جلوگیری و درمان سرماخوردگی با مجله پزشکی رایان درمان

سرماخوردگی, آنفولانزا, درمان, مقالات پزشکی

همه ساله هرگاه فصل سوز و سرما از راه می رسد، صدای عطسه ها و سرفه های افرادی که مبتلا به ویروس سرماخوردگی شده اند در محافل مختلف به گوش میرسد. بیماری سرماخوردگی مشکلی است که گاه باعث می شود فرزندان مان از درس و مدرسه باز بمانند یا خودمان نتوانیم کارهای روزمره را به خوبی انجام دهیم.

همه ساله هرگاه فصل سوز و سرما از راه می رسد، صدای عطسه ها و سرفه های افرادی که مبتلا به ویروس سرماخوردگی شده اند در محافل مختلف به گوش میرسد. بیماری سرماخوردگی مشکلی است که گاه باعث می شود فرزندان مان از درس و مدرسه باز بمانند یا خودمان نتوانیم کارهای روزمره را به خوبی انجام دهیم. در این مقاله که به کوشش مجله پزشکی رایان درمان گردآوری شده سعی داریم راهکارهایی برای جلوگیری و درمان سرماخوردگی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با رعایت آنها جلوی پیشروی آن را گرفته و به درمان آن کمک کنید.

سرماخوردگی در مقابل آنفولانزا
باید دانسته باشید که سرماخوردگی و آنفولانزا با یکدیگر تفاوت دارند، زیرا رفتار و نوع ویروس‌های مسبب آن با یکدیگر اختلافات زیادی دارند. اغلب این بیماری با یک سردرد معمولی و سه علامت ایجاد می‌شود، این سه علامت را می‌توان گلو درد، گرفتگی بینی و همچنین سرفه دانست. جالب است بدانید که بیش از 200 نوع ویورس وجود دارند که می‌توانند سبب بروز سرماخوردگی شوند، اما رینوویروس‌ها شایع‌ترین آنهاست.
دقت داشته باشید که حدود یک چهارم افراد مبتلا به ویروس سرماخوردگی به اندازه‌ای خوش شانس هیتند که علائم را تجربه نخواهند کرد و از این بابت آسودگی دارند، زیرا این علائم بسیار آزاردهنده است. آنفولانزا در سه نوع شناخته شده است، این سه نوع را می‌توان به سه دسته A، B و C تقسیم کرد. سرماخوردگی و آنفولانزای خوکی بسیاری از علائم را تحربه خواهند کرد. توجه داشته باشید که عفونت آنفولانزا اغلب با دمای بالای بدن، درد و عرق سرد و لرزش همراه خواهد بود.
جلوگیری از سرماخوردگی
برای جلوگیری از سرماخوردگی روش های متعددی وجود دارد ما در این مقاله چند روش مهم را معرفی می کنیم که انجام آن باعث می گردد اجازه ندهید این ویروس تکثیر پیدا کند و محیط و اطرافیان شما را تا حد قابل توجهی پاکسازی شده و خطر ابتلا به آن را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

در هر فرصتی دستهای خود را بشویید
ویروس های سرما خوردگی روی هر شی به مدت سه ساعت زنده می می مانند اگر فرد سرما خورده ای بر رو میله اتوبوس دست خود را مالیده باشدو دستش آلوده به ویروس بوده باشد هزر فردی که با آن شی تماس داشته باشد و دست خود را به چشم ، بینی و صورت خود بزند به این بیماری مبتلا خواهد شد بنابر این برای جلوگیری از سرما خوردگی در هر فرصتی دستهای خود را بشویید.
در محیط هایی که تهویه مناسب ندارد، از خودتان بیشتر مراقبت کنید
پاساژ ، مغازه ها وساختمان های اداری که از تهویه هوای مناسب برخوردار نیستند یکی از محیط هایی هستند که خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهند،در این مکان ها ویروس سرماخوردگی راه  خروج ندارد. بدتر از آن رطوبت کم است که باعث خشکی مخاط بینی می شود، در نتیجه ، مخاط را برای شکار ویروس ها مستعد می سازد. به همین دلیل هواپیماها هم محیط های مشابه دیگری برای ابتلا به سرماخوردگی محسوب می شوند.
از افرادی که سرفه و عطسه می کنند فاصله بگیرید
بهتر از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند حداقل 30 سانتیمتر فاصله بگیرید.دکتر دنیس موری ، پزشک اطفال از دانشکده پزشکی ایالت میشیگان، خاطر نشان می کند که اگر یکی از این قطره ها روی چشم یا بینی شما قرار بگیرد، چند روز بعد به بیماری سرماخوردگی مبتلا می شوید . هرگاه در آسانسور با فردی که سرفه می کند مواجه شدید، رویتان را برگردانید.
مایعات برای جلوگیری از سرما خوردگی
خوردن مایعات میکروبهای سرماخوردگی را از بین می برند.برای جلوگیری از سرما خوردگی حداقل روزی 8 لیوان آب بنوشید و از سوپ و آش گرم استفاده کنید. می توانید از لیمو و پیاز خام در سوپ خود استفاده کنید تا بدن خود را ضد عفونی کنید و ویتامین س به بدن خود برسانید.
ورزش کنید
برای جلوگیری از سرما خوردگی می توانید در هفته سه روز به مدت 30 الی 45 دقیقه ورزش کنید. به پیاده روی ، دو و دوچرخه سواری بپردازید با این کار میزان تنفس شما از مجرای بینی افزایش پیدا کرده و مقاومت بخش مجرایی بالایی بینی در مقابل عفونت ها افزایش می یابد.

اسکاچ را ضد عفونی کنید
اکثر میکروب های سرماخوردگی در آشپزخانه منتقل می شوند. مهم ترین عامل اسکاچ های ظرفشویی هستند که برای رشد و نمو میکروب های سرماخوردگی محیطی گرم و مرطوب را ایجاد می کنند. برای مقابله با سرما خوردگی بهتر است روز 3 بار اسکاچ را در جریان آب جوش قرار دهید.
ویتامین E
ویتامین “ای” نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می کند. اما از آنجایی که این ویتامین بیشتر در مواد غذایی پرچرب وجود دارد ، افرادی که رژیم لاغری دارند ، نمی توانند از آن استفاده کنند.
خواب مناسب
خواب خوب و آرام موجب تقویت سلول های سیستم ایمنی بدن می شود. همینطور زمانی که فردی بیمار می شود بیشتر نیز به آرامش و خوابیدن پیدا می کند.
مایعات گرم بنوشید و سوپ میل کنید
مایعات گرم در بی اثر کردن ویروس سرماخوردگی نقش مهمی را ایفا دارند و نوعی مُسکن محسوب می شوند. سوپ جوجه برای تسکین این بیماری تأثیر فوق العاده ای دارد.  این سوپ حاوی پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی است ، که همگی به از بین بردن ویروس سرماخوردگی کمک می کنند. در هنگام سرماخوردگی سعی کنید آرام و آهسته سرفه کنید تا سرماخوردگی شما به دیگران منتقل نشود . این اصل را به کودکانتان نیز آموزش دهید.
تنفس از راه بینی
با تنفس درست از راه بینی مجرای بینی مرطوب شده و فرد کمتر در معرض سرماخوردگی قرار می گیرد اگر مجرای بینی شما بسته شده از باز کننده ها اسپری و قطره استفاده کنید. بخور هم روش خوبی برای باز کردن مجاری تنفسی و مرطوب کردن آن است.
اگر هر فردی اصول ساده بهداشتی را رعایت کند، مطمئناً به نتایج فوق العاده ای در این زمینه خواهد رسید
برای مشاهده مقالات پزشکی دیگر می توانید مجله پزشکی رایان درمان مراجعه نمائید.
منبع : http://RayanDarman.com
کد N1799378