معنای فضای نقد، سخن گفتن یک طرف و سکوت طرف دیگر نیست/ امیدواریم مشکلات بانکی با چین در روزهای آینده حل شود

سیاست خارجی,بهرام قاسمی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: مسائل در سیاست خارجی در قالب یک دستگاه کلان اتخاذ می‌شود و وزارت امور خارجه مجری این تصمیمات است. اینکه بخواهیم با اغراض خاص نتیجه‌گیری‌های خاص را بگیریم، چنین چیزی در قالب وزارت امور خارجه نمی‌گنجد. نباید سخنان نادرست و ناراست را ترویج داد و به آن پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن ابراز تسلیت به بازماندگان حادثه نفتکش سانچی، درخصوص بیانیه وزارت امور خارجه خطاب به صداوسیما گفت: بحث پاسخگویی یا انتقاد به یک برنامه تلویزیونی به خاطر برجام نبود بلکه مسائلی که در آن برنامه مطرح شد، با منافع ملی مغایرت داشت و به همین خاطر وزارت امور خارجه تصمیم به شفاف‌سازی گرفت.

وی افزود: هدف نه گوینده و نه خود برنامه بود؛ آنچه برای ما مهم بود محتوا و ادعایی بود که در این باره مطرح شد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره ادعاهای یک روزنامه درخصوص تغییر ساختار این وزارتخانه اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در این باره سخن گفته شده بود. این ساختار نهایتا دستور اجرایی شدنش ابلاغ و از اول بهمن اجرا شد. این برنامه‌ها از مهمترین تغییرات ساختاری وزارت امور خارجه در طول حیات خود داشته است.

قاسمی با بیان اینکه تغییرات جامع و کیفی در همه بخش‌های وزارت امور خارجه دیده شده است، تصریح کرد: همه این ساختار تطبیق وزارت امور خارجه با شرایط جدید منطقه‌ای، بین‌المللی و حتی منطقه است. یکی از اهداف چابک‌سازی وزارت امور خارجه و کاستن از لایه‌های کارشناسی است. یکی از محورهای عمده از مدنظر ما، محوریت بخشیدن به کارشناسان و کارشناس محور بودن است که مدنظر آقای وزیر بود تا از بتوان از ظرفیت کارشناسی در سطوح بهتر و عالی‌تر استفاده شود.

وی ادامه داد: ادارات دوجانبه که هشت اداره هستند، با اختیارات بهتر و بیشتری عمل می‌کنند و جایگاه بالاتری نسبت به گذشته دارند. ادارات دوجانبه، اداراتی سیال هستند که در اختیار و خدمت وزارت امور خارجه هستند و با توان بیشتری به وظایف خود عمل می‌کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه امیدواریم این ساختار در چابک‌سازی و کارشناس محور شدن وزارت امور خارجه در شرایط کنونی جهانی نقش خود را ایفا کند، خاطرنشان کرد: امیدواریم این ساختار بتواند وزارت امور خارجه را در دفاع از منافع ملی کمک کند.

قاسمی درباره ادعای یک روزنامه اصولگرا درباره عراقچی و اینکه حضور او به عنوان معاون سیاسی موجب بده بستان با اروپا و امریکا می‌شود، ابراز داشت: این مسئله غلط است. مسائل در سیاست خارجی در قالب یک دستگاه کلان اتخاذ می‌شود و وزارت امور خارجه به عنوان مجری این تصمیمات است. اینکه بخواهیم با اغراض خاص نتیجه‌گیری‌های خاص را بگیریم، چنین چیزی در قالب وزارت امور خارجه نمی‌گنجد. نباید سخنان نادرست و ناراست را ترویج داد و به آن پاسخ داد.

خبرنگاری مدعی شد که آیا بیانیه وزارت امور خارجه برخلاف نقدپذیری دولت نیست، که قاسمی بیان کرد: خیر؛ خلافی با نقدپذیری نیست. وقتی سخن نادرستی بیان شود باید شفاف‌سازی کرد. فضای نقد هم به این معنا نیست که یک طرف سخن بگوید و طرف دیگر سکوت کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران از حمله ترکیه به عفرین اطلاع داشته است، یادآور شد: با توجه به نوع مناسبات، روابط و گفت‌وگوهای ایران با همسایگان و به ویژه با ترکیه وجود دارد و حضور ایران در کنار روسیه و ترکیه در آستانه، با دوستان ترک به صورت مرتب در ارتباط هستیم و رایزنی‌های منطقه‌ای خود را داشته و خواهیم داشت. درخصوص اقدام ترکیه در عفرین، مواضع خود را روز گذشته مطرح کردیم.

این دیپلمات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه افزود: مسائل سوریه برای ما مهم بوده است. مسائل سوریه برای ما رصد می‌شود و باید هرچه زودتر وضعیت کنونی در سوریه متوقف شود و در مسیر آستانه، تلاش‌های سازنده خود را درخصوص سوریه ادامه بدهیم. ادامه وضعیت کنونی می‌تواند منجر به بازگشت تروریست‌‌ها و افراط‌گرایان شود که به سود سوریه و کشورهای منطقه نیست. باید فاکتورهایی را درخصوص سوریه مدنظر داشت و باید حاکمیت ملی سوریه را محترم شود.

قاسمی درخصوص رفع مشکلات بانکی با چین عنوان کرد: مشکلاتی هم برای دانشجویان و هم برخی از تجار وجود داشت. مذاکراتی از قبل میان مقامات بانکی دو طرف در جریان بود و وزارت امور خارجه از طریق کانال‌های خود پیگیر می‌شد. گشایش‌های خوبی در یکی دو هفته رخ داده و امیدواریم اگر مشکلی باقی مانده، طی روزهای آینده حل شود.

وی درباره ادعای اشپیگل درخصوص احتمال برخی تحریم‌های موشکی و منطقه‌ای علیه ایران از سوی آلمان، فرانسه و انگلیس گفت: این موضوع یک بحث رسانه‌ای است و چنین بحثی را از آلمان نداشته‌ایم. روابط ما رو به رشد است و امیدورایم با توجه به مذاکرات قبلی و کنونی میان دو کشور، این روابط سیر تعالی خود را طی کند و بتوانیم روابط بیشتر و بهتری با آلمان که سابقه دیرینه‌ای با ایران دارد، داشته باشیم. این مباحث را نباید جدی گرفت. باید به برخی از مسائلی که در نشریات مطرح می‌شود، هوشمندانه نگاه کرد و حتما دولت آلمان با هوشمندی و دقت لازم در این باره برخوردار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران اظهار داشت: سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران در دستورکار دو کشور قرار دارد. درخصوص دستورکار و مباحث، هنوز هیچ موضوعی قطعی نشده است اما درخصوص طیف متنوعی از مسائل دوجانبه اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... بحث خواهیم کرد.

قاسمی اضافه کرد: مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی هم حتما در آن گفت‌وگو دنبال می‌شود و حتما در زمان سفر بعد از دیدارها اطلاع‌رسانی لازم را خواهیم داشت.

وی درباره ادعای رویترز مبنی بر احتمال تحریم‌های جدید از سوی اروپا علیه ایران هم تصریح کرد: گفته و شنیده‌ای از سوی مقامات رسمی اروپا نداریم. روابط ایران با اروپا رو به رشد است که در بسیاری از زمینه‌ها قابل توسعه است. این روابط و تعاملات میان دوطرف وجود دارد که می‌تواند دشمنانی هم داشته باشد. کشورها و محافل خاصی درصدد ایجاد تنش، مشکل و سوتفاهم میان ایران و اروپا هستند. ما با اروپا و به ویژه سه کشوری که در برجام هستند، گفت‌وگوهای مستمری داریم و امیدواریم این گفت‌وگوها علیرغم دشمنانی که دارد، ادامه یابد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درخصوص سفر نیچروان بارزانی به تهران هم خاطرنشان کرد: ما روابط قدیمی و دوستانه‌ای با اقلیم داریم و سفر آقای بارزانی هم بسیار خوب و سازنده بود. مباحث خوبی مطرح شد. سفر ایشان به تهران و دیدارشان با رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی نشانه‌گر روابط و سطح روابط ما است که امیدواریم ادامه یابد و در قالب حفظ عراق واحد، این روابط ادامه یابد.

 ادامه دارد...

کد N1817819