لوگو چیست؟

هوراد, لوگو, طراحی لوگو, لوگو ساز

از آغاز تمدن بشریت انسان ها همواره برای ارتباط با یکدیگر از تصاویر و یا نماد و نشانه ها استفاده می کردند، امروزه نیز اطرافمان را که نگاه می کنیم مملو از نمادها و علائم است و هرکدام به منظوری خاص پدید آمده اند.

از آغاز تمدن بشریت انسان ها همواره برای ارتباط با یکدیگر از تصاویر و یا نماد و نشانه ها استفاده می کردند، امروزه نیز اطرافمان را که نگاه می کنیم مملو از نمادها و علائم است و هرکدام به منظوری خاص پدید آمده اند. 


این نمادها در تمام اطرفمان به چشم می خورند: لوگوی روی بسته بندی ها، جعبه ها، وسایل نقلیه، کاغذ، تابلوهای مربوط به تظاهرات، بازی های عمومی، بازارها، نمایشگاه ها و جشنواره ها.لوگوی شما معرف برند و یا کسب و کار شما است، از همین رو باید به بهترین شکل مشتریانتان را ترغیب به خرید کالا و خدمات شما کند. عواملی همچون رنگ، اندازه، فرم، محتوا و ساختار، ظاهر لوگوی شما را خواهد ساخت.


سادگی یکی از مهمترین عوامل در طراحی لوگو است، چرا که ذهن بیننده به راحتی آن را به خاطر می سپارد. جمله ی (کمترین بیشترین است) در بین طراحان گرافیک بسیار رایج است، این اصل کارآمد مربوط به آموزه های مدرسه باوهاوس آلمان است و در هنگام طراحی گرافیک همواره باید به آن توجه داشت.


اصول کلی که برای طراحی لوگو می‌بایست در نظر گرفت، عبارتند از:


ساده باشد.


با فرهنگ موضوع همخوانی داشته باشد.


قابلیت تک رنگ شدن را داشته باشد (امروزه لوگوهایی برای یک محصول یا خدمات از یک شرکت طراحی می شوند که نیازی به قابلیت تک رنگ شدن ندارد، به کاربری لوگو در طولانی مدت توجه کنید!).


قابلیت کوچک شدن در ابعاد ۱ سانتی متر را دارا باشد.


ترجیحا دارای فرم هندسی باشد.


وضوح عوامل مورد استفاده در نظر گرفته شود.


تناسب عوامل مورد استفاده کاملا رعایت شود.


منحصر به فرد باشد!
سه نوع کلی برای طراحی لوگو وجود دارد:


 نوشتاری (لوگو تایپ یا مونوگرام)


 تصویری و علامت اختصاری (پیکتوگرام و آرم)


 نوشتاری – تصویری


اینکه کدام یک از این سه نوع طراحی لوگو مناسب است بستگی به برخی از عوامل از جمله وسعت کاری، منحصر به فرد بودن اسم، نوع شغل یا خدمات و عواملی دیگر، دارد.


نمادها در طراحی آرم و لوگو: امروزه به دلیل پرمحتوا کردن لوگو و آرم و همچنین محدودیت تعداد حروف الفبا، بیش از گذشته از علائم در طراحی لوگو یا آرم ها استفاده می‌شود. این علائم، نظیر نشانه ها یا علائم تصویری موجود در ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها، خیابان ها و سایر مکان های عمومی، ممکن است بر مبنای سنتی نوشتاری باشند.
لوگوتایپ (لوگو نوشتاری)


به آن دسته از نشانه هایی گفته می شود که از نام شرکت بهره می گیرند و یا به عبارت ساده تر تأکید بر نوشتار می کنند. همواره لوگویی خوانا داشته باشید، تا اینکه در عین زیبایی به راحتی خوانده و در ذهن ثبت گردد.


یکی از عوامل مهم و گاهی مهم ترین ابزاری که در شکل گیری یک هویت خاص یا یک یونیفورم کلی مورد استفاده طراحان قرار می گیرد، لوگو است. لوگو تایپ یا نشانه نوشته، اغلب نام خاصی برای یک شرکت، مجموعه یا کالا است و گاهی تنها یک نوشته ی فاقد معنی است که با طراحی خاص و متفاوت ارائه شده تا به اذهان بنشیند. در اکثر اوراق اداری در یک نگاه سریع اولین چیزی که به نظر مخاطبان می رسد لوگوی آن است، نام شرکت یا شخص حقیقی و ... که در بسیاری موارد مهم ترین پیام اوراق است. بیشترین کاربرد لوگوها آن است که برای مخاطب قابل شناسائی باشند. بنابراین در طراحی لوگو خوانا بودن همراه با متفاوت بودن با سایر لوگوهای هم موضوع، یک اصل است. لوگو باید قابل درک و تاثیر گذار باشد و در ذهن بیننده باقی بماند. لوگو از سرمایه های معتبر یک شرکت محسوب می شود. با ارتقاء یک شرکت همچنان نام و لوگوی آن ثابت مانده و طراحی لوگو برای یک شرکت تولیدی و یا خدماتی متفاوت است.


یک لوگو در واقع، سمبلی بوده که مشخصات شرکت را نمایان می سازد. لوگو تایپ، نام شرکت می باشد، زمانی که یک لوگو تایپ در صفحه سربرگ قرار می گیرد به عنوان بخشی از هویت شرکت تلقی می گردد. لوگو ابزار با ارزشی جهت شناخت سریع تر شرکت به حساب می آید.


یک لوگو تایپ باید دارای خصوصیات عمومی زیر باشد:


الف) عملکرد شرکت را نشان دهد.


ب) شناخته شده باشد.


ج) متنوع و متفاوت باشد.


چگونه یک لوگو طراحی کنیم؟


گام اول: جمع آوری اطلاعات و تحقیق میدانی (کلید واژه های مربوط به برند و یا خدمات خود را پیدا کنید).


گام دوم:جمع آوری تصاویر و نماد برای کلمات کلیدی که پیش تر یافته بودید.


گام سوم: تصاویر را به شکلی موزون و با تناسب در هم ترکیب کنید.


گام چهارم: شروع به اسکیس و اتود تصاویر کنید.


گام پنجم: یکی از بهترین اتودهای خود را در نرم افزارهای وکتور طراحی کنید.
کد N1825027