محموله مرموز راکت اسپیس‌ایکس چه بود؟

ایلان ماسک,فضا,ايلان ماسك

همشهری آنلاین: تسلای آلبالویی رنگ ایلان‌ماسک که هم‌اکنون در جایی در مدار زمین شناور است، پس از پرتاب راکت فالکون هووی توجه تمامی رسانه‌ها را به خود جلب کرد اما این خودرو تنها محموله عجیب و غریب فالکون نبود.

براساس گزارش ساينس الرت، اين راكت محموله مخفيانه ديگري نيز به همراه داشت، محموله‌اي مرموز و كوچك كه به شكلي طراحي شده تا بتواند تحت بدترين و نامناسب‌ترين شرايط نيز ميليون‌ها يا شايد ميليارد‌ها سال دوام بياورد.

اين محموله كه آرك (Arch) نام دارد، ابزار ذخيره‌ساز كوچكي از جنس بلور كوارتز است كه براي آرشيو‌كردن طولاني مدت داده‌ها ساخته شده‌است و گنجايش ذخيره اطلاعات چندين كتابخانه در خود دارد. به گفته بنياد آرك كه اين فناوري را توليد كرده‌است، اين ابزار مي‌تواند دانش بشر را در طي زمان و فضا حفظ و منتشر سازد.

آرك شبيه به يك دي‌وي‌دي كوچك است كه گنجايش ذخيره‌سازي آن فراتر از ديسك‌هاي نوري معمولي است. اين فناوري كه توسط فيزيكداني به نام پيتر كازانسكي خلق شده، از قابليت ذخيره‌سازي 360 ترابايت اطلاعات برخوردار است، يعني حجم اطلاعاتي برابر 7000 صفحه بلو-ري. با اين‌همه مقاومت بالاي اين ديسك‌هاي كوچك ويژگي برتري نسبت به گنجايش بالاي آنها به شمار مي‌روند درحدي كه آنها را مقاوم‌ترين ابزار ذخيره‌سازي مي‌دانند كه تاكنون توسط بشر ساخته شده‌است و به صورت نظري، مي‌تواند 14 ميليارد سال سالم باقي بماند.

آرك 1.2 كه اكنون به همراه تسلاي ايلان ماسك با سرعت 12 هزار و 908 كيلومتر بر ساعت در فضا سرگردان شده‌است، حاوي كتاب سه گانه "بنياد"، اثر ايزاك آسيموف، درباره حفظ دانش بشر در جهاني بي‌رحم و وسيع است. از آنجايي كه قرار است خودروي تسلا در مدار زمين به دور خورشيد حركت كند،‌نام اين ديسك‌ها را كتابخانه خورشيدي گذاشته‌اند،‌كتابخانه‌اي كه به گفته سازندگانش قرار است ميليارد‌ها سال به دور خورشيد بچرخد.

براي پرتاب كتابخانه‌هاي مريخي و ماه نيز برنامه‌ريزي‌هايي شده‌است و قرار است اين پروژه‌ها در سال‌هاي 2020 و 2030 عملي شوند تا به اين شكل نسخه‌اي پشتيبان از دانش بشر در فضا در حركت باشد.