات انسانی محروم است، اظهار داشت: عقل با فریاد بلند اعلام می‌کند نیازمند معلم هستم. انبیا مدرسه توحید معلم آن است.

وی تاکید کرد: کسانی تحت تعلیم و تربیت قرآن قرار می‌گیرند که در سایه تقوا باشند. در سایه این عقل برهانی انسان راه سعادت و هدایت را می‌یابد. مرتبه سوم حیات الهی است، انسان با تسلیم شدن در برابر وحی به بالاترین مقام‌ها دست پیدا می‌کند.

ابوترابی‌فرد تاکید کرد: خوشا به حال انسان‌هایی که رسیدن به این مرتبه از حیاط را در دستور کار خود قرار داده‌اند،‌ خوشا به حال جوانانی که در حال دستیابی یه این مرتبه از حیات هستند. در سایه حیات دینی ترک گناه و معصیت انسان را به والاترین حیات می‌رساند. انسان باید به نفس انسانی بپردازد و به مسیر والا و برتر گام بردارد.

نائب رئیس نهمین مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که جامعه انسانی سر بر آستان امامت و ولایت فرود می‌آورد، گفت: بعد از ۱۴۰۰ سال متفکر مسیحی می‌گوید ، نگویید علی، بلکه بگویید فریاد انسان‌های مظلوم. در پرتو مدیریت مدیران صالح است که جامعه به سعادت دست پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: اگر تحت ولایت علی (ع) قرار گرفتیم زندگی شما سعادت پیدا می‌کند و جامعه سر و سامان می‌گیرد. پیامبر اکرم (ص) فرمود؛ حیات در سایه امام و رهبری پیشوایان ساده است. با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری امسال را با یک جهش آغاز کنید.

امام جمعه موقت تهران افزود:  این‌که امامت سالم علی (ع) می‌تواند یک جامعه سالم را به وجود بیاورد مورد اتفاق‌نظر بسیاری است. ملت ایران، ملت اسلام، عزت و افتخار ما در سایه پیشوایان عادل است. امروز جبهه مقاومت اسلامی در برابر جبهه کفر و سلطه در سایه این پیوند استوار امت و رهبری به دست آمده است.

ابوترابی‌فرد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سال ۱۳۹۷ را به شما مردم عزیز و نمازگزارن تبریک عرض می‌کنم، گفت: امیدوارم مسیر سعادت را آن‌گونه که شایسته ملت ایران است بپماییم.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری ادامه داد: سرمایه‌های جمهوری اسلامی در سایه ۴ دهه مقاومت، تلاش و مجاهدت شما ملت عزیز و امت اسلام به دست آمده است. امیدوارم با فهم درست سرمایه‌ها،‌ راه برون‌رفت از تنگناها و چالش‌های پیش رو در مسیر خلق قدرتی برتر به جایگاهی ممتاز و شایسته دست پیدا کنیم. در این راه نیازمند اجماع ملی هستیم، باید دست‌ها در دست‌های یکدیگر قرار گیرد و زیر سایه خیمه عمود انقلاب به پیروزی‌های لازم دست پیدا کنیم.

ابوترابی‌فرد گفت:‌ رهبری به دو مقوله استقلال و آزادی اشاره کردند،‌استقلال ما دست نیافتنی است. برادران و خواهران عزیز در ۲۰۰ سال اخیر ۵۰ درصد کشور ما تجزیه شد، امروز جوانان عزیر ایران در یک جایگاه مشروع و بزرگ قرار دارند.

وی افزود: رئیس دانشگاه ژئوپلتیک می‌گفت، قبل از انقلاب من در سیستان و بلوچستان سرباز بودم، مشاهده کردم وقتی یک درجه‌دار آمریکایی وارد شد فرمانده پادگان به او احترام نظامی کرد،‌ من آن روز احساس حقارت کردم و ساعت‌ها گریستم.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: جوانان عزیز امروز ایران در منطقه برای خود یک قدرت است که آمریکایی‌ها از اقتدار ایران ناراحت هستند،‌ امروز شما در جهان و منطقه پرچم‌دار این عزت و افتخار هستند.

وی افزود: در حوزه آزادی رهبری معظم اشاره داشتند که آزدی در کشور تأمین شده است، اما عده‌ای بی‌انصافی می‌کنند و با استفاده از آزادی موجود می‌گویند آزادی نیست ما آزدی اندیشه و انتخاب داریم. من دو توصیه به صاحبان قلم و فکر که با مبانی انقلاب زاویه و نقد دارند،‌ می‌کنم. باید بگویم اگر نقد هم دارید لااقل منصف باشید.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر عزت ملت ایران را می‌خواهیم همه باید اهل انصاف باشیم خصوصا کسانی که در مقام نقد قرار می‌گیرند،‌ نقد دولت، نقد مجلس، دستگاه قضائی باید با انصاف باشد.

وی تاکید کرد: رهبری معظم انقلاب بارها تبیین فرمودند در نظام جمهوری اسلامی آزادی فکر و اندیشه است،‌ اقتدار نظام در چارچوب قدم برداشتن فرمایشات مقام معظم رهبری است.

ابوترابی‌فرد با اشاره به شعار سال گفت: تولید ملی در سایه تلاش مبتنی بر دانش و علم سه نهاد محقق می‌شود.

امام جمعه موقت تهران خطاب به تولیدکنندگان گفت: شما باید کالای خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تمام و در کوتاه‌ترین زمان تولید کنید،‌ اگر می‌خواهید کالای ایرانی ۱۵ کشور منطقه را فتح کند و به افق‌های دور راه پیدا کند باید از این سه ویژگی الهام بگیرد.

وی افزود: محور دوم،‌ تولید کالاهای دانش بیان است،‌ استادان دانشگاه‌ها می‌گویند صنعت به دانشگاه فشار نمی‌آورد! صنعتی پیشرو است که دانشگاه را به فشار بیاورد،‌ دفاع مقدس دانشگاه را به یک صنعت پیشرو تبدیل کرد. صنعت امروز کم‌ترین ارتباط را با دانشگاه دارد.

نائب رئیس نهمین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نزدیک ۲ دهه قبل یکی از کارآفرینان موفق کشور می‌گفت از یک بنگاه اقتصادی بازدید کرد که ۳۰۰ نفر پرسنل داشت که حدود یکصد نفر آن‌ها در واحد پژوهش کار می‌کردند. نمی‌توان یک بنگاه تولیدی را بدون عقبه علمی فعال کرد،‌ بیدار شوید. نهاد دوم دولت است،‌ امروز نهاد دولت به معنای کامل در خدمت اقتصاد ملی نیست ‌بلکه مانعی برای حرکت اقتصاد ملی است.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: نهاد دولت باید همه موانع پیش‌روی اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی را بردارد که نیازمند زمان است.

وی افزود: به همه مدیران و مسئولان توصیه می‌کنم. باید همه نهادها و دستگاه‌ها دستورالعملی برای زیرمجموعه‌های خود صادر کنند مبنی بر اینکه خرید کالای غیرایرانی ممنوع است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: باید کمیته‌هایی در نهادها با حضور افراد صاحب نظر شکل بگیرد تا نیاز مدیران را برای بررسی کالای خارجی مورد رسیدگی قرار دهند و اگر کالای خارجی خریداری کردند باید پیوست شود که چرا خریداری شده است.

وی خطاب به مردم گفت: امروز خرید کالای خارجی تبدیل به یک فرهنگ شده است که باید این فرهنگ را از میان برداریم. کالای ایرانی باید با هدف صادرات تولید شود. در زمستان ما ۷۵۰ میلیون متر مکعب گاز در زمستان مصرف می کنیم و نمی‌گذاریم که یک متر مکعب گاز صادر شود این درست نیست.

کد N1848402