نجفی: برنامه هسته‌ای رژیم‌صهیونیستی منبع نگرانی ملت‌های منطقه است

ایرنا نوشت: 'رضا نجفی' سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، تاکید کرد که برنامه هسته ای نظامی رژیم صهیونیستی منبع نگرانی اصلی ملت های منطقه و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

به گزارش بیانیه نمایندگی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در جریان برگزاری نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی موضوع برنامه هسته ای نظامی و سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی در چارچوب موضوع توانمندی هسته ای این رژیم مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سخنانی در این نشست با یادآوری محکومیت شدید و مکرر برنامه سلاح های هسته ای این رژیم از سوی کشورهای عضو جنبش عدم متعهد، فعالیت های هسته ای نظامی رژیم صهیونیستی را منبع نگرانی اصلی ملت های منطقه و جامعه بین المللی دانست و خواستار توجه دقیق و رسیدگی جدی به این موضوع از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی گردید.

نماینده کشورمان در ادامه با یادآوری درخواست های مکرر جامعه بین المللی و قطعنامه های آژانس و کنفرانس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته ای برای پیوستن فوری این رژیم به پیمان 'ان پی تی' و قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته ای آن تحت نظارت کامل پادمان های آژانس، افزود: متاسفانه رژیم صهیونیستی طی سال های گذشته با نادیده گرفتن درخواست مشروع جامعه بین المللی و با حمایت کورکورانه برخی کشورها با نقض آشکار همه قوانین و مقررات بین المللی به پبشبرد برنامه هسته ای نظامی خود ادامه است.

نجفی همچنین ضمن انتقاد شدید از سیاسی کاری و رفتار دوگانه غرب در این زمینه، خواستار منع کامل هرگونه همکاری و انتقال مواد و تجهیزات هسته ای به این رژیم گردید و نسبت به تاثیرات منفی برنامه هسته ای نامشروع این رژیم بر امنیت منطقه و اعتبار معاهده عدم اشاعه هسته ای هشدار داد.

وی همچنین گفت دسترسی آزادانه دانشمندان هسته ای رژیم اسرائیل به تاسیسات هسته ای برخی کشورهای دارنده سلاح های هسته ای در حالی صورت می گیرد که دانشمندان هسته ای کشورهای عضو 'ان پی تی' از سوی تروریست های اجیر شده رژیم صهیونیستی در خاورمیانه ترور شده اند.

 محکومیت حمایت غرب از برنامه هسته ای رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای عربی

نماینده عراق نیز به نمایندگی از گروه کشورهای عربی در این نشست در بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمایت غرب از توانمندی های هسته ای رژیم صهیونیستی و به شکست کشاندن کنفرانس 2015 ان پی تی، خواستار الحاق بی قید و شرط اسراییل به معاهده عدم اشاعه و قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته ای این رژیم تحت پادمان های آژانس شد و تاکید کرد که تا تحقق این امر، موضوع توانمندی های هسته ای اسراییل که تهدیدی برای منطقه و جهان است باید در دستورکار آژانس باقی بماند.

نشست فصلی شورای حکام آژانس صبح پنجشنبه پشت درهای بسته و با سخنرانی «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس آغاز شد. آمانو در آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس با بیان اینکه تعهدات مرتبط با هسته ای ایران تحت برجام در حال اجرا هستند، تاکید کرد: آژانس تا امروز به تمام مکان های مورد نیاز برای بازدید، دسترسی داشته است.

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نیز در جلسه روز پنجشنبه شورای حکام آژانس گفت: برجام مسیری یک طرفه نیست و ادامه اجرای تعهدات ایران منوط به اجرای کامل تعهدات سایر طرف ها است و آمریکا باید به تعهدات خود پایبند باشد.

49311

کد N1795516