ماهواره بدون سوخت | طرح اولیه دانشمندان اسپانیایی !

نجوم, فضا, ناسا, ماهواره ناسا, پژوهش, پژوهشگر, هوا و فضا

همشهری آنلاین: محققان اسپانیایی حق امتیاز اختراع نوعی سیستم نیرومحرکه بدون سوخت را برای ماهواره ها ثبت کرده‌اند که می‌توان از آن برای نابود کردن زباله‌های فضایی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : مقاوم ترین گوشی کدام است ؟...

بیشتر بخوانید : مقایسه خودرو رنو کولئوس با تیگوان فولکس واگن...

به گزارش مهر، یکی از علل اصلی محدودیت عمر ماهواره‌ها به میزان سوخت قابل حمل آنها مربوط است.


در همین راستا دانشمندان اسپانیایی نوعی سیستم نیرو محرکه بدون سوخت ساخته‌اند که فعالیت‌های یک ژنراتور الکتریکی را نیز انجام می‌دهد.


این سیستم با استفاده از یک کابل فضایی (space tether) با حوزه مغناطیسی زمین ارتباط برقرار می‌کند. کابل مذکور روکشی آلومینیومی دارد و طول آن ۲ کیلومتر است.  از چنین سیستمی می‌توان برای از بین بردن زباله‌های فضایی و ارتقای مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده كرد.


دانشگاه Universidad Carlos III de Madrid و دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید این سیستم را طراحی کرده‌اند.


سیستم مذکور با استفاده از کابل رسانایی که از ماهواره آویزان می‌شود، هنگام عبور از حوزه مغناطیسی زمین، الکتریسیته جمع‌آوری می‌کند. به بیان ساده این سیستم حرکت مداری ماهواره را به الکتریسیته تبدیل می‌کند.  البته استفاده از کابل رسانا به کاهش ارتفاع ماهواره منجر می‌شود. اما از سوی دیگر اگر الکتریسیته وارد کابل شود، نوعی نیروی پیشرانه تولید می‌شود و ارتفاع مدار ماهواره را افزایش می‌دهد.


     

  •      مجله فضا
     

البته این ایده جدید نیست. نسخه‌های متفاوتی از آن در دهه‌های قبل آزمایش شده‌اند اما کاربرد آنها محدود بود زیرا این نوع کابل‌ها پیچیده، گران‌بها و مستعد آلودگی هستند.


اما کابل جدید شامل نوعی روکش آلومینیومی با عرض چند سانتی‌متر است که در مجاورت نور خورشید یا گرما انتشار الکترون آن افزایش می‌یابد.


به گفته محققان این فناوری کاربردهای متعددی دارد. علاوه بر آن که می‌تواند ارتفاع مدار ماهواره‌ها و حتی ایستگاه فضایی بین‌المللی را ارتقا دهد، می‌توان از آن برای خارج کردن ماهواره‌های بی‌استفاده از مدار زمین یا حتی یک منبع انرژی متحرک استفاده کرد.


در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش موجود، آن است که این کابل ویژگی‌های نوری و انتشار الکترون خاصی داشته باشد.