اجرای تئاتر در تعطیلات نوروزی

باید برای اجرای نوروز تبلیغات شود/ نیاز گروه های تئاتری به حمایت

فرهنگی

کارگردان نمایش «جعفرخان از فرنگ برگشته» که در نوروز ۹۷ در تماشاخانه سنگلج به صحنه می رود، تأکید دارد که باید در زمینه تبلیغات گسترده برای اجراهای نوروزی، از گروه های تئاتری حمایت شود.

رحمت امینی که نمایش «جعفرخان از فرنگ برگشته» که در ایام تعطیلات نوروز ۹۷ در تماشاخانه سنگلج اجرا می شود، درباره طرح اجراهای نوروزی تئاتر و ساز و کاری که برای این اجراها در نظر گرفته شود، به خبرنگار مهر گفت: فعلا اجراهای نوروزی برای من و دوستان تئاتری به نوعی ریسک است زیرا باید ببینیم که این اجراها مورد استقبال مخاطب قرار می گیرد یا نه. هر چند که امسال این حرکت جدید نیست ولی رقابت برای اجرای نوروزی بیشتر شده است.

وی اظهار کرد: در کلان شهر تهران که بخشی از جمعیت در ایام نوروز در آن می مانند و همچنین پذیرای مسافرانی است که به تهران می آیند، ظرفیت بالقوه تماشاگر زیاد است ولی اطلاع رسانی برای اینکه تئاترهایی روی صحنه است، به تنهایی کار یک رسانه یا گروه های تئاتری نیست. بخش های مختلف وزارت ارشاد باید در تبلیغات ورود کنند.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر معتقد است از گروه تئاتری نمی توان توقع داشت که هزینه های بالای تبلیغات را متحمل شود تا کار خود را در ایام تعطیلات نوروزی تبلیغ کند.

امینی ادامه داد: شهرداری تهران هر سال ایده های جذابی برای زنده نگهداشتن شهر در ایام نوروز دارد، تئاتر نیز می تواند این وظیفه را عهده دار شود. اکثر کارهایی که در ایام نوروز به صحنه می روند کمدی هستند و سمت و سوی شادی آور دارند. این درست نیست که فقط گروه های تئاتری به فکر جذب مخاطب در ایام نوروز باشند بلکه نهادها و مراکز مربوطه نیز باید برای این موضوع اهمیت قائل شوند.

کارگردان «جعفرخان از فرنگ برگشته» با بیان اینکه نظیر آیین های مهم دهه فجر پیروزی انقلاب، ماه محرم و ماه مبارک رمضان باید در نوروز هم به فرهنگ و هنر اهمیت قائل شد، اظهار کرد: برای رسیدن به این هدف در ابتدا می تواند جریان حمایت از اجراهای نوروزی به شکل تبلیغ این تئاترهای روی صحنه در بوستان ها، اتوبان ها و موزه ها باشد. امیدوارم از سال آینده حمایت تبلیغاتی از اجراهای تئاتری در ایام نوروز، انجام شود.

وی یادآور شد: در مقاطعی که به سمت هایی در اداره کل هنرهای نمایشی داشتم نیز بر این نکته تأکید کردم که تشکیلات تئاتری ما به لحاظ ساز و کار کوچک است و اصلا مناسب این تعداد گروه و هنرمندان رشد کرده بعد از انقلاب نیست. باید یادی کنم از سند ناکام توسعه که طی آن به این موضوعات فکر شده بود.

امینی تأکید کرد: فرهنگسازی تئاتر به مانند کتاب است و به ساخت زیرساخت های فرهنگی کمک می کند ولی در هر ۲ بخش نیاز به اتفاقات جدید است. به نظر من تئاتر این ویژگی را دارد که هنری فراگیر شود و به حوزه مطالعه نیز کمک کند. در زمینه حمایت، تشکیلات وزارت ارشاد و سپس نهادهایی مانند شهرداری و وزارت آموزش و پرورش باید از اجراهای تئاتر در نوروز حمایت کنند.

مدیرگروه هنرهای نمایشی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران معتقد است وزارت آموزش و پرورش می تواند در توسعه تماشاگر تئاتر نقش بسزایی داشته باشد.

وی تصریح کرد: حمایت تنها این نیست که به یک گروه تئاتری پولی داده شود تا کاری را روی صحنه ببرد، بلکه پرمخاطب بودن اثر نیز باید مدنظر قرار گیرد که در این راستا باید در زمینه تبلیغات گسترده نیز از گروه تئاتری حمایت کرد.

کد N1848049