ارائه گزارش تخلفات دوران قالیباف به قوه قضائیه

شهری,شهردار تهران,تخلفات

شهردار تهران در پاسخ به این سوال آیا تاکنون فردی به سبب تخلف به قوه قضائیه از سوی شهرداری معرفی شده است یا خیر، گفت: تا به حال هیچ موردی را به قوه قضائیه معرفی نکردیم، ولی در چهار یا پنج مورد قرار شده است گزارشی برای ارجاع به قوه قضائیه تهیه شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدعلی نجفی، شهردار تهران در حاشیه جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پرسش‌های آنان پاسخ داد.

او با اشاره به گزارشی که در جلسه امروز شورا قرائت کرد، گفت: در اواخر شهریور شورا لایحه‌ای تصویب کرد تا شهرداری ظرف مدت صد روز سند تغییر و تحول شهرداری را در اختیار شورا قرار دهد و در واقع صورت وضعیت شهرداری منتشر شود.

او ادامه داد: این سند از جهات مختلف ارزشمند است و مردم می‌توانند با استناد به این سند متوجه شوند که مشکلاتی در شهرداری تهران وجود دارد در صد روز گذشته گروه‌های متعدد به کارشناسان از داخل و خارج برای تهیه این گزارش تلاش کردند و چهل هزار ساعت صرف شد.

شهردار با بیان اینکه می‌توان از این گزارش در مراکز دانشگاهی استفاده کرد، گفت: البته من فقط روی نکات ضعف تاکید کردم با این حال اصل سند هم دارای نکات مثبت و هم دارای نقاط منفی است من بارها گفته‌ام شهرداری تهران پتانسیل‌های بیش از این دارد، اما در رتبه‌بندی‌های بین المللی همواره در پایین‌ترین رتبه جدول قرار دارد و امیدواریم با کمک مجلس و دولت به همه این مشکلات غلبه کنیم.

نجفی در پاسخ به این سوال که آیا تخمینی از میزان هزینه‌ای که در دوران قالیباف از سوی شهرداری برای انتخابات صرف شده است دارد یا خیر، گفت: به هیچ وجه نمی‌توانیم رقم دقیق را تخمین بزنیم و در این زمینه به غیر از موردی که اشاره شد چند نمونه دیگر هم بوده است.

شهردار در پاسخ به این سوال آیا تاکنون فردی به سبب تخلف به قوه قضائیه از سوی شهرداری معرفی شده است یا خیر، گفت: تا به حال هیچ موردی را به قوه قضائیه معرفی نکردیم، ولی در چهار یا پنج مورد قرار شده است گزارشی برای ارجاع به قوه قضائیه تهیه شود.

او ادامه داد: وقت نشده است به تمام تخلفات رسیدگی شود با این حال اصلی‌ترین راه شفافیت سیستم است اگر دیدید سیستمی بدون شفافیت عمل می‌کند بدانید در آن فساد در حال رخ دادن است. در شورای چهارم نظارت کافی بر روی شهرداری تهران صورت نگرفت.

شهردار در ادامه در پاسخ به این سوال که چه میزان از پروژه‌های واگذار شده در مدیریت شهری گذشته از طریق مناقصه بوده است، گفت: بیش از 50 درصد از پروژه‌ها از طریق مناقصه صورت گرفته است. بی‌تردید اصلی‌ترین راه سلامت سیستم شفافیت آن است و عدم نظارت شورای چهارم موجب ایجاد این همه خطا و بدهی و اشتباه شده است. همین بس که بیش از 13 هزار نفر در ماه‌های آخر به مجموعه شهردرای اضافه شدند که نشان می‌دهد در این حوزه نظارت کافی وجود نداشته است.

او ادامه داد: بیش از دو برابر بودجه سالانه شهرداری برای تکمیل پروژه‌های شهرداری تهران نیاز داریم. در گزارش امروز هر چند در مورد برنامه‌های آینده شهرداری صحبت نشد اما مقدمات تهیه برنامه سوم در دست بررسی است.

او در پاسخ به سوالی در خصوص کمبود سرانه فضای سبز در نقاط مختلف شهر تهران گفت:‌ سرانه فضای سبز در بعضی مناطق چهار و در برخی مناطق زیر 25 متر است. در مناطق مرکزی تهران زمین‌های در اختیار شهرداری کم است و فقط بخشی از این بافت‌های فرسوده نوسازی شدند.

نجفی با بیان اینکه بودجه حمل و نقل عمومی در سال 97 کفاف نیازهای توسعه حمل و نقل را نخواهد داد، گفت: ‌امیدواریم مجلس در آزمونی که برای تنظیم بودجه 97 کشور ارائه داده است موفق باشد. در صورتی که سالانه 1500 میلیارد تومان و طی 4 الی 5 سال 5700 میلیارد تومان برای کاهش آلودگی هوا اختصاص یابد می‌توانیم آلودگی هوا را در سال اول 22 درصد کاهش دهیم اما در هر صورت توسعه حمل و نقل عمومی نیاز به 7500 میلیارد تومان اعتبار دارد و امیدواریم مجلس به این موضوع به خوبی اشاره کند در واقع بدون بودجه هیچ کدام از مسائل قابل حل نیست.

او در خصوص نقش خود در هنگام حضور در شورای شهر تهران و نظارت انجام شده در آن دوران گفت:‌ طرح تفصیلی از سال 90 اجرایی شد و به این ترتیب تنها دو سال از آغاز اجرای این طرح من در شورا بودم اما بیشترین تخلفات در بین سال‌های 92 تا 94 به وقوع پیوست. در زمان حضورم در شورا تعداد اعضا 15 نفر بود که از این  میان فقط سه نفر اصلاح طلب بودیم و در حد همین سه نفر هم تاثیرگذار بودیم.

شهردار در خصوص نام بردن اسامی افرادی که در مدیریت گذشته تخلف کردند، افزود: من به دلیل ملاحظات اخلاقی حتی هنگامی که تخلف برای ما محرز شده باشد از نام بردن این افراد خودداری می‌کنم و گزارش را به دستگاه‌های ذیصلاح ارائه می‌دهم اما اعضای شورا می‌توانند از افراد متخلف نام ببرند.

شهردار با بیان اینکه املاک نجومی هنوز در حال بررسی است در پایان گفت: این املاک به مجموعه‌ای از نهادها و افراد واگذار شده بود که برخی ضابطه‌مند و برخی بی‌ضابطه بود اما ما با این افراد و نهادها گفت‌وگو خواهیم کرد تا املاک را پس داده و یا تسویه حساب کنند اما اگر زیر بار نروند به بالاترین مرجع موضوع را اعلام خواهیم کرد و اگر باز هم نشد از طرف قوه قضائیه اقدام خواهیم کرد.

کد N1814746