هشدار عراق به اردوغان: سناریوی عفرین تکرار نمی‌شود

بین الملل,سنجار,عفرین,هشدار عراق به اردوغان

به گزارش ایلنا به نقل از اسکای‌نیوز، «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با «احمد یلدز» معاون وزیر خارجه ترکیه، مخالفت بغداد با عملیات نظامی در خاک عراق و نقض مرزهایش را اعلام کرد.

ابراهیم الجعفری به هیات ترکیه، به صورت غیرمستقیم، متذکر شد که جنگ علیه داعش که آنکارا آن را توجیهی برای حضور نیروهایش در سرزمین عراق تلقی می‌کند، پایان یافته است و بنابراین عراق هرگز اجازه حضور نیروهای ترکیه را نمی‌دهد.

بر اساس این گزارش، اشاره‌های «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه درباره عملیات نظامی در «سنجار» در شمال عراق، خوشایند بغداد نیست.

به نظر می‌رسد تنش در روابط عراق و ترکیه در «بعشیقه» به پایان نمی‌رسد؛ آنکارا خواهان نفوذ بیشتر به عمق عراق، به بهانه «پاک‌سازی اراضی» از عناصر حزب کارگران کردستان( پ‌ک‌ک) است.

وزیر خارجه عراق همچنین تأکید کرد که عراق هرگز اجازه حضور نیروهای خارجی در خاک این کشور را به منظور اقدام نظامی علیه کشور یا کشورهای همسایه را نمی‌دهد.

گویا، زبان حال بغداد این است که می‌گوید «سناریوی عفرین در سوریه،  در عراق غیرقابل قبول است.»

ارتش ترکیه از بیستم ژانویه عملیات نظامی «شاخه زیتون» را در اطراف شهر عفرین در شمال سوریه با هدف مقابله با شبه‌نظامیان کرد سوری که آن را در پیوند با پ‌ک‌ک می‌داند، آغاز کرده و چند روز قبل توانست این شهر را به تصرف خود درآورد.

 

کد N1847865