تاکید بر ضرورت به رسمیت شناختن بازارچه‌های مرزی ایران و شمال عراق

سیاست خارجی,سرکنسول کشورمان در اربیل

در جریان سفر سفیر جمهوری اسلامی ایران به سلیمانیه بر ضرورت به رسمیت شناختن بازارچه‌های مرزی ایران و شمال عراق تاکید شد.

به گزارش ایلنا،  مرتضی عبادی سرکنسول کشورمان در اربیل در توضیح سفر ایرج مسجدی به سلیمانیه گفت: روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران درکشور عراق بطور دوره‌ای جلساتی را در مراکز نمایندگی‌های کشورمان به منظور بررسی مسائل مختلف و ارزیابی میزان پیشرفت در امور محوله برگزار می‌کنند که ریاست آن بر عهده سفیر کشورمان است ِلذا از قبل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه بعنوان محل برگزاری جلسه تعیین شده بود. از این رو سفیر و روسای نمایندگی‌های ایران در عراق به منظور مشارکت در نشست دوره‌ای به استان سلیمانیه سفر کردند.

عبادی در خصوص محتوای جلسات هم اشاره کردند: مسائل سیاسی، اقتصادی، علمی و آموزشی، بویژه روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بطور کارشناسانه مورد تجزیه و تحلیل و راهکارها تقویت آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی اشاره کرد: تلاش برای برسمیت شناختن  معابر و بازارچه‌های مرزی ایران با شمال عراق بویژه  قاسم رش، کیله، اشکان، سیران بند، هلال‌آباد، سیف، مله‌خور، شوشمی، شیخ‌صله و تیله‌کو از سوی بغداد از دیگر موضوعات مورد بحث بود لذا امید است بغداد نیز نظر به اهمیت گذرگاه‌های در بنیه اقتصادی خانوارهای مرزنشین طرفین با نظر مثبت تعامل نماید.

سرکنسول کشورمان همچنین رسمی شدن بازارچه‌ها را در گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی مهم تلقی و خاطرنشان کرد: در صورت پذیرش بغداد و کاهش بحران مالی در کردستان عراق این گذرگاه‌ها نسبت به گذشته کارآیی بیشتری خواهند یافت.

سرکنسول اربیل درباره مدت زمان و برنامه‌های جانبی نشست روز شنبه نمایندگی‌ها گفت: این جلسات معمولا یک‌روزه است و در خلال نشست دیدارهایی شکل می‌گیرد لذا در این جلسه محمد فرازمند دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس و آقای قباد طالبانی معاون نخست وزیر کردستان عراق به عنوان میهمان ویژه حضور و به ایراد سخن پرداختند و هیئت در پایان جلسات نیز ضمن حضور در منزل جلال طالبانی رئیس جمهور فقید عراق با هیرو ابراهیم احمد همسر طالبانی و عضو عالی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کردند.

سرکنسول کشورمان در خصوص صدور روادید افزود: نمایندگی‌های ایران در عراق نظر به حسن روابط دولت و ملت دو کشور بطور سالیانه بیش از یک میلیون روادید صادر می‌نمایند.

وی همچنین در خصوص صدور ویزا برای گردشگران تفریحی، زیارتی، سلامت و تجار و بازرگانان در اربیل افزود: فرصتی در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل بوجود آمد تا مردم علاوه بر اینکه از طریق شرکت‌های مجاز بتوانند روادید اخذ نمایند، می‌توانند با حضور مستقیم در کنسولگری نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند.

عبادی افزود: در جهت رفاه حال مردم  ویزا ظرف همان روز تحویل می‌شود و تجارو بازرگانان طرف قرارداد با جمهوری اسلامی از روادید بلند مدت و با مجوز تردد متعدد برخورد خواهند شد.

وی در ادامه افزود سفیر و هیئت همراه که روز جمعه وارد سلیمانیه شدند علاوه بر دیدار با برخی از شخصیت‌های سلیمانیه، بر سر مزار آقای طالبانی حضور یافته و ادای احترام کردند.

کد N1832455