ادعای الجبیر درباره موضع ترامپ در قبال قدس

عادل الجبیر,قدس,بیت المقدس

در پی موضع‌گیری ترامپ درباره قدس وزیر خارجه عربستان مدعی شد که رئیس‌جمهوری آمریکا همچنان به راه‌حل دو کشوری برای فلسطین و اسرائیل پایبند است.

به گزارش ایسنا، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ تاکید کرد، ریاض تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کند و این ادعا را که عربستان از چنین حرکتی حمایت می‌کند، رد کرد.

الجبیر همچنین گفت: همچنین گفت، کشورش ۱۰۰ میلیون دلار در حمایت از ائتلاف ساحل جی ۵ اختصاص داد تا تعهدش به مبارزه با تروریسم را نشان دهد.

الجبیر همچنین این مساله را که عربستان به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین فشار وارد آورده که یا ابتکارعمل صلح آمریکا را بپذیرد و یا استعفا کند، رد کرد. با این حال او معتقد است که دولت ترامپ همچنان قصد دارد تا یک طرح صلح را پیشنهاد کند و طبق اطلاعات مقام‌های آمریکایی، چنین طرحی شامل یک راه‌حل دو کشوری است.

رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان همچنین گزارش‌هایی مبنی بر اینکه عربستان، یمن را محاصره کرده و یا مرتکب جنایت جنگی شده است، تکذیب کرد و حوثی‌های یمن را مسبب این فاجعه انسانی دانست.

او مدعی شد، ریاض مایل به یک راه‌حل سیاسی است اما حوثی‌ها مقاومت می‌کنند.

عادل الجبیر همچنین با انتقاد از ایران آن را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرد و گفت، این به ایرانی‌ها بستگی دارد که بخواهند به سمت سازش با عربستان حرکت کنند.

وزیر امور خارجه عربستان همچنین این مفهوم را که عربستان در بازی قدرت به لبنان باخته است، رد کرد. این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان استعفای خود را پس گرفت و اکنون در کنار نیروهای حزب‌الله حکومتداری می‌کند.

52311

کد N1803122