پیام مفیدی برنده دومین جایزه ۳۰ میلیون تومانی ویستا

سینما و تئاتر,دی ماه,زیبایی,مرجان,موزه,هنرهای معاصر

مراسم اهدای دومین جایزه ویستا، پنج شنبه ۲۱ دی ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا،در این مراسم پیام مفیدی به جهت ارائه ایده «بدن، جزیره‌های مستعمراتی و عمق استراتژیک» برنده دومین جایزه هنر معاصر ویستا و نشریه تخصصی تجسمی هنرآگه تقدیر شد.

در ابتدای این برنامه پریسا پهلوان، مدیر گالری ویستا و موسس جایزه ویستا پشت تریبون آمد و گفت: جایزه ویستا ایده محور است و به همین دلیل هنرمندان پروپوزال‌های خود را برای شرکت در مسابقه به دبیرخانه ارسال کردند. ۱۹۸ طرح به دست ما رسید که شامل ۱۷۸ کار انفرادی و ۱۹ کار گروهی بود. همچنین ۱۱۴ نفر از شرکت کنندگان خانم و ۷۷ نفر آقا بودند. بیشترین سن شرکت کنندگان ۵۰ سال و کمترین آن ۲۲ سال بود. پروپوزال‌ها در مدیاهای مختلف بودند که بیشترین آن‌ها به چیدمان و کمترین آن‌ها به عکاسی و معماری اختصاص داشت.

پهلوان ادامه داد: جایزه ویستا بستر حمایتی برای ایده برگزیده است تا اجرا شود و در گالری ویستا به نمایش درآید. امیدواریم نشان ویستا جایگاه خود را پیدا کند و در آینده بتوانیم این برنامه را در عرصه‌های گوناگون هنری برگزار کنیم. این رویداد با تلاش گالری ویستا و به طور مستقل انجام می‌شود.

او با اشاره به اینکه نشان ویستا توسط بهنام کامرانی طراحی شده است گفت: جایزه ویستا امسال از نظر کیفی و کمی سطح بالاتری دارد و هنرمندانی از شهرستان‌ها و خارج از کشور در این فراخوان شرکت کردند. اینجایزه به خاطر ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند در منطقه و حتی جهان مطرح شود، اما همه این‌ها نیازمند زمان، برنامه‌ریزی و همیاری هنرمندان است.

پس از پخش کلیپی که نظرات داوران درباره جایزه ویستا در آن شنیده می‌شد، بهنام کامرانی، استاد دانشگاه و از داوران هر دو دوره اینجایزه به صحنه آمد و گفت: جامعه‌ای که از نظر فکری سترون است و از نظر تصویری چیزی برای نشان دادن ندارد، جامعه‌ای می‌شود که افول می‌کند. جامعه ایرانی در طول تاریخ نشان داده است که همیشه فکر و تصویری تولید کرده است. خوشحالم که گالری ویستا این فرصت را فراهم کرده تا به این فکر‌ها و تصاویر اهمیت داده شود.

حمید سوری یکی دیگر از اعضای هیئت انتخاب آثار دومین جایزه ویستا به قرائت بیانیه این هیئت پرداخت. در بخشی از این متن آمده است: نگاه سریع به ۹ طرح برگزیده حاکی از توجه خوب و تامل برانگیزی بر متریال، فرآیند، نحوه ارائه و گزاره‌های هنرمندان است. دغدغه‌ها و حساسیت‌های متنوعی در عرصه‌های سیاسی اجتماعی و شخصی نشان می‌دهد چنانچه فضای مناسب و امکانات فراهم باشد هنر معاصر ایران می‌تواند شاهد آثاری با زیبایی‌شناسی مناسب، حساسیت‌های عمیق و ایده‌پردازی‌های درخشان باشد. امید که اینجایزه کمکی در این جهت باشد.

پس از آن کامبیز درم بخش، مهدی حسینی و فرشته قاضی‌راد به صحنه آمدند تا لوح تقدیر جایزه ویستا را به اعضای هیئت داوران شامل حمید سوری، رزیتا شرف جهان، بهرنگ صمدزادگان، نگار تحصیلی و بهنام کامرانی اهدا کنند.

پخش کلیپی که در آن هنرمندان به ارائه توضیحاتی درباره اثر خود می‌پرداختند بخش بعدی برنامه بود و پس از آن نشان ویستا و لوح تقدیر به همه هنرمندان راه یافته به مرحله نهایی اهدا شد.

آشنا مصطفوی با طرح «راه حل نهایی»، مجید تبریزی با طرح «فیلی در تاریکی»، معصومه مهتدی با طرح «پیریت»، پیام قلیچی، نازگل نیری، صنم سایه افکن و عماد مردانی با طرح «کاف»؛ مرجان مدنی رزاقی با طرح «نام ناپذیر»؛ عماد الدین انوشیروانی با طرح «نود و دو صفحه»؛ مریم فرشاد با طرح «اتاق مادر»؛ عقیل مردانی و عماد مردانی با طرح «سرزمین نابرجا» و پیام مفیدی با «بدن، جزیره‌های مستعمراتی و عمق استراتژیک» همگی این نشان را دریافت کردند.

پس از اجرای موسیقی، بهنام کامرانی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: در جایزه ویستا قصد داریم علاوه بر اهدای نشان و جایزه به هنرمندان، از یک فرد یا ارگان که در طول سال گذشته در هنر معاصر فعال بوده است، تقدیر کنیم. سال گذشته این نشان به کامبیز درم بخش اهدا شد و امسال با توجه به دشواری انتشار یک نشریه و اتکا به فروش گیشه برای ایستادن روی پای خود، این نشان به فرید امین الاسلام و نشریه هنرآگه تعلق می‌گیرد.

در پایان پایان این مراسم نوبت به معرفی اثر برگزیده رسید. بهرنگ صمدزادگان با اشاره به چالش‌های زیاد داوران برای انتخاب اثر برگزیده گفت: در لحظه آخر تصمیم گرفتیم از اثری که بیشترین چالش در مورد آن وجود داشت تقدیر کنیم.

هیئت داوران طرح «راه حل نهایی» اثر آشنا مصطفوی را به خاطر نمایش تاثیرگذار و نوآورانه رویداد شخصی و عیان کردن آن به شکل اثری قابل تامل، شایسته تشویق دانست.

هیئت انتخاب به اتفاق آرا دومین جایزه ویستا را به خاطر ارائه درست و سنجیده طرح، و تمرکز بر حساسیت‌های اجتماعی و انسانی، و توجه به قربانی شدن تن در مهاجرت و انعکاس آن در کارکرد اثر؛ طرح «بدن، جزیره‌های مستعمراتی و عمق استراتژیک» اثر پیام مفیدی را به عنوان اثر برگزیده تشخیص داد.

چک ۳۰ میلیون تومانی جایزه ویستا در غیاب پیام مفیدی توسط دکتر ملک به نماینده این هنرمند اهدا شد.

نمایشگاه گروهی طرح‌های برگزیده جایزه هنر معاصر ویستا تا ۲۵ دی ماه در گالری ویستا به نشانی خیابان مطهری، خیابان می‌رعماد، کوچه دوازدهم، پلاک ۱۱ برگزار می‌شود.

 

کد N1813974