پشت پرده درگیری دراویش در خیابان پاسداران | واکنش نورعلی تابنده و جمعی از دراویش به شهادت ماموران در پاسداران

پاسداران, خیابان پاسداران, درگیری پاسداران, درگیری خیابان پاسداران, درگیری در پاسداران, درگیری در خیابان پاسداران, فیلم درگیری پاسداران, فیلم پاسداران, فیلم خیابان پاسداران, فیلم درگیری پاسداران, فیلم درگیری خیابان پاسداران, فیلم درگیری در پاسداران, فیلم درگیری در خیابان پاسداران, درگیری مسلحانه در تهران, درگیری تهران, درگیری امروز تهران, درگیری دراویش, درگیری دراویش گنابادی, درگیری امروز دراویش گنابادی, درگیری دراویش گنابادی با پلیس, شهادت مامور ناجا, حمله اتوبوس دراویش, اتوبوس دراویش, دراویش گنابادی, نورعلی تابنده, پشت پرده ماجرای خیابان پاسداران, پشت پرده درگیری دراویش, علت درگیری دراویش, علت درگیری پاسداران,

پشت پرده درگیری دراویش در خیابان پاسداران | در پی درگیری هایی که هفته گذشته در خیابان پاسداران تهران روی داد، سه مامور نیروی انتظامی به شهادت رسیدند و تعدادی از دراویش دستگیر شدند. نورعلی تابنده قطب دراویش در واکنش به این ماجرا، بیانیه ای صادر کرد و از رفتار نادرست اين منصوبان به درويشی پوزش طلبید... جزئیات پشت پرده ماجرای خیابان پاسداران را در ادامه بخوانید...

روز پنجشنبه، سه روز بعد از اتفاقات خيابان پاسداران تهران، مراسم تشييع پيکر سه نفر از مأموران نيروي انتظامي که در اين حوادث به شهادت رسيدند، برگزار شد. درگيري‌هايي از روز دوشنبه در خيابان گلستان هفتم خيابان پاسداران بين برخي درويشان و نيروي انتظامي صورت گرفت که متعاقب آن رئيس‌جمهوري، وزير کشور را مأمور رسيدگي به اين حادثه کرد. وزير کشور در مراسم تشييع پيکر شهداي ناجا که با عنوان «شهداي نظم و امنيت» برگزار شد، گفت: «عده قليلي در نقطه مشخصي و در اعتراض‌هاي واهي تجمع کرده بودند تا جرقه و تنش اجتماعي و امنيتي ايجاد کنند و ايران را در شرايط بي‌ثباتي با استفاده از تبليغات دستگاه‌هاي تبليغي صهيونيستي قرار دهند. اين گروه اقليت افراطي خشونت‌طلب مي‌خواستند در نقاط مختلف جرياناتي ايجاد کنند و کشور را دچار تلاطم کنند اما بعد از درايت و برنامه‌ريزي شوراي تأمين و نيروي انتظامي موضوع ساماندهي شد».
به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني‌فضلي افزود: «از اين گروه اخبار دقيقي داريم که افراطيون اين جريان به دنبال کشته‌سازي بودند تا انگيزه لازم را براي تحريک ايجاد کنند. نيروي انتظامي با درايت، فرصت‌دادن، مذاکره و اقداماتي که ناشي از تعلق بود تلاش کرد اين مشكل را برطرف کند».
او با تأكيد بر اينکه ما از برنامه همه گروه‌هايي که دنبال ايجاد بحران در کشور هستند، مطلع هستيم، ادامه داد: «براي نيروي انتظامي برخورد با گروهي ۱۰۰ يا ۲۰۰ نفره که امنيت عمومي را خدشه‌دار کرده‌اند، کار ساده‌اي است. نگراني عمده ما اين بود که خود آنها اقدام به کشتن از خود کنند. نيروي انتظامي به آنها فرصت داد و با کار اطلاعاتي دقيق سرشاخه‌ها شناسايي شدند. درست زماني که اتمام حجت تمام شد، در ۱۰ دقيقه نيروي انتظامي وظيفه خود را انجام داد».
وزير کشور گفت: «ما اقتدار را در خرد، عقلانيت و کاهش هزينه مي‌دانيم. چطور کساني که به ظاهر از عرفان، عشق، دل و آزادي صحبت مي‌کنند با خنجر، تيغ و درفش وارد مي‌شوند. ما از اکثريت اين جريان خواستيم خود را از اين گروه اقليت جدا کنند. جريان اکثريت با عقلانيت و درايت، شناسايي اين جريان عقليت افراطي وابسته را انجام و صف خود را از آنها جدا کنند، در غير اين صورت جمهوري اسلامي در برخورد با خشونت و افراط لحظه‌اي تعلل نمي‌کند».
صدور کيفرخواست براي عامل شهادت ٣ مأمور ناجا
دادستان تهران هم از صدور کيفرخواست در مورد عامل شهادت سه نفر از مأموران ناجا به اتهام قتل عمد خبر داد و گفت: «نامبرده که در تاريخ (دوشنبه) ٣٠/١١/٩٦ در يک اقدام مجرمانه با اتوبوس سه نفر از مأموران ناجا را به شهادت رسانده بود توسط مأموران پليس دستگير شد و پس از انجام تحقيقات به قتل مأموران اعتراف کرده است».
به گزارش ميزان، عباس جعفري‌دولت‌آبادي افزود: «با توجه به درخواست قصاص اولياي دم نامبرده به زودي در دادگاه کيفري استان تهران محاکمه خواهد شد. در مورد ساير اتهامات نامبرده به لحاظ ادامه تحقيقات متعاقبا اطلاع‌رساني خواهد شد».
حجت‌الاسلام منتظري، دادستان کل کشور هم چهارشنبه‌شب، در رابطه با حادثه خيابان پاسداران گفت: «قوه قضائيه با قاطعيت و در چارچوب قوانين و مقررات کشور با متخلفان برخورد مي‌کند».
بيانيه نورعلي تابنده
بر همين اساس، چهارشنبه‌شب، نورعلي تابنده، سرسلسله درويشان گنابادي در دومين بيانيه خود، از مسئولان خواست با عاملان حادثه خشونت‌بار اخير اعم از کساني که به نام درويشي در وقوع آن دخالت داشته‌اند، مطابق قانون و عدالت برخورد کنند. به گزارش ايسنا، در اين بيانيه آمده است:
«اخيرا حوادثي تلخ و برخلاف اصول شرعي و عرفاني به بهانه‌هاي واهي از جمله صدور حکم دستگيري در اطراف منزل اينجانب رخ داد که موجب تأثر و تأسف شديد همه ما گرديد. محرک اين غائله عمدتا غلبه احساسات، قضاوت اشتباه، ناداني و عدم رعايت دستورات مؤکد اينجانب توسط چند تن از دراويش علي‌رغم ميل و اراده من و تذکراتي که چند بار داده و نصيحت کرده بودم، صورت گرفت که به هيچ‌ وجه مورد تأييد نيست و اين قبيل رفتارها را محکوم مي‌کنم. در اين حوادث چند نفر از مأموران نيروي انتظامي، سپاه و بسيج و غيره جان خود را از دست دادند و من و ديگران را سوگوار کردند. بدين وسيله به خانواده آن مرحومان و بازماندگانشان تسليت مي‌گويم و آمرزش روح آنها را از درگاه الهي خواستارم. براي من فرقي نمي‌کند درويش يا غيردرويش اگر بيجا کشته شده باشد متأثر مي‌شوم. براي همه مجروحان نيز شفاي عاجل مسئلت دارم. همچنين رفتار نادرست اين منصوبان به درويشي اسباب زحمت همسايگان و مسئولان ذي‌ربط را فراهم آورد که از اين بابت نيز معذورم».
در ادامه اين بيانيه آمده: «در القاي اشتباهات يا اغراضي که اين واقعه را رقم زد بعضي سايت‌ها دخالت مستقيم داشتند. لازم مي‌دانم صراحتا اعلام کنم که هيچ سايتي حتي اگر به عنوان من باشد يا خود را وابسته به من معرفي کند، مربوط به من نيست و من دخالتي در آن ندارم لذا مطالب آن ربطي به من ندارد. چنان که به همه فقرا توصيه اکيد مي‌کنم که صرفا از دستورات صريح من و نه آنچه به من نسبت داده مي‌شود تبعيت کنند. اين است که هر بار فقرا از من تقاضا مي‌کنند که اجازه دهم با شرکت من جمعيت‌هايي تشکيل دهند، نمي‌پذيرم. اصولا هيچ‌يک از اعمال يا گفتار افراد يا جمعيتي که به نام درويشي خود را به من منتسب مي‌کنند، از جانب من نيست.
در پايان از همه برادران و خواهران ايماني تقاضا مي‌کنم که براي بازگشت آرامش و برقراري نظم مجدد تا اطلاع ثانوي از مسافرت به تهران به عنوان شرکت در مجالس فقري خودداري کنند و موقتا جلسات روزهاي مقرر براي ملاقات با من در منزل و ديگر مجالس فقري تهران برگزار نمي‌شود. از مسئولان محترم هم مي‌خواهم که با عاملان حادثه خشونت‌بار اخير اعم از کساني که به نام درويشي در وقوع آن دخالت داشته‌اند، مطابق قانون و عدالت برخورد کنند. اميدوارم خداوند به همه ما توفيق اظهار مهر و محبت را به يکديگر عنايت فرمايد». همچنين گروهي از درويشان هم در بيانيه‌اي با اعلام برائت از اتفاقات پيش‌آمده اعلام کردند جامعه درويشان با  مسببان اين اتفاقات برخورد خواهد کرد. در اين بيانيه آمده است: «اين افراد و آنهايي که خط‌دهنده و نويسنده سناريوها و برنامه‌هايشان بودند و هستند بدانند اين‌بار نه عوامل حکومتي و امنيتي، بلکه متن جامعه و قاطبه ارادتمندان و درويشان به‌اصطلاح ايشان سنتي و ارادتمندان واقعي حضرتش و درويشان مکتب حقه مرتضي علي (ع) که به بلنداي تاريخ سابقه و سنت دارند، دادِ اين فساد و فتنه و رنجش خاطر ايشان را از آنها مي‌ستانند و اسامي تعداد اصلي اين گروهک شوم و نمايندگان اداره فرق و اديان را به همه فقراي سلسله معرفي کرده تا فقرا هوشيارانه و بجا با اين فريب‌خوردگان و منافقان و مزدوران تسويه‌حساب نمايند. لعنت الله علي القوم الظالمين و المنافقين».
در ادامه آمده است: «در ضمن عنوان مي‌دارد تمام عزيزان و فقراي معظمي که در گروه‌ها و کانال‌ها و اينستاگرام و سايت‌هاي مجذوبان نور عضو هستند، سريعا از آن گروه‌ها و کانال‌ها در فضاي مجازي خارج شوند، زيرا از اين پس عواقب ماندن در اين مواضع تُهمت به عهده خودتان مي‌باشد، چون قاطبه فقراي سلسله عليه جليله رضويه مرتضوي نعمت‌اللهي سلطانعليشاهي گنابادي مراتب بیزاری و انزجار خود را از اعمال خلاف شأن و تَمردهاي متوالي اين گروهک منفور نسبت به فرمايشات مولاي معظم و سياسي‌کاري‌ها و اغتشاشات خياباني اعلام مي‌دارد».
روايت عضو کميسيون امنيت ملي از حادثه خيابان پاسداران
روز گذشته، «ابوالفضل حسن‌بيگي»، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، در گفت‌وگو با «تسنيم» خبر داد در خانه تيمي اوباش خيابان پاسداران تهران مقاديري سلاح گرم کشف شده است.
او گفت: «اولين نکته‌اي که بايد درباره اغتشاشات اخير به آن اشاره کرد اين است که دراويش آمادگي ايجاد ناآرامي را نداشتند. آقاي نورعلي تابنده در يک هفته گذشته بارها اعلام کرده بود گروهي که با انواع سلاح سرد در اطراف خانه او حضور دارند منتسب به او نيستند و از آنها خواسته بود هرچه سريع‌تر به شهرستان محل زندگي خود بازگردند».
حسن‌بيگي، افزود: «گروهي که در هفته‌هاي اخير در اطراف خانه آقاي تابنده حضور داشتند، شامل افراد افراطي و جداشده از دراويش گنابادي هستند که هم‌اکنون تعدادي از آنها در قم،‌ تعدادي در بروجرد و تعدادي ديگر در مناطقي از شيراز زندگي مي‌کنند. اين گروه به‌صراحت اعلام مي‌کنند که جمهوري اسلامي را قبول نداشته و ارتباطشان با رژيم صهيونيستي را نيز هيچ‌گاه انکار نکرده‌اند. اين گروه نه‌تنها خود را جزء جمعيت دراويش نمي‌دانند، بلکه خود را گروه تجزيه‌شده از دراويش معرفي مي‌کنند».
او گفت: «در اغتشاشات اخير علاوه بر گروه‌هاي افراطي وابسته به دراويش،‌ عناصر وابسته به ضدانقلاب صحنه‌گردان ناآرامي‌هاي خيابان گلستان هفتم پاسداران بودند و با همکاري‌ برخي سرويس‌هاي جاسوسي، تعداد زيادي سلاح گرم را در يک خانه تيمي جاسازي کرده بودند تا با بالاگرفتن اغتشاشات،‌ اين درگيري‌ها را تبديل به  عملياتي مسلحانه کنند که اين موضوع با هوشياري نيروهاي امنيتي و سريازان گمنام امام زمان (عج) شناسايي و خنثي شد».
روايت جانشين قرارگاه ثارالله
جانشين قرارگاه ثارالله سپاه هم پنجشنبه در گفت‌وگو با «مهر» درباره اغتشاشات خيابان پاسداران تهران، گفت: «شروع اين موضوع مربوط به طرفداران فرقه خاصي نبوده و مربوط به دستگيري دو نفر از افراد متخلف به جرم سرقت توسط نيروي انتظامي بود که پس از آن برخي افراد با قلدري و آسيب‌رساندن به خودروهاي ناجا، آنها را فراري دادند. زماني که اين افراد شناسايي شدند، ناجا براي دستگيري يکي از آنها اقدام کرد که چون در منطقه پاسداران بوده است، کساني که اطراف منزل تابنده تجمع کرده بودند خواستار آزادي اين فرد که تخلف مشخصي داشت شدند. نيروي انتظامي با تذکر شفاهي و درخواست محترمانه از اين افراد خواست متفرق شوند، اما برخي از آنها با قلدري و بعضا مصاحبه‌هايي که در آن براي ترک منطقه توسط ناجا ضرب‌الاجل تعيين کرده بودند، به‌دنبال ايجاد التهاب بودند».
سردار محمداسماعيل کوثري، با تأكيد بر اينکه رفتار ناجا با تجمع‌کنندگان همراه با احترام و سعه صدر بوده است، افزود: «در نهايت نيروهاي مستقر در منطقه اقدام به پراکنده‌کردن اين جمعيت کردند که در همين حين، آن اتوبوس اقدام به زيرگرفتن پرسنل نيروي انتظامي کرد که سه نفر از اين عزيزان به شهادت رسيدند. پس از اين اقدام در شوراي تأمين استان با حضور نماينده وزير کشور تصميم گرفته شد اين غائله پايان يابد و با افرادي که در آن محل حضور دارند و به‌اصطلاح خود به دنبال حفاظت از منزل آقاي تابنده بودند که خود اين کار نيز غيرقانوني است و بارها به آنها تذکر داده شده بود، برخورد شود. البته باز هم به آنها اين فرصت داده شد تا کساني که به‌اصطلاح خود از اين فرد محافظت مي‌کردند، محل را ترک کنند. پس از اين موضوع عده‌اي از شهرستان‌ها نيز راهي تهران شدند که بعضي از آنها دستگير شدند و برخي نيز پراکنده شدند. درحال‌حاضر هم اوضاع منطقه آرام است و امنيت منزل آقاي تابنده نيز توسط نيروي انتظامي تأمين مي‌شود و کسي از اين افراد نه حضور دارند و نه اجازه حضور به آنها داده خواهد شد».
او با تأكيد بر اينکه قرارگاه ثارالله هيچ‌گونه ورودي به اين موضوع نداشته است، افزود: «نيروي انتظامي مديريت صحنه را بر عهده داشت، البته موضوع چندان قابل توجهي نبود و به سران آنها نيز تذکر داده شده بود».
سردار اشتري: با اقتدار رفتار کرديم، نه آرپي‌جي
فرمانده انتظامي تهران بزرگ هم با اشاره به حوادث خيابان پاسداران تهران گفت: «بازداشت‌شدگان پيش‌تر هم سابقه هنجارشکني داشته‌اند».
به گزارش خبرگزاري مهر، به نقل از صداوسيما، سردار رحيمي افزود: «در مديريت اغتشاشات شهري، اصلي‌ترين بخش، ايجاد امنيت و آرامش مردم است و در اين مورد خاص هم مفتخريم که نيروي انتظامي اجازه نداد قطره‌اي خون از بيني شهروندي ريخته شود، همه آسيب‌ها و خسارت‌هاي مالي را هم آشوبگران به مردم وارد کردند، نه نيروي انتظامي؛ درايت و رفتار مدبرانه را نبايد مماشات معني کرد. ما مي‌توانستيم با يک آر‌پي‌جي منزل مورد نظر را نابود کنيم اما با اقتدار و درايت رفتار کرديم. وقتي تيغ قانون روي گردن اينها قرار گيرد، مي‌فهمند که نبايد خط و نشان بکشند».
شمخاني: با بانيان اغتشاشات برخورد قاطع خواهيم کرد
به گزارش ايسنا، دريابان علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي، هم در حاشيه مراسم تشیيع شهداي ناجا، گفت: «جمهوري اسلامي با بانيان، طراحان، عناصر پشت پرده و عناصر مجري برخورد قاطع خواهد کرد و ريشه اين نوع فتنه‌ها را خواهد خشکاند».
سرلشکر محمد باقري، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، هم در پيام تسليتي نوشت: «به فضل الهي، نيروهاي مسلح و مدافعان مقتدر حريم امنيت ملي-به‌ويژه نيروي انتظامي شجاع و بسيج فداکار و باصلابت- اجازه تکرار نمايش‌هايي مانند آنچه را که در خيابان پاسداران تهران پديد آمد، به آشوبگران و قانون‌شکنان نداده و با هر پديده‌اي که بخواهد حريم امنيت شهروندان عزيز ايران‌زمين را مورد تهديد و خطر قرار دهد، با قاطعيت برخورد خواهند کرد». 
کد N1831168