دکترین هسته‌‌‌ای آمریکا تهدیدی جدی علیه صلح جهانی و نقض منشور سازمان ملل است

سیاست داخلی,علی شمخانی,ایران و هلند

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: متاسفانه محاسبات نادرست برخی سیاستمداران غربی و پیروی از منطق تروریست خوب و تروریست بد امنیت شهروندان اروپایی را با مخاطرات جدی روبرو نموده است .

به گزارش ایلنا، سیکرید کاخ، وزیر امور خارجه هلند عصر امروز با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون همکاری‌‌‌ها میان دو کشور در حوزه‌‌‌های مختلف و آخرین تحولات امنیتی در سطح بین الملل گفت‌وگو کرد.

همکاری میان ایران و اتحادیه اروپا به نفع صلح و ثبات در منطقه و جهان است

وی با استقبال از آمادگی دو کشور به منظور گسترش مناسبات در مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی گفت: همکاری و رایزنی میان ایران و اتحادیه اروپا به نفع صلح و ثبات در منطقه و جهان خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری ادامه داد: پس از برجام فرصت‌های فراوانی برای افزایش سطح مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی به ویژه در حوزه انرژی و فناوری فراهم شده است.

دکترین هسته‌‌‌ای آمریکا تهدیدی جدی علیه صلح جهانی و نقض منشور سازمان ملل است

شمخانی افزود: نقض برجام و اتخاذ رویه زورگویانه از سوی آمریکا موجب بی‌‌اعتمادی و بدبینی گسترده مقام‌های کشورهای مختلف به ساختار و هیات حاکمه آمریکا شده و جمهوری اسلامی ایران این فرصت را یافته که ضمن تبیین ماهیت تحریم‌‌‌های ضدانسانی و غیرقانونی برای شرکای خود با ایجاد گفتمان و درک مشترک مسیر پیمان‌‌های پولی دوجانبه و حذف دلار را پیگیری کند.

وی با اشاره به سیاست ترامپ مبنی بر گسترش سلاح‌‌های هسته‌‌ای اظهار داشت: راهبرد امنیت ملی و دکترین هسته‌‌‌ای آمریکا در دوره جدید تهدیدی جدی علیه صلح جهانی و نقض منشور سازمان ملل بوده و ضروری است تمامی اقدامات بازدارنده برای اتمام این دیوانگی بکار گرفته شود.

شواهد حاکی از تلاش آمریکا برای احیای گروه‌های مسلح تروریستی است

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه داعش در غرب آسیا با همکاری‌های گسترده و هماهنگی میان جمهوری اسلامی ایران، سوریه، عراق و روسیه نابود شده است، تصریح کرد: شواهد گسترده حاکی از تلاش بی‌وقفه آمریکا برای احیای گروه‌های مسلح تروریستی در منطقه و شمال آفریقاست که نشان می‌‌دهد این کشور اهمیتی به امنیت جهانی نمی‌دهد.

شمخانی ضرورت ورود اتحادیه اروپا به بحران یمن و جلوگیری از کشتار بی‌رحمانه مردم این کشور از سوی عربستان سعودی را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: سکوت در قبال جنایات تاسف‌‌آور آل‌سلمان بر علیه زنان و کودکان بی‌دفاع یمنی شراکت در نسل‌کشی و انهدام منابع و زیرساخت‌های این کشور فقیر است.

تروریسم محدود به جغرافیا نیست

وی با اشاره به اینکه امروز تروریسم محدود به جغرافیا نبوده و حضور تروریست‌ها و عملیات متعدد آنها به اروپا نیز گسترش یافته است، ابراز داشت: متاسفانه محاسبات نادرست برخی سیاستمداران غربی و  پیروی از منطق تروریست خوب و تروریست بد؛ امنیت شهروندان اروپایی را با مخاطرات جدی روبرو کرده است.

تقدیر از نقش ایران در مقابله با تروریسم و جرایم سازمان‌‌یافته

سیکرید کاخ، وزیر امور خارجه هلند نیز در این دیدار با قدردانی از برخورد فعال جمهوری اسلامی ایران با توافقنامه برجام و اجرای مسئولانه تعهدات بیان کرد: مسیر پیشرو به طور قطع تامین‌‌کننده منافع دو کشور در حوزه‌‌های مختلف سیاسی و اقتصادی بوده و باید تلاش کنیم تا پایبندی آمریکا به این توافق نیز به طور کامل محقق شود.

وی با تقدیر از نقش جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم و جرایم سازمان‌ یافته یادآور شد: دولت هلند به دنبال گسترش همکاری‌‌های مشترک و توسعه سرمایه‌‌گذاری در بخش‌های زیرساختی ایران است.

کد N1829796