سفر معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه در سایه تحولات قدس

بین الملل,خاورمیانه,رئیس جمهور آمریکا,تحولات قدس

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سفر قریب‌الوقوع خود به خاورمیانه ضمن تاکید بر شراکت آمریکا با اسرائیل به دنبال اطمینان‌دهی نسبت به روابط واشنگتن با جهان عرب خواهد بود.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا طی روزهای آینده در شرایطی به خاورمیانه سفر خواهد کرد که اهدافی چون تاکید بر شراکت آمریکا با اسرائیل و اطمینان‌دهی به جهان عرب را پس از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، پیگیری خواهد کرد.

پنس به عنوان حامی قدرتمند تصمیم ترامپ درباره قدس، قرار است سه روز در خاورمیانه و در ایستگاه‌های اراضی اشغالی فلسطین و مصر توقف کند. این نخستین سفر یک مقام ارشد آمریکایی به خاورمیانه پس از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا درباره قدس و انتقال سفارت واشنگتن از تل‌آویو به قدس است.

وضعیت بیت‌المقدس که مکان‌های مقدس مسلمانان، یهودیان و مسیحیان را در خود جای داده است یکی از سنگین‌ترین موانع توافق صلح میان اسرائیل و فلسطینیان است. فلسطینیان به شدت از تصمیم ترامپ درباره قدس خشمگین هستند و از دیدار با پنس نیز خودداری کردند. جامعه بین‌المللی حق حاکمیت اسرائیل بر تمامی شهر قدس را به رسمیت نمی‌شناسد.

اسرائیل بیت‌المقدس را پایتخت ابدی خود می‌داند و این در حالی است که فلسطینیان بخش شرقی این شهر را پایتخت کشور مستقل فلسطین می‌دانند.

کد N1803740