تسلیحات اهدایی آمریکا و سعودی به دست داعش ‌افتاد

بین الملل,داعش,عراق و سوریه,تسلیحات اهدایی

یک موسسه پژوهشی فاش کرد که تسلیحات ارسالی آمریکا و عربستان سعودی برای گروه‌های شورشی در سوریه به دست تروریست‌های داعش رسیده است.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، یک موسسه پژوهشی، که منابع تسلیحات استفاده‌شده در درگیری‌ها را بررسی می‌کند، روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که سلاح‌هایی، که آمریکا و عربستان سعودی برای گروه‌های معارض سوریه ارسال کردند، در بیشتر موارد به دست گروه تروریستی داعش رسیده است.

موسسه «پژوهشی تسلیح در درگیری‌ها»( کار) گزارش داد: «داعش مقادیر بیشتری از تسلیحاتش را از طریق سرقت از ارتش‌های عراق و سوریه تامین کرده است ولی بخشی از تسلیحاتی، که در واقع برخی کشورهای دیگر به‌ویژه ایالات متحده و عربستان سعودی برای گروه‌های معارضی در سوریه، که علیه دولت این کشور می‌جنگند، ارسال کرده‌اند نیز دست داعش افتاده است.»

این موسسه پژوهشی در گزارشی ۲۰۰ صفحه‌ای خود، به دست‌کم ۱۲ موردی اشاره می‌‌کند که براساس آنها تسلیحاتی، که ایالات متحده خریداری کرده به دست داعش افتاده است یا از طریق تسلط بر این سلاح‌ها در جریان درگیری‌ها، یا در جریان وقوع اختلافات میان گروه‌های شورشی در سوریه.

طبق این گزارش، بیشتر این سلاح‌ها سپس به عراق منتقل می‌شد.

در یکی از مواردی، که موسسه مذکور به آن اشاره کرده است، عناصر داعش طی دو ماه به موشک‌های ضد تانکی دست یافته‌اند که آمریکا آنها را از کشورهای اروپایی خریداری کرده و به گروه‌های معارض در سوریه ارسال کرده بود.

این گزارش افزود: «تمامی شواهدی، که (موسسه) کار به آنها دست یافته است نشان می‌دهد ایالات متحده بارها سلاح‌ها و مهمات نظامی ساخت کشورهای اروپایی را به نیروهای معارض در سوریه منتقل می‌کرده است ولی بلافاصله مقادیر زیادی از این تسلیحات در اختیار داعش قرار می‌گرفت.»

کد N1803263