دلیل تظاهرات اخیر به روایت استاد دانشگاه تهران | زیباکلام: تجمعات اخیر اقتصادی است!

تظاهرات, مشهد, تهران, کرمانشاه, رشت, قم, نظاهرات مشهد,ن ظاهرات کرمانشاه, نظاهرات قم, نظاهرات رشت, تظاهرات تهران, تظاهرات دیروز, تظاهرات در تهران, تظاهرات دیروز تهران, تجمع تهران, تجمع در تهران, تجمع در میادین تهران, نه به گرانی, تظاهرات گرانی, اعتراض به گرانی, گرانی, اعتراض تهران, تظاهرات نه به گرانی, تجمع نه به گرانی, نه به گرانی تهران, احتمال تجمع در تهران, تجمع تهران, تجمع دانشگاه تهران, دانشگاه تهران, تظاهرات دانشگاه تهران, دانشگاه تهران امروز, اعتراضات دانشگاه تهران, تجمعات دانشگاه تهران,

دلیل تجمعات اخیر به روایت استاد دانشگاه تهران | صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران در واکنش به تجمعات اخیر در تهران، مشهد و...، مجموعه ای از فشارهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را علت اعتراضات دانست و گفت: سال 88 اعتراضات سیاسی بود اما الان اعتراضات اقتصادی و غیر سیاسی تر شده است.

بیشتر بخوانید: واکنش به تجمع در تهران .
بیشتر بخوانید: ادامه تجمع در تهران، کرمانشاه، رشت و قم؟ 
بیشتر بخوانید: تظاهرات اخیر را چه کسی راه انداخت؟
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره علت اعتراضات مردم ایران گفت: دلیل اعتراضات مردم کاملاً روشن است. مجموعه ای از فشارهای اقتصادی و ناکامی های سیاسی و اجتماعی علت اعتراضات مردم است. دقیق تر اگر بخواهم بگویم؛ جنس این اعتراضات از همان جنس اعتراضات پس از انتخابات سال 88 است، با این تفاوت که مقداری عمومی تر و غیر سیاسی تر شده است، به این معنی که انگیزه اعتراضات سال 88 عمدتاً سیاسی بود، اما به اعتراضات اخیر که واجد عناصر سیاسی است عناصر اقتصادی پر رنگی نیز اضافه شده است.
صادق زیباکلام در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: متأسفانه در سال 88، نظام جمهوری اسلامی ایران و جریان هایی که خود را در انتخابات سال 88 پیروز می دیدند به جای اینکه از آن اعتراضات، انتقادات و نارضایتی ها در خلوت خودشان درس بگیرند و از خودشان این سوال ها را بپرسند که مردم چه می گویند؟ چرا کسر قابل توجهی از جوانان و دانشجویان، اقشار و لایه های تحصیل کرده، نویسندگان، فعالین سیاسی اصلاح طلب، کسانی که گوشت و پوست و خون آن ها متعلق به انقلاب است و در کارنامه آن ها به جز خدمت به انقلاب چیز دیگری وجود ندارد اعتراض می کنند و مشکل آن ها چیست؟ متأسفانه چشمان خود را به روی اعتراضات بستند و فقط سعی کردند اعتراضات را سرکوب کنند. در این راستا هم بسیاری از اصلاح طلبان را هم همانطور که می دانیم بازداشت کردند و بعد هم محاکمه کردند و به حبس های چهار و پنج و شش سال محکوم کردند.
وی ادامه داد: بعد از همه این اقدامات نیز یک تظاهرات دولتی در روز 9 دی به راه انداختند و اسم آن را حماسه گذاشتند و گفتند که ملت و مردم فتنه 88 را جمع کردند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: ظرف 8 سال گذشته هم فقط و فقط چیزهایی که خودشان گفتند را از صدا و سیما و تریبون های نماز جمعه و مجلس شورای اسلامی پخش کردند و در رسانه های وابسته به خودشان نوشتند و این ادبیاتی را که با آن آشنا هستیم در این 8 سال به کار بردند؛ یعنی اظهار داشتند که این افراد فتنه گر بوده اند، این افراد قصد انقلاب مخملی داشته اند، این افراد همکار جورج سوروس بودند، سفارت انگلستانن به آن ها خط می داده است، سفارت آمریکا در کشورهای مجاور به این افراد خط می داده است، مردمی که به میرحسین موسوی رأی دادند پشیمان شده اند، این افراد مردم را گول زدند و همین تبلیغاتی که در این 8 سال شاهد آن بوده ایم و هستیم.
زیباکلام تأکید کرد: در طول این 8 سال اگر مسئولین کشور سالی یک دقیقه فکر می کردند که واقعاً چه اتفاقاتی می افتد، مردم چه می گویند، اسباب و علل نارضایتی آن ها چه بوده است، امروز شاهد اعتراضات مردم نمی بودیم. اگر در این 8 سال، سالی یک دقیقه و بیشتر هم نه به مخالفین خودشان و به فتنه گران به قول حکومتی ها مجال می دادند که آن ها از خودشان دفاع کنند، امروز وضع اینگونه نبود.
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: 8 سال هرچه دلشان خواست به معترضین، به منتقدین و مخالفان خودشان تحت عنوان فتنه گر گفتند. خودشان بریدند، خودشان دوختند، خودشان پارچه را تهیه کردند، خودشان پرو کردند و گفتند باید معترضین به انتخابات سال 88 را محاکمه کنند و در این راستا محصورین را یعنی آقای میرحسین موسوی، جناب کروبی و با نو زهرا رهنورد را غیر قانونی، غیراخلاقی و غیرانسانی محصور کردند.
بیشتر بخوانید: علت تظاهرات مشهد به روایت کیهان .
بیشتر بخوانید: پشت پرده تظاهرات مشهد به روایت جهانگیری .
وی خاطرنشان کرد: بارها و بارها محصورین گفته اند «ما را محاکمه کنید، مگر شما نمی گویید که ما می خواستیم خیانت کنیم، با منافقین همکاری کردیم، ما عامل آمریکا هستیم، پس براساس تمامی اسناد و مدارکی که دارید و این اظهارات را به زبان می آورید اسناد و مدارک را در یک دادگاه علنی مطرح کنید». اما همه می دانیم که این اقدام تاکنون انجام نشده است.
زیباکلام در ادامه گفت: امروز ابعاد آن نارضایتی ها گسترده تر شده است و دلیل آن هم واضح است؛ در خرداد سال 88 نظام فقط با نارضایتی اقشار و لایه های تحصیل کرده کشور مواجه بود، یعنی اگر خواسته باشم مثال بزنم معترضین از خیابان انقلاب به بالا بودند، اکثراً طبقه متوسط و طبقه متوسط به بالا بودند، اما امروز در حقیقت به آن معترضین سال 88، نارضایتی های اقتصادی هم اضافه شده است و کسانی که امروز در حال شرکت در این اعتراضات هستند درحقیقت ساکنین خیابان انقلاب به پایین هم هستند.
این تحلیل گر سیاسی با اشاره به فرجام اعتراضات خیابانی مردم ایران گفت: بعید به نظرم می رسد که مسئولین واقعاً به فکر بیفتند. آنچه که فکر می کنم اتفاق خواهد افتاد این است که همان ادبیات همیشگی، همان ادبیاتی که 40 سال است می شنویم از سوی حاکمیت جمهوری اسلامی ایران تکرار خواهد شد، باز دوباره پای آمریکا و عربستان را می کشند وسط و یک داستان دیگری به نام فتنه درست می کنند و صدا و سیما بر همان روال ادامه خواهد داد، ائمه جمعه و جماعات به همان داستان ها ادامه خواهند داد و سعی می کنند که همه این نارضایتی ها را به پای عملکرد دولت آقای روحانی بریزند و بگویند که سیاست های دولت آقای روحانی بوده که باعث نارضایتی مردم شده است.
وی تصریح کرد: اتفاقاً در مشهد هم به نظر می رسید که چنین قصد و غرضی در کار بوده و قرار بود که در مشهد به عنوان یکی از دژهای تندروها وقتی که اعتراضات به راه می افتد فقط شعار «مرگ بر روحانی» داده شود و شعارها علیه دولت روحانی باشد، اما چیزی را که حدس نمی زدند این بود که به سرعت مردم عادی هم به تظاهرکنندگان می پیوندند و آن وقت دیگر شعار «مرگ بر روحانی» نمی دهند، بلکه شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، شعارهایی علیه دیکتاتوری و سایر شعارهای دیگر را سر می دهند.
زیباکلام ادامه داد: به علاوه چیزی را که حدس نمی زدند این بود که آن ها خیال می کردند که موفق می شوند و می توانند به کمک ایادی خودشان، این تظاهرات حساب شده را علیه دولت روحانی به راه اندازند، اما چیزی که تصور نمی کردند این بود که این تظاهرات الگویی برای سایر شهرهای کشور خواهد شد و دیگر آن وقت رشت، کرمانشاه، قم و اصفهان هم می آیند تظاهرات می کنند.
وی افزود: وقتی قرار می شود که مردم در مشهد اعتراض کنند معلوم است که مردم سایر شهرهای ایران هم می آیند و اعتراض می کنند، اما در این صورت اعتراض ها فقط به سیاست های دولت روحانی نیست، بلکه اعتراضات خیلی گسترده تر و عمیق تر می شود.
صادق زیباکلام تأکید کرد: در این شرایط واقعا برای نجات کشور، برای آینده کشور امیدوار هستم و دعا می کنم که واقعا مسئولین ما این بار مانند گذشته ها رفتار نکنند، پشت نکنند و فقط اخبار و اطلاعاتی که اطرافیان به آنها می رسانند را ملاک و معیار نگیرند، نارضایتی ها را ببینند و فکر نکنند که این نارضایتی فقط علیه روحانی است.
وی تصریح کرد: درست است دولت آقای روحانی دولت خیلی موفقی از نظر اقتصادی نبوده است، اما آنچه که باعث نارضایتی امروز مردم شده است، آنچه که باعث وضعیت وحشتناک ایران شده است فقط سیاست های روحانی در این 7-6 ماه گذشته و حتی 4 سال گذشته نبوده است. عمق مشکلات و مسائل و بی سیاستی ها و سیاست های نادرستی که در کشور اجرا شده است بسیار بیشتر از این چهار سال زمامداری آقای روحانی است. هزینه های هنگفتی صرف امور نظامی و پروژه موشک سازی کشور می شود، هزینه های هنگفتی صرف برنامه هسته ای شده بدون اینکه هیچ دستاوردی و حاصلی داشته باشد، 50 هزار نفر در سازمان انرژی اتمی ایران در حال دریافت حقوق هستند و معلوم نیست که این انرژی اتمی واقعا چه کمکی، چه سودی و چه دستاوردی برای توسعه کشور داشته است، در صورتیکه کل کارکنان محیط زیست کشور فقط 6000 نفر می باشد.
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: ایران بودجه هایی در سوریه، لبنان و یمن هزینه می کند. در این صورت آیا مردم ایران راضی هستند که پولشان صرف حزب الله لبنان و یمن بشود؟ همچنین بودجه هایی صرف حفظ رژیم دیکتاتور و رژیمی که خیلی با رژیم صدام حسین فرقی ندارد و در سوریه حاکم است می شود. آیا مردم ایران راضی هستند که پولشان صرف چنین رژیمی شود که باعث بغض و کینه اعراب و اهل سنت علیه جمهوری اسلامی ایران شود؟ این مسائل به نظر من چیزی نیست که بگوییم مشکل، فقط روحانی است.
زیباکلام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لایحه بودجه سال 97 کشور گفت: لایحه بودجه سال 97 اخیرا توسط دولت آقای روحانی به مجلس تقدیم شده است. با نگاه به آمار و ارقام موجود در این لایحه متوجه می شویم که صدها میلیارد تومان صرف موسسات موجود در قم شده است، در حالیکه برای جنگلبانی کشور، برای محیط زیست کشور، برای آموزش و پرورش کشور، برای بهداشت و درمان کشور واقعا نیاز به بودجه مالی بیشتری است.
وی در ادامه گفت: این مسائل به نظر من باعث سرخوردگی ها و نارضایتی ها شده است. یعنی می خواهم بگویم جنس نارضایتی ها و سرخوردگی ها یک مقدار با سال 88 متفاوت شده است. سال 88 عرض کردم اعتراضات سیاسی بود اما الان اعتراضات اقتصادی و غیر سیاسی تر شده است. چه کسی فکر می کرد که در کشور ایران بعد از چهل سال حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به نفع سلطنت و پادشاه شعار داده شود و یک عده بگویند و شعار سر دهند که پادشاه و پهلوی بازگردد؟ نمی دانم واقعا آیا مسئولین همچنان می خواهند در دنیای خودشان باشند و تا کی می خواهند چشمان خود را روی واقعیت ها و برآیند و حاصل سیاست های 40 سال خود همچنان بسته نگهدارند؟!
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در پاسخ به سؤالی درباره رفتار حاکمیت با راهپیمایی های اعتراضی مردم گفت: معتقد هستم که هنوز امید وجود دارد، هنوز اینکه بشود از طریق ساز و کارهای قانونی درون نظام گام های مثبتی برداشت وجود دارد. اما اگر که مسئولین صرفا هنرشان این باشد که مثل سال 88 بخواهند با گرفتن، زدن، بستن، محاکمه کردن، حواله دادن به آمریکا و انگلیس و به شهر فرنگ و پادشاه جن ها حواله برخورد کنند این بحران عمیق تر خواهد شد و عمیق تر شدن بحران به زیان کشور ایران خواهد بود، بنابراین امیدوار هستم کسانی که بخشی از مسئولین کشور هستند مانند: آقای دکتر علی لاریجانی، آقای ناطق نوری و آقای سید محمد خاتمی و آقایانی که واقعا هنوز یک بارقه ای از اعتدال و میانه روی را در وجود خود دارند و حتی خود آقای روحانی واقعا نگذارند که کار به برخورد انجامد، چرا که اگر برخورد به وجود آید، و نارضایتی اگر گسترده شود، به نظر من کل نظام با مشکل و بحران مواجه می شود.
صادق زیباکلام در پایان تأکید کرد: بنده علیرغم تمام انتقاداتی که به نظام جمهوری اسلامی ایران دارم، معتقد هستم هر آسیبی که به نظام وارد شود به زیان کشور تمام خواهد شد، پس باید با چنگ و دندان این نظام را حفظ کنیم، چراکه اگر آسیبی به این نظام وارد شود در حقیقت ما به هیچ عنوان پیشرفت نمی کنیم بلکه 50 سال هم به عقب باز می گردیم. بنابراین تنها گزینه ای که داریم این است که این نظام حفظ شود و در درون نظام بتوان اصلاحات را پیش برد.
کد N1809317