عیدی بازنشستگان سال 97 | میزان عیدی و پاداش 97 بازنشستگان مشخص شد | حقوق اسفند بازنشستگان پرداخت شد

اخبار اقتصادی ,استخدام ,حقوق ,دستمزد ,پاداش پایان سال ,کارمندی ,یارانه ,عیدی کارمندان ,پرداخت عیدی , سازمان تامین اجتماعی, فیش حقوق بازنشستگان, فیش حقوقی تامین اجتماعی, عیدی بازنشستگان, عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی, عیدی بازنشستگان تامیت اجتماعی سال 97 پرداخت حقوق کارگران , پرداخت عیدی کارگران ,عیدی و حقوق کارگران ,عیدی آخر سال , پرداخت پاداش و عیدی , پرداخت عیدی آخر سال ,عیدی 97 کارگران ,عیدی کارگران سال 97 , عیدی کارمندان سال 97 ,میزان عیدی سال 97 , زمان واریز عیدی کارمندان ,عیدی کارمندان

عیدی بازنشستگان سال 97 | با توجه به نزدیک شدن به ایام عید، بازنشستگان در پایان سال چشم انتظار حقوق و پاداش و عیدی سال 97 خود در پایان سال هستند. میزان عیدی سال 97 بازنشستگان در جلسه هیئت دولت مشخص شد. بر این اساس، عیدی بازنشستگان امسال 847 هزار و پانصد تومان خواهد بود. جزئیات عیدی سال 97 را در ادامه بخوانید...

بیشتر بخوانید : پرداخت عیدی 97 کارگران...
بیشتر بخوانید : دستمزد کارگران در سال 97...
بیشتر بخوانید : حراج سکه بانک مرکزی...

حقوق اسفند بازنشستگان پرداخت شد


جمشید تقی زاده، مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت حقوق اسفند ماه جاری بازنشستگان این صندوق خبر داد.
جمشید تقی زاده گفت: با پیگیری این صندوق و تامین اعتبار لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه، حقوق اسفندماه تمامی بازنشستگان کشوری، شب گذشته (دوشنبه) پرداخت و قابل برداشت شد.
وی افزود: بازنشستگان کشوری می‌توانند از طریق دستگاه‌های خودپرداز ATM یا سایر روش‌ها نسبت به دریافت حقوق بازنشستگی خود اقدام کنند. هم اینک یک میلیون ۳۷۰ هزار نفر تحت پوشش بازنشستگی کشوری هستند.
همچنین از مجموع این جمعیت ۴۰ هزار نفر حداقل حقوق پرداختی را دارند که هم اینک میزان حقوق آن‌ها یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.

زمان پرداخت عیدی  


مدیرعامل تامین اجتماعی با اعلام پرداخت عیدی بازنشستگان تا ۱۵ اسفندماه، از دریافت ۶ هزار میلیارد تومان از مطالبات این سازمان از دولت در روزهای آینده خبر داد.
سیدتقی نوربخش در جلسه ای با اعضای کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اظهارداشت: با دریافت این بخش از مطالبات سازمان، عیدی بازنشستگان تا ۱۵ اسفند پرداخت می‌شود و حدود ۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد نیز پرداخت خواهد شد.

زمان پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی  


رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، زمان پرداخت عیدی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را از دهم تا پانزده اسفند اعلام کرد و گفت: عیدی بازنشستگان براساس حروف الفبا به حساب آنان واریز می‌شود.
«علی اصغر بیات» با بیان اینکه اعتبار پیش‌بینی شده برای پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی دو هزار میلیارد تومان است، اعلام کرد: به سه میلیون و ۲۰۰ هزار بانشسته تامین اجتماعی ۸۴۷ هزار تومان عیدی تعلق می‌گیرد.

انتقاد بازنشستگان تامین اجتماعی از پایین بودن حقوق دریافتی


رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه حقوق دریافتی ۷۰ درصد بازنشستگان تحت پوشش این سازمان در سطح حداقلی است از پایین بودن قدرت خرید انان در جامعه انتقاد کرد.
علی اصغر بیات به لزوم اجرایی شدن طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و از اینکه این موضوع در بودجه سال ۹۷ دولت و در بودجه سازمان تامین اجتماعی دیده نشده است، ابراز تاسف کرد و از مسئولان خواست برای رفع این مشکل، طرح همسان‌سازی حقوق و دستمزد را از امسال اجرایی کنند.
وی، میزان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را ۱۴۵ هزار میلیارد تومان دانست و گفت:: باتوجه به اینکه برنامه ششم توسعه، دولت را موظف به پرداخت بدهی خود کرده است، به نظر می‌رسد اجرای طرح همسان‌سازی گامی مهم برای ترمیم حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر باشد.
بیات همچنین به بند "ز" تبصره هفت قانون بودجه سال ۹۷ اشاره کرد و از اینکه قرار است براساس این قانون ۹ بیست و هفتم منابع بخش درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه‌داری کل کشور واریز شود، انتقاد کرد و افزود: این رویکرد مغایر با اصل ۵۳ قانون اساسی است.
وی با تاکید براینکه سازمان تامین اجتماعی دولتی نیست و یک نهاد عمومی به شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: منابع این سازمان نیز که از طریق حق بیمه کارگران و کارفرمایان تامین می‌شود صرفا متعلق به شرکای اجتماعی دولت است.
بیات واریز شدن حق بیمه کارگران و کارفرمایان به خزانه‌داری دولت را خلاف قانون توصیف و از مسئولان شورای نگهبان درخواست کرد این مصوبه مجلس شورای اسلامی را رد کند.

میزان عیدی 97 بازنشستگان  


در جلسه هیئت دولت، میزان عیدی بازنشستگان در سال 97مشخص شد. میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری‌بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق‌های بازنشستگی و صندوق معذوریت و از کارافتادگی جهاد کشاورزی، صندوق‌‌های بازنشستگی نیروهای مسلح و نیروی انتظامی و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کارافتاده کلی نیز مبلغ هشت میلیون و ۴۷۵ هزار ریال از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است.

عیدی بازنشستگان کی پرداخت می شود؟


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: عیدی امسال بازنشستگان تامین اجتماعی بیش از دو هزار میلیارد تومان برآورد شده که اسفند ماه پرداخت می‌شود.
سید تقی نوربخش با بیان اینکه مطالبات داروخانه‌ها نیز از تامین اجتماعی تا پایان مرداد پرداخت شده است، افزود: مطالبات شش ماهه داروخانه‌های دولتی به صورت یکجا بزودی پرداخت می‌شود و بخشی از مطالبات داروخانه‌های خصوصی نیز تا پایان بهمن پرداخت می‌شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور همچنین گفت: مرکز درمانی بیمه‌ای تامین اجتماعی در جزیره قشم تا یک ماه آینده به بهره برداری می‌رسد و برای ساخت مرکز بهداشتی و درمانی در جزیره کیش نیز در حال مذاکره هستیم.
وی با بیان اینکه همه قراردادها و پیمانها و همچنین بخشنامه‌ها در حوزه حقوقی این سازمان بررسی می‌شود، افزود: قوانینی که جای تفسیر را باز می گذارد و همچنین قوانین متعددی که وجود دارد در شورای حقوقی سازمان تامین اجتماعی بررسی می‌شود و آنچه در این شورا به اجماعی برسد در این سازمان مبنای کار است.
وی گفت: سیاست‌های مقام معظم رهبری در زمینه بیمه‌های اجتماعی از سه سال پیش دنبال می شود و ایده های اولیه از سوی مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شده است که بدون شک راهگشای سازمان تامین اجتماعی خواهد بود و در مراحل نهایی است.

احتمال افزایش عیدی


سید صدرالدین صدری نوش آبادی، درباره نحوه محاسبه و پرداخت عیدی کارکنان دولت گفت: عدد مطلق ‍‍پرداخت عیدی به کارمندان دولت، بازنشستگان، وظیفه بگیران، وراث وظیفه بگیران شهدا و جانبازان مبلغ هشت میلیون و چهارصد و هفتاد و پنج هزار ریال است که این محاسبه با قاعده عیدی کارگران متفاوت است.
وی درباره شیوه محاسبه عیدی کارکنان دولت افزود: چارچوب پرداخت عیدی را قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت که در سال 1374 به تصویب رسیده و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386 مشخص می کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه در قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت احکامی وجود دارد که باید رعایت شود، افزود: این قانون حکم کرده که پرداخت عیدی به صورت مساوی به همه کارمندان دولت انجام شود. یعنی همه وزارتخانه ها موسسات دولتی نهادهای عمومی غیردولتی شرکت های دولتی مانند دایره شمول این پرداخت، علاوه بر کارمندان دولت به نیروهای نظامی انتظامی در شمول این قانون قرار می گیرند و هرگونه پرداختی غیر از عددی که دولت هرسال اعلام می کند، تحت عنوان پاداش آخر سال ممنوع است.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور تاکید کرد: در مصوباتی که دولت در باره عیدی ابلاغ می کند عبارت هرگونه پرداختی تحت عنوان پاداش آخر سال یا عیدی ممنوع است، قید می شود؛ بنابراین هر پرداختی تحت این عنوان خلاف است و مدیران مالی و ذیحسابان دستگاههای اجرایی ملزم هستند که بر این امر نظارت کنند و اگر خلافی اتفاق افتاد آن را گزارش کنند.
وی افزود: حتی تاکید شده که شرکت های دولتی نیز نمی توانند به مدیران خود علاوه بر این مبلغ را پرداخت کنند؛ مکانیزم نظارتی آن نیز مشخص شده و مدیرعامل مکلف است نظارت کند و سازمان حسابرسان قانونی نیز بر این امر نظارت خواهند کرد و موظفند اگر خلاف این امر اتفاق افتاد گزارش کنند.
صدری نوش آبادی تصریح کرد: ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز عیدی را مشخص کرده که برای هر سال 5 هزار امتیاز است، این امتیاز ضرب در ضریب سال شده و مبلغ عیدی هر سال حاصل می شود که ضریب حقوق امسال کارمندان دولت 1695 ریال بوده که مبلغ عیدی امسال از آن به دست آمده است.
به گزارش سازمان امور اداری و استخدامی، این مقام مسئول با رد ادعای تاخیر در پرداخت عیدی کارمندان دولت در سالهای گذشته گفت: دولت همه تلاش خود را بکار خواهد بست که عیدی کارکنان دولت را با حقوق بهمن ماه پرداخت کند.
معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور درباره احتمال تغییر شیوه محاسبه عیدی کارکنان دولت و افزایش مبلغ آن، افزود: در اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری که لایحه آن اخیرا ازسوی دولت به مجلس فرستاده شده برخی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری اضافه شده که موجب افزایش میزان عیدی کارکنان دولت خواهد شد اما این مساله نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است.
جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در سال 97
علی ربیعی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود ۳۰ میلیون نفر در کشور نباید توأم با فقر باشد، افزود: براساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این عدد برای یک خانواده پنج نفری ۶۴۰ هزار تومان تعیین شده است که باید آن را به صورت پلکانی افزایش دهیم.
وی گفت: ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش این موضوع قرار داده شده اند و ۸۰۰ هزار نفر نیز پس از بررسی لایحه بودجه در مجلس به این تعداد اضافه می شوند.
ربیعی گفت: چهار سال است که سیاست افزایش حقوق بازنشستگان در مقایسه با تورم را دنبال می کنیم و معتقدم قدرت خرید بازنشستگان در سال های گذشته فوق العاده کاهش یافته است.
وی افزود: راهبرد دولت تا سال ۱۴۰۰، افزایش پلکانی حقوق کسانی است که کف حقوق را دریافت می کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال ۹۶ برای بازنشستگانی که بالای دو میلیون تومان حقوق می گرفتند ۱۰ درصد افزایش دادیم و آنهایی که کف حقوق را می‌گرفتند ۲۸ درصد حقوق آنها افزایش یافت، گفت: در سال ۹۷ روش پلکانی ادامه می‌یابد و پیش بینی شده است برای کسانی که حدود سه و نیم میلیون تومان حقوق می‌گیرند افزایش ۱۰ درصدی و آنهایی که زیر این مبلغ حقوق می گیرند، به صورت پلکانی دریافتی آن‌ها افزایش یابد
وی در ادامه گفت: در حال برنامه ریزی برای قرار دادن بیمه تکمیلی بازنشستگان در سازمان تأمین اجتماعی یا دیگر صندوق های بیمه هستیم.
ربیعی افزود: برنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ فقر زدایی متکی بر اشتغال‌زایی است.

توضیحات وزیر درباره عیدی و پاداش بازنشستگان


وزیر تعاون،  کار و رفاه اجتماعی  از تأمین منابع عیدی و پاداش بازنشستگان خبر داده و درباره تعیین مزد کارگران گفت: در شورای عالی کار چانه‌زنی‌ها برای تعیین حداقل دستمزد در جریان است و تلاش می‌کنیم این مسأله به شب عید کشیده نشود.به گزارش «ایران»، علی ربیعی افزود: استراتژی ما این است که این افزایش حقوق از نرخ تورم بیشتر باشد البته دریافتی‌های تا سقف ۲ میلیون تومان را درصدی افزایش خواهیم داد تا فاصله دریافتی‌های پائین و بالا را کمتر کنیم. او در ادامه از ثبت نام ۵۰ هزار نفر برای وام اشتغال روستایی خبر داد و گفت: از ۵۰ هزار درخواست وام در مرحله اول، حدود ۸۰۰۰ وام پذیرفته شده است که از امروز پرداخت این وام‌ها در ۵ استان انجام می‌شود.
ربیعی افزود: امسال از مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده در این طرح، دو هزار میلیارد تومان پرداخت می‌شود. البته این طرح طبق قواعدی انجام می‌شود که منجر به ایجاد اشتغال شود. وی  در ادامه درباره باز شدن جعبه سیاه نفتکش سانچی توضیح داد: جعبه سیاه این کشتی دیروز با حضور نمایندگان سازمان بنادر و دریانوردی، کشتیرانی، طرف سوئدی سازنده کشتی و طرف پانامایی باز شد. قرار بود جعبه سیاه دو کشتی (سانچی و کریستال) همزمان باز شود که ما گفتیم ابتدا جعبه سیاه سانچی باز شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با توجه به وجود سم در کشتی نمی‌توان داخل آن رفت. روبات‌ها هم فقط عکس می‌گیرند و آنها هم نمی‌توانند داخل کابین‌ها بروند.
وی درباره مقصر سانحه سانچی، گفت: شکایت در دریا قواعد خاصی دارد و شرکت‌های بیمه و حقوقی میزان خسارت را تعیین می‌کنند. در دریا این طور نیست که یک طرف صد درصد مقصر باشد بلکه هر دو طرف را با درصد‌های متفاوت مقصر می‌گیرند. وی همچنین در خصوص موضوع ادغام دو صندوق بازنشستگی گفت : طرحی در مجلس مطرح است که بر اساس آن صندوق فولاد با صندوق بازنشستگان کشوری ادغام شود، ولی ادغام مشکلی را در این زمینه حل نمی‌کند.
پیشنهاد میزان افزایش دستمزد ۹۷ کارگران
عضو شورای عالی کار درباره تعیین دستمزد ۹۷ گفت: با اشاره به تعیین هزینه سبد معیشت سال 96 برای تعیین مزد 97 کارگران گفت: در تعیین دستمزد علاوه بر نرخ تورم مهم‌ترین موضوع سبد معیشت خانوار کارگری است. هرچه قدر به آخرین روزهای سال نزدیک می‌شویم نرخ تورم در سبد هزینه‌های خانوار تغییر پیدا می‌کند، برای تعیین سبد معیشت یعنی عدد نهایی سبد معیشت تورم هفته پایانی بهمن ماه ملاک قرار می‌گیرد که بیشتر نرخ هزینه‌ها مد نظر است تا نرخ تورم.
علی خدایی افزود: جلسات کمیته مزد در حال برگزاری است و آن عددی که تحت عنوان میزان سبد هزینه معیشت قرار است اعلام شود در هفته پایانی بهمن ماه اعلام می‌شود مگر آنکه ضرورتی ایجاد شود. یعنی اگر جلسات رسمی شورای عالی کار قرار باشد که زودتر برگزار شود، محاسبات پیرامون سبد معیشت را زودتر انجام می‌دهیم. بر اساس توافق‌هایی که تاکنون در جلسات کارگروه مزد صورت گرفته قیمت‌ کالاهای اساسی و مؤثر در سبد هزینه اقلام ضروری در هفته آخر بهمن‌ماه به‌عنوان ملاک رقم نهایی سبد معیشت سال  96 برای تعیین مزد سال 97 مد نظر قرار خواهد گرفت و استخراج خواهد شد.
خدایی بیان کرد: محور برای تعیین دستمزد ملاک سال گذشته است که به یک توافق سه جانبه رسیدیم که از توافق عقبگرد نمی‌کنیم. نکته‌ای که در خصوص میزان تعیین دستمزد سالانه وجود دارد این است که اوایل دهه 80 این نرخ دستمزد بود که از نظر روانی یک تورمی را به جامعه تحمیل می‌کرد و ما این موضوع را می‌پذیریم اما مدت‌هاست مواردی که از نظر روانی در جامعه تأثیر می‌گذارد، قیمت حامل‌های انرژی و افزایش قیمت ارز و رشد هزینه‌های اقلام ضروری خانوار است که متأسفانه در جریان افزایش نرخ ارز مشاهده می‌کنیم، وابستگی مستقیمی بین افزایش قیمت‌ها و نرخ ارز وجود دارد. عضو شورای عالی کار گفت: در یکی از جلسات کمیته مزد دستمزد براساس نرخ منطقه‌ای را بررسی کردیم که به‌دلیل مغایرت با بند 2ماده  41 قانون کار مورد مخالفت قرار گرفت و تأیید نشد، حتی برای شروع مذاکرات هنوز عدد و رقمی را بررسی و مطرح نکرده‌ایم.
کد N1819644