ایران و انگلیس تصمیمات مهمی برای پایان دادن به بحران یمن اتخاذ کردند

سیاست خارجی,حمید بعیدی نژاد,ایران و بریتانیا

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن تاکید کرد: با توجه به اشتراک نظر تهران و لندن مبنی بر ضرورت پایان هرچه سریع‌تر جنگ یمن که به یک جنگ تمام عیار غیرانسانی انجامیده است، ایران و انگلیس تصمیمات مهمی درخصوص اقدام به پایان دادن به بحران اتخاذ کردند.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌‌‌‌‌نژاد در کانال تلگرامی خود در رابطه با سفر سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه به لندن نوشت: سفر آقای دکتر عراقچی به انگلیس برای انجام دومین دور گفت‌وگوهای جامع سیاسی میان دو کشور در شرایط حساس جهانی و منطقه‌‌ای از اهمیت زیادی برخوردار بود. با توجه به تحولات برجام از یک طرف و مذاکرات مهمی که در سطح شورای امنیت سازمان ملل متحد و در سطح قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌‌ای برای پایان دادن به بحران یمن از سوی دیگر وجود دارد، دو طرف تلاش می‌کنند که با هماهنگی‌های بیشتر امکان تاثیرگذاری اقدامات جمعی را بالا ببرند.

در خصوص برجام البته ایران و انگلیس هر دو بر حفظ اعتبار برجام و مخالفت با هرگونه تغییر برجام بهر صورتی که توسط ترامپ پیشنهاد می‌شود، اتفاق نظر دارند که در این مسیر مشورت‌های مهمی نیز برای نحوه برخورد با مخاطرات برجام بین دو طرف صورت گرفت. در این میان آنچه روشن است این است که اختلاف انگلیس و کشورهای اروپایی با آمریکا در این زمینه جدی است.

البته وقتی به مباحث مربوط به تحولات منطقه‌‌ای می‌‌رسد تفاهم دو طرف کامل نیست و دو کشور اختلاف نظرات مهمی با یکدیگر دارند. اما در عین حال با توجه به اشتراک نظر دو کشور مبنی بر ضرورت پایان هرچه سریع‌تر جنگ یمن که به یک جنگ تمام عیار غیرانسانی انجامیده است، ایران و انگلیس تصمیمات مهمی درخصوص اقدام به پایان دادن به بحران اتخاذ کردند. ایران در این میان مخالفت شدید خود را نسبت به درج بندی در محکومیت ایران در پیش‌‌‌نویس پیشنهادی مورد بحث در خصوص یمن در شورای امنیت اعلام کرد که قرار شد مشورت‌های فشرده دو طرف برای حل مشکل ادامه یابد.

درخصوص مباحث مختلف روابط دوجانبه از جمله ارتقا همکاری‌های تجاری، بانکی و کنسولی نیز مباحث خوبی صورت گرفت که امید است نتایج آن در آینده برای گسترش روابط اقتصادی دو کشور مفید باشد.

آقای دکتر عراقچی همچنین در این سفر با انجام یک سخنرانی موثر در چتم هاوس که بیشتر بر برجام متمرکز بود و سپس با حضور در پارلمان انگلیس مواضع کشورمان در خصوص مباحث مختلف منطقه‌‌ای و جهانی را برای نمایندگان مجلس و کارشناسان ارشد اندیشکده‌‌ها تشریح کردند. در مجموع باید گفت گفت‌وگوها در این سفر، بسیار صریح، به دور از تعارفات و دقیق بود و دو طرف اقدامات مشخصی را برای حل برخی از نگرانی‌های مشترک اتخاذ کردند . بی‌‌‌شک تحقق این تفاهمات نقش مهمی در تسهیل مراودات اقتصادی میان دو کشور و کاهش تنش در سطح منطقه خواهد داشت. 

کد N1830713