تصمیم غلط آمریکا درباره پایتخت رژیم صیونیستی، اتفاقات مبارکی رقم می‌زند

سیاست داخلی,رئیس ستادکل نیروهای مسلح

رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل موضوعی است که از نظر جهان اسلام فراموش نمی‌شود و سرآغاز انتفاضه است و این تصمیم غلط، اتفاقات مبارکی رقم می‌زند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، سرلشگر باقری در همایش قدرت‌های بزرگ و امنیت منطقه غرب آسیا گفت: چون همایش علمی است اجازه می‌خواهم بخش اول صحبتم نگاهی به نظریه مطرح منطقه داشته باشم، منطقه خاورمیانه یکی از مناطق دهگانه جهان است که بر اساس نظریات اندیشمندان به مرور در میان مناطق این منطقه مهمترین منطقه شناخته شده است.

وی افزود: در ادامه تحولات قرن بیستم و بعد از جنگ جهانی سه جبهه مطرح بود، جبهه اول منطقه گذرگاهی اروپای شرقی بود که شاهد تنش‌های زیادی مانند توسعه کمونیست بود منطقه شرق آسیا و منطقه جنوب غرب آسیا از جمله مناطق دیگر بودند که هر کدام شاهد حوادثی بودند اما به مرور زمان قلمروهای دیگر اهمیت خود را از دست دادند و منطقه ما مهم‌تر شد. جنگ عرب اسرائیل باعث گران شدن نفت و وجود بحران نفت شد وقوع انقلاب و جنگ تحمیلی و بعد از آن فروپاشی شوروی و ۱۱ سپتامبر حوادثی بود که باعث شد غرب آسیا هارتلند جهانی شود. آن روز کسی شک نداشت منطقه ما مهمترین منطقه دنیا است و قدرت برتر این منطقه قدرت برتر دنیا است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: منطقه غرب آسیا بنا به دلایلی از بقیه مناطق مهمتر است؛ زیرا این منطقه محل پیدایش تمدن بشری است و کشاورزی، شهرنشینی و دولت در این منطقه حادث شده است. پیدایش ادیان الهی هم در این سرزمین به وقوع پیوسته است. این منطقه محل اتصال سه قاره است و ۷۹درصد ذخایر فسیلی جهان را دارد که مهمترین‌ترین عامل چرخیدن چرخ صنعت هستند که باعث می‌شود دارنده اقتصاد بزرگ قدرت جهانی باشد.

وی با اشاره به اینکه این منطقه نقاط استراتژیک زیادی مانند تنگه هرمز را دارد، گفت: همچنین از نظر مرکزیت جهان سنت یعنی عربستان و مرکزیت نگرش مهدویت یعنی ایران مهم است. بر اساس این عوامل، توجه قدرت‌های بزرگ به این منطقه است و بر اساس برخی نظریه‌ها به این منطقه کمربند شکننده می‌گویند که قدرت‌های بزرگ با یارگیری و اعمال قدرت، اعمال نفوذ می‌کنند که این موجب تنش در منطقه شده است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: یکی از عوامل جنگ جهانی اول طمع قدرت‌های بزرگ به سرزمین عثمانی بود علت واقعی جنگ جهانی اول این بود پیدایش نفت و جایگاه آن به این اهمیت افزود. قدرت‌های پیروز جنگ جهانی اول آمدند قیمومیت برخی مناطق را گرفتند. انگلستان که از آن بعنوان کفتار پیر یاد می‌شود بخش‌هایی را در اختیار گرفت و با کوچ دادن یهودیان که متعلق به این سرزمین نیستند، تلاش کرد تمرکزی از قوم یهود ایجاد کنند. توطئه‌ای که ایجاد کردند و عنوان هلوکاست بر آن گذاشتند کمک کرد مهاجرت تسریع شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه توطئه آنها این بود که از فرات تا نیل را در اختیار خود بگیرند، ادامه داد: هدف آنها این بود که بسیاری از کشورهای منطقه را از لحاظ فیزیکی به دست بیاورند و به عبارتی کار منطقه را در دست بگیرند. این حکومت غاصب در طول عمر کوتاهش مسیر ظلم، تجاوز و کودک‌کشی را در پیش گرفته است. پشتیبان این رژیم ابتدا انگلستان بود بعد آن آمریکا بود و آخرین اقدام این بود که بیت‌المقدس را بعنوان پایتخت اعلام کند. این مساله موضوعی است که از نظر جهان اسلام فراموش نمی‌شود و سرآغاز انتفاضه است و این تصمیم غلط، اتفاقات مبارکی رقم می‌زند.

ادامه دارد...

کد N1801751