ایالات متحده برای مساله‌سازی، راه‌های دیگری انتخاب کند/ در یمن کار نظامی نکرده‌ایم

مجلس,لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین حمایت نظامی کرده، در عین حال گفت که ایران در یمن دخالت نظامی نداشته است.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در نشست تروئیکای روسای مجالس کشورهای اسلامی که عصر امروز در هتل اسپیناس تهران برگزار شد، اظهار کرد: ما ابایی نداریم که اعلام کنیم از نیروی مقاومت فلسطین حمایت سیاسی، نظامی و مالی می‌کنیم اما در مورد یمن دخالت و کار نظامی نداشتیم و آن را دروغ می‌دانیم.

وی با اشاره به ادعاهای اخیر نیکی هیلی، گفت: موشک‌ها برای خودشان است و این نمایش‌ها نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. ما کشوری نیستیم که اگر به کسی کمک نظامی کنیم آن را اعلام نکنیم. ما از مقاومت فلسطین حمایت نظامی کرده و می‌کنیم ولی در مورد یمن دخالت و کار نظامی نداشتیم و اینها توهمات است، موشک‌ها هم مربوط به ایران نیست. اگر هم ایالات متحده به دنبال مساله‌سازی است راه‌های دیگری انتخاب کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه داعش توسط آمریکا و با حمایت کشورهای دیگر به وجود آمده، اظهار کرد: همچنان که در گذشته به ایجاد طالبان کمک کردند در واقع مساله تروریسم کشورهای اسلامی را درگیر خودشان کرده، آنها می‌خواستند آشفتگی ایجاد شود و صهیونیست‌ها از این موضوع خیلی استفاده کردند در واقع تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند و یک هدف را دنبال می‌کنند. ما شاهد شکست داعش بودیم اما من نمی‌گویم که تروریسم در منطقه خاتمه یافته است بلکه شکل دیگری پیدا کرده، اگرچه داعش ضربه خورده و در عراق وجود ندارد.

لاریجانی ادامه داد: آنها می‌خواهند در میان این آشفتگی‌ها صهیونیستی را یک گام به جلو ببرند و کاری کنند آرمان فلسطین فراموش شود. برخی کشورهای اسلامی تصور می‌کردند که اگر سمت و سوی خود را از کشورهای اسلامی جدا کنند و با اسرائیل همکاری کنند شرایط بهتری پیدا می‌کنند اما آنها اشتباه استراتژیک کردند که این کار به خودشان و عالم اسلام ضربه زد. ما دوست نداریم کشوری از صحنه همکاری‌های مشترک برای فلسطین خارج شود بلکه برادرانه می‌گوییم مسیر را اشتباه انتخاب کرده‌اند.

وی اضافه کرد: ترامپ پولی از کشورهای اسلامی گرفت و در ازای آن اقدام منحوسی انجام داد که دهن‌کجی به ملت‌های اسلامی است. کشورهای اسلامی باید هوشیار باشند، اگر غیرت اسلامی و عربی به خرج می‌دادند آمریکا و ترامپ جرات چنین اشتباهی را نمی‌کردند وگرنه رژیم صهیونیستی گام‌های بعدی‌اش را هم برمی‌دارد. تصور آمریکا و رژیم صهیونیستی این است که سر و صدایی که در عالم اسلام به وجود آمده بعد از مدتی خاموش می‌شود. آمریکا متوجه باشد نمی‌تواند به عنوان کشور شرور در منطقه با همه آرمان‌های ما از جمله فلسطین بازی کند.

رییس مجلس با اشاره به ظرفیت بالای کشورهای اسلامی، تصریح کرد: یکی از نکات مهم این است که قبول کنیم در چند دهه‌ای که مذاکرات سازش انجام شده به نتیجه‌ای جز عقب‌نشینی فلسطینی‌ها دست پیدا نکرده‌ایم. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا می‌گفت که مذاکرات سازش نتیجه‌ای ندارد اما این مسیر طی شد و امروز شاهدیم که آنها حتی به توافق‌های خود عمل نمی‌کنند.

لاریجانی اضافه کرد: نقطه آسیب‌پذیر رژیم صهیونیستی آنجایی است که نیروهای فلسطینی مقاومت می‌کنند و کشورهای اسلامی از مقاومت فلسطین حمایت می‌کنند. نقطه آسیب‌پذیر اسرائیل هم این است که با انتفاضه مواجه می‌شود و آن وقت کنار می‌کشد.

وی با تاکید بر ضرورت تعلیق روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه بین‌المجالس با رژیم صهیونیستی، خاطرنشان کرد: کشورهای اسلامی نسبت به سرنوشت فلسطین احساس مسئولیت دارند. ما باید مقاومت را مورد حمایت قرار دهیم و تصمیماتی بگیریم که کشورهای اسلامی فشار به رژیم صهیونیستی را بیشتر کنند. موضع ما حمایت از انتفاضه مردم فلسطین است و این وظیفه اسلامی و انسانی ماست و راه نجات هم همین است.

رییس مجلس تاکید کرد: ترامپ متوجه باشد صحنه امروز کشورهای اسلامی، صحنه بزن در رویی نیست و نمی‌شود چپاول کند و دعوای تصنعی ایجاد کند که موضوع به فراموشی سپرده شود. ما به همه کشورهای اسلامی دست دوستی می‌دهیم. مبادا برخی حرف‌های ناصحیح درباره ایران،‌ ذهنیت بلاوجه ایجاد کند. ما به دنبال امپراتوری در کشورها نیستیم، این توهین به ماست، ما به دنبال روابط برادرانه هستیم.

لاریجانی تاکید کرد: برخی کشورهای اسلامی جدال می‌کنند، ما راه آن را غلط می‌دانیم و آنها نباید انتظار حمایت داشته باشند. به آنها توصیه می‌کنیم جدال‌ها را کنار بگذارند و به مسیری بیایند که آینده کشورهای اسلامی نیازمند آن است. از آنها می‌خواهیم انرژی و امول خود را خرج بیهود نکنند، ما می‌خواهیم همه کشورهای اسلامی مستقل و با عزت باشند و روابط دوستانه داشته باشند. از همه کشورهای اسلامی حمایت می‌کنیم و آنها را دوست و برادر خود می‌دانیم و به آنها توصیه می‌کنیم به خاطر توهمات راه غلطی انتخاب نکنند.

وی ادامه داد: برای ما مهم است که همبستگی کشورهای اسلامی چنان باشد که در امور مهم با هم متحد باشیم. جمهوری اسلامی اساس سیاست خارجی‌اش، رفتار برادرانه و دوستانه با همه کشورهاست. در حادثه رخ داده برای کشور عراق و تجاوز داعش به دعوت دولت‌هایشان به آنها کمک کردیم. الحمدالله نیروهای مسلح‌ آنها توانستند ضربه کاری به داعش بزنند. آن وقت پشت سر ایران می‌گویند، ایران به دنبال نفوذ است. این در حالی است که ما به دنبال روابط محترمانه و برادرانه با کشورهای اسلامی هستیم و پای دوستی‌مان می‌ایستیم. ایران به دنبال نفوذ نیست و توهمات عده‌ای نباید ما را به راه غلط ببرد.

رییس مجلس اضافه کرد: اینکه با احساس غرور به منطقه بیایند، اموال کشورهای منطقه را ببرند و بعد توهین‌هایی به ملت‌های مسلمان کنند این را غلط می‌دانیم، اگر کشورها روابط منطقی و احترام‌آمیز داشته باشند کسی با آنها مخالفت نمی‌کند.

لاریجانی با تاکید بر ضرورت توجه به نتایج نشست بین‌المجالس اسلامی درباره فلسطین، خاطرنشان کرد: کار ما نباید صرف اعلام مواضع باشد بلکه ما در هر شرایطی از ملت فلسطین حمایت می‌کنیم و باید اقدام عملی در این زمینه داشته باشیم که برخی از آنها در بیانیه آمده است. به هر حال پارلمان‌ها، نمایندگان ملت‌ها هستند و ما امیدواریم در آینده شاهد این باشیم که ملت فلسطین با قدرت بیشتری به حرکت خود ادامه می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود ضمن قدردانی از روسای مجالس عراق، مالی و ایران، گفت: برگزاری این تروئیکا اهمیت موضوع فلسطین را نشان می‌دهد. اینکه آمریکا در این شرایط چنین تصمیمی گرفته با اعلام نفرت کشورهای اسلامی و عربی مواجه شده و همه هم‌صدا هستند. در همین اجلاس هم اعضای کمیته نظرات‌شان را به صورت شفاف در مورد این تصمیم غلط اعلام کردند و روسای مجالس کشورهای حاضر در اجلاس هم نظرات‌شان را مطرح کردند، این نمونه‌ای از حرکت عظیمی است که در دنیا به وجود آمده است.

رییس مجلس یادآور شد: گاهی دشمن کاری می‌کند که برای کشورهای اسلامی خیر است. آنها می‌خواستند مساله فلسطین فراموش شود اما الان به مهمترین مساله جهان اسلام تبدیل شده است اما سوال اینجاست که تلقی آنها از شرایط کشورهای اسلامی چیست و چه راهکاری برای شرایط امروز جهت نجات مردم فلسطین دارند.

لاریجانی همچنین گفت: ‌در سه دهه اخیر ما با پدیده شوم تروریسم در خاورمیانه مواجه بودیم که خارج از این منطقه هم رشد کرده، این کار بدون حمایت کشورهای منطقه امکان‌پذیر نبود. زمانی به خاطر دارم که وزیر دفاع عراق به ایران آمده بود، آن زمان داعش برخی مناطق عراق را گرفته بود و وزیر دفاع این کشور می‌گفت که داعش ۲۷ میلیارد دلار تجهیزات نظامی دارد، اینها مسائلی است که جای تامل بیشتر دارد.

کد N1804732