حضور شرکت‌های ایرانی در نشست بین‌المللی بازسازی عراق

سیاسی

در دیدار اخیر حسن دانایی فر دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق و ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق با «سامی الاعرجی»، رئیس سازمان سرمایه گذاری عراق، از شرکتهای ایرانی دعوت به عمل آمد تا در نشست بازسازی عراق که در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال ۱۳۹۷ با حضور شرکتهای خصوصی بین المللی در هتل الرشید بغداد برگزار خواهد شد، مشارکت فعال داشته باشند.

 به گزارش ایسنا، طبق اخبار منتشر شده در این نشست جزییات ۱۵۷ پروژه سرمایه گذاری عراق در زمینه های نفت و پتروشیمی، راه آهن و مترو، آب و فاضلاب، مسکن، راه سازی، نیروگاه، شیلات، کشاورزی و… تشریح خواهد شد. علاوه بر این، پروژه‌های منتخب صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نیز به حاضرین در این نشست معرفی خواهد شد. کلیات این پروژه ها، پیش تر در سمینار بازسازی عراق که توسط دولت این کشور، دولت کویت و اتحادیه اروپا در کویت برگزار گردیده بود، ارائه شده بود.

"سفارت ایران در بغداد"، "ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق"، "سازمان توسعه تجارت ایران"و "اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق" در این نشست حضور فعال داشته و شرکت های بخش خصوصی ایران را همراهی خواهند کرد.

حضور شرکت های ایرانی در این نشست، این فرصت را فراهم می سازد تا علاوه بر آشنایی با سرمایه گذاران خارجی علاقمند به مشارکت در "مگاپروژه های عراق"، برای حضور مستقیم یا غیر مستقیم در مناقصات مربوطه برنامه ریزی کنند.

از دیگر سو با توجه به مذاکرات اخیر مقامات ایرانی و عراقی جهت واگذاری بخشی از پروژه های بازسازی به ایران و اهتمام دولت به تخصیص خط اعتباری از محل “صندوق توسعه ملی” برای این موضوع، زمینه مناسبی جهت حضور فعال شرکت های ایرانی در بازسازی عراق مهیا است.

انتهای پیام

کد N1847366