تروریست‌ها در سوریه از نوع مهاجرند/ممکن است به جاهای دیگر ورود کنند

مجلس,علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جنس تروریست‌هایی که در سوریه هستند تروریست‌های مهاجر هستند و ممکن است جای دیگر بروند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونیTRT ترکیه ضمن تشکر از میزبانی این کشور، روابط دوجانبه ایران و ترکیه را مثبت ارزیابی کرد و با اشاره به تأثیر نشست سوچی در حل بحران سوریه عنوان کرد: کشورها این اراده را پیدا کرده‌اند تا بحران سوریه را از طریق راه‌حل سیاسی برطرف کنند که در این زمینه همکاری روسیه، ترکیه و ایران بسیار مثبت بوده و امروز توانسته‌اند تروریسم را در منطقه از بین ببرند از این رو این مذاکرات شروع خوبی بود که منجر به شکست داعش در عراق و سوریه شد.

وی در ادامه با مهم دانستن آزادسازی سرزمین‌های تحت تصرف داعش و ضربه جدی که این گروه تروریستی در منطقه خورد، اظهار داشت: البته ممکن است این تروریسم جاهای دیگر ورود کند چون جنس تروریست‌هایی که در سوریه هستند تروریست‌های مهاجر هستند و ممکن است جای دیگر بروند و مسأله و مشکلات امنیتی ایجاد کنند لذا در حال حاضر فقط زمین‌های تحت تصرف از آنها باز پس گرفته شد.

لاریجانی آمریکایی‌ها را مسبب اصلی بروز تروریسم در منطقه دانست و افزود: به تاریخ آمریکایی‌ها بنگرید که طالبان را چه کسی به وجود آورد. سابقا در همین زمینه از بی‌نظیر بوتو سوال شد که چرا طالبان را به وجود آوردید و وی گفت به ما نگویید طالبان را ما به وجود آوردیم چراکه یک مثلث، طالبان را به وجود آورد؛ ضلع اصلی آن آمریکا و انگلیس بودند که ایده ایجاد طالبان را دادند، ضلع دیگر عربستان و امارات بودند که کمک مالی کردند و ضلع دیگر پاکستان بود که نیروهای آن از اینجا جذب شدند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه داعش را نیز آمریکایی‌ها به وجود آوردند، یادآور شد: حتی خانم کلینتون در کتاب خاطرات خود اعتراف کرد آمریکایی‌ها داعش را به وجود آورده‌اند.البته تصور آنها از به وجود آوردن تروریست‌ها هدف دیگری بود اما در نهایت همواره خودشان گرفتار می‌شوند ضمن اینکه هدف اصلی آنها این است که درگیری میان مسلمانان ایجاد کنند تا اسرائیل استفاده آن را ببرد و امروز اسرائیلی‌ها از اینکه داعش سرکوب شد خیلی ناراحت هستند و دنبال ایجاد مشکلاتی برای لبنان هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها قصد دارند کشورها را نسبت به ارتباط با ایران نگران کنند، عنوان کرد: اکنون که داعش از میان رفته می‌خواهند ماجرای جدیدی درست کنند لذا در حالی به ایران اتهام می‌زنند که ما تاکنون به هیچ کشوری تجاوز نکرده‌ایم و این آمریکایی‌ها بوده اند که همواره کشورها را تهدید می‌کنند در غیر این صورت حضور ما در عراق و سوریه به درخواست دولت‌های آنها و برای مبارزه با تروریسم بود.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که داعش در سوریه ضربه خورد آمریکایی‌ها سراغ ایجاد به‌هم ریختگی‌های دیگر در منطقه می‌روند از این رو ترکیه و ایران باید مراقبت کنند گرفتار مسائل جدیدی نشوند.

کد N1795438