ماجرای درگیری دو نماینده در مجلس | حمایت رئیس مجلس از پزشکیان

مجلس,مسعود پزشكيان

نماینده مردم تبریز با تاکید بر اینکه فریاد زدن در شان مجلس نیست، گفت:‌ برون‌داد کار ما در کشور جالب نیست ما باید با یکدیگر وحدت کنیم. باید گروهی در کشور جمع شود و اختلافات داخلی‌مان را حل کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، مسعود پزشکیان در جریان نشست علنی امروز مجلس در تذکری با استناد به ماده ۷۹ آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به حواشی ایجاد شده در جریان یکی از جلسات علنی پیشین مجلس اعلام کرد: چندی پیش که بنده در جلسه علنی حضور نداشتم برادر عزیزمان آقای کوهکن مباحثی را مطرح کرد و گفتند که بنده به ایشان بی‌احترامی کرده و گفته‌ام که از صحن بیرون برود. بنده تصاویر آن مذاکرات را مجدد بازبینی کردم و لازم است تاکید کنم که چنین مساله‌ای را مبنی بر اینکه ایشان باید جلسه را ترک کنند، مطرح نکرده بودم.

وی افزود: آقای کوهکن همچنین فرموده‌اند که باید در مجلس از ادبیات فاخر استفاده شود و همچنین گفتند که بنده در صحن علنی فریاد زده‌ام. سوال این است که اگر ما بخواهیم تذکر ماده ۷۹ بدهیم از ادبیات فاخر استفاده نکرده‌ایم اما وقتی ایشان فریاد می‌زنند که مانع از بیان تذکر ما شوند، از ادبیات فاخر استفاده شده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه فریاد زدن و بیان اینکه کسی حق ندارد در صحن علنی اظهارنظر کند، در شأن مجلس نیست، گفت: آنچه که در آن جلسه اتفاق افتاد و آقای کریمی قدوسی در نطق خود به آن پرداخته و برادر دیگرمان آقای حاجی دلیگانی نیز مسائلی درباره آن مطرح کردند مربوطه به مسائلی است که بنده پیش از آن در یک سخنرانی در صحن عنوان کرده بودم و دو موضوع را مورد تاکید قرار دادم و تمامی صحبت‌هایم مستند به آیات و روایات بود.

نائب رئیس نخست مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنده گفتم ما باید در مملکت عدالت را پیاده کنیم و واقعیت این است که در اجرای عدالت در مملکت با گرفت و گیر مواجه هستیم. ما در مکانیزم پرداخت برخورد منطقه‌ای و توسعه متعادل با مشکلاتی مواجه هستیم و این مسائلی نیست که بتوان نادیده گرفت.

وی افزود: بنده در آن سخنرانی موارد متعددی را به تشریح بیان کردم و آنچه از سوی دوستان مورد انتقاد قرار گرفت بحثی بود که درباره لزوم وحدت در کشور مطرح کردم. ما امروز بیش از هر زمانی به وحدت نیاز داریم و قرآن کریم نیز بارها بر این مهم تاکید فرموده است.

عضو فراکسیون امید مجلس دهم با استناد به آیاتی از قرآن کریم اعلام کرد: ما هر روز در نماز از خداوند می‌خواهیم که ما را به راه راست هدایت کند اما با یکدیگر دعوا داریم. باید بپذیریم که ما در کشور با مشکل اختلافات روبرو هستیم و نمی‌توانیم این مساله را انکار کرد و حال آنکه قرآن کریم و خداوند صراحتا دستور داده که اختلافاتمان را حل کنیم.

او اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر به معنای وحدت است این مفاهیم به معنای انسجام مسلمین است قرآن می‌فرماید اختلاف عذابی عظیم به همراه دارد. اگر می‌خواهیم مقابل هجمه‌ها و مقابل آمریکا بایستیم باید ید واحده باشیم.

پزشکیان با بیان اینکه بنده در آن جلسه نکاتی را مستند به وصیت امیرالمومنین (ع) مطرح کردم خاطرنشان کرد: امیرالمومنین (ع) در خطبه ۱۸ می‌فرمایند خدا، پیامبر و کتابشان یکی است. آیا خدا به آ‌نها گفته با یکدیگر اختلاف کنید که اطاعت کرده‌اند؟ خداوند تاکید کرده که اختلافات را حل کنید.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برون‌داد کار ما در کشور جالب نیست ما باید با یکدیگر وحدت کنیم. باید گروهی در کشور جمع شود و اختلافات داخلی‌مان را حل کند. این مسائل قابل انکار نیست و اگر قرار است این حقایق را انکار کنیم و فریاد بکشیم، مرکز پژوهش‌های مجلس می‌تواند وضعیت وحدت در کشور را بررسی کند تا مشخص شود که اوضاع چگونه است.

پزشکیان با بیان اینکه باید به ید واحده تبدیل شویم، اعلام کرد: پیشنهاد حضرت علی(ع) برای حل اختلاف‌ها این است که بروید در خانه‌هایتان قائم شوید، اختلافات‌تان را با یکدیگر حل کرده و توبه کنید. اگر حمد می‌کنید، خدا را حمد کنید و اگر ملامت می‌کنید خودتان را ملامت کنید. ما هر روز از پشت تریبون از صدا و سیما و اینجا و آنجا به یکدیگر فحش می‌دهیم. این کار به توصیه امیرالمومنین غلط است  و نباید انجام شود.

علی لاریجانی در پایان سخنان نائب رئیس نخست مجلس ضمن تایید آن تاکید کرد: نکاتی که آقای پزشکیان فرمودند، نکاتی خیرخواهانه است و لازم است ایشان به آن توجه داشته باشند.

کد N1801356