مکاتبه با شورای امنیت کشور برای رفع انسداد تلگرام در برخی نقاط کشور

دولت,محمدجواد آذری جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مکاتبه با شورای امنیت کشور برای رفع انسداد تلگرام در بعضی نقاط کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدجواد آذری جهرمی در پایان جلسه هفتگی هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره اعمال محدودیت‌های اخیر برای شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد: باتوجه به آن‌که عده‌ای از ظرفیت‌های بسیار خوبی که برای توسعه کسب و کار، اشتغال و دسترسی به اطلاعات بود سوءاستفاده کردند و اثرات آن در زندگی مردم دیده شد، این چالش به‌وجود آمد که اگر این اپلیکیشن‌ها مسدود شود، امکان استفاده مثبت از آن توسط مردم محدود می‌شد و درصورت آن‌که مسدود نمی‌شد نیز امنیت اجتماعی زیرسوال می‌رفت.

وی با بیان این‌که بنابر منشور حقوق شهروندی دسترسی آزاد به اطلاعات و امنیت اجتماعی از حقوق ملت است، تاکید کرد: متولی این وضعیت فعلی در کشور دولت و شورای امنیت کشور است که به ریاست آقای رحمانی فضلی عهده‌دار این مسئولیت است و قرار شد این تصمیم گرفته شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در جلسه شورای امنیت کشور نظرات موافق و مخالف در این رابطه مطرح شد و در نهایت تصمیم نهایی این شورا برای تامین مصلحت مردم، این بود که فعلاً این شبکه‌های اجتماعی متوقف شود تا امکان سوءاستفاده ضدانقلاب گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز می‌بینیم قیمت ارز و کالاهای اساسی بالا رفته و شاخص‌های بورس تنزل کرده و طبیعتاً مردم حق اعتراض دارند و می‌توانند مطالبات خود را بیان کنند و کارگزاران دولت در هر رده‌ای خدمتگزار مردم هستند اما آشوب و حمله به مراکز نیروی انتظامی که با وقاحت در برخی کانال‌ها تبلیغ شده و می‌بینیم آدرس مراکز نظامی در این کانال‌ها قرار داده شده و می‌گویند که به آن حمله کنید و نحوه ساخت بمب آموزش داده می‌شود که این مسائل در هیچ کشوری تحمل نمی‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین یادآور شد: نظر ما در ابتدا این بود که مکاتبه کنیم و بر این اساس با صلاحدید شورای امنیت کشور با مدیر تلگرام مکاتبه کرده و از ایشان درخواست کردیم که بنابر سیاست‌های موجود این کانال‌ها متوقف شود که 3 کانال از این مجموعه مسدود شد اما مجدداً در کانال‌های دیگر فعال شدند و باتوجه به ضعف مراجع خبری در کشور ما و هجوم مردم برای این‌که ببینند چه خبر است، مراجعات به این کانال‌های جدید زیاد شد و مدیر تلگرام علی‌رغم تعهدات خود، اقدامی نکرد.

وی گفت: هم‌اکنون مستندات زیادی در دست داریم و مردم نیز معترض هستند که تلگرام به مقررات خود هم پایبند نبوده است. کانال‌های متعددی مردم را به آتش زدن منازل مردم و مسئولان، حمله به تکایا و اماکن مذهبی و دولتی و مراکز نظامی تشویق می‌کنند که برای آن‌که ترویج خشونت نباشد، از انتشار آن خودداری کردیم.

عضو دولت دوازدهم تاکید کرد: بنابر تصمیم شورای امنیت قرار شد این پیام‌رسان به‌طور موقت مسدود شود که این توقف انجام شد. هم‌اکنون آرامش در حال بازگشت به کشور است و به حمدالله دیشب در اکثر نقاط کشور آرامش را شاهد بودیم که جای تشکر از مسئولان وزارت کشور و نیروهای انتظامی دارد.

وی در عین حال گفت: بحث بعدی بعد از بازگشت آرامش این است که پیگیری کردیم تا شورای امنیت اجازه دهد در نقاطی که این آرامش حاکم شده، فعالیت بعضی از این شبکه‌ها از سرگرفته شود و همچنین با مدیر تلگرام نیز مکاتبه کردیم و گفتیم ادامه فعالیت این پیام‌رسان این است که منوط به این است که مصارف تروریستی آن حذف شود.

ادامه دارد...

کد N1810936