بطحایی در کنگره سراسری حزب مجمع فرهنگیان:

راه‌اندازی شبکه تلویزیونی برای اولیای دانش‌آموزان در روزهای آینده/ تشکل‌ها نقدها را به صورت نظام‌مند وارد سیستم کنند

سیاست داخلی,وزیر آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: قصد داریم یک شبکه تلویزیونی که برنامه‌هایش در حال ساخت است و محدودیت‌های سایر شبکه‌ها را ندارد و با اولیای دانش‌آموزان به راحتی در ارتباط با مسائل اجتماعی سخن می‌گوید را راه‌اندازی کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،‌ محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در کنگره سراسری حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی با ابراز تاسف از وقوع زلزله در غرب کشور، گفت: قریب به ۵۰ دانش‌آموزان جان خود را در زلزله غرب کشور از دست دادند و این باعث تالم و تاسف است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های وزارت آموزش و پرورش دامنه و وسعت مخاطبان و یا ذی‌نفعان است که گستره بسیار وسیعی دارد. وقتی واژه ذی‌نفعان را به کار می‌بریم با معنی سنتی خود تفاوت دارند، امروز حدود  ۲۰ میلیون نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم با آموزش و پروش سروکار دارند .

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه این گستردگی شرایط خاصی را رقم می‌زند که یکی از مهم‌ترین لازمه‌های آن ارتباط و تعامل است، گفت: آموزش و پرورش باید با مخاطبان خودش تعامل سازنده داشته باشد. تشکل‌ها مهم‌ترین و قوی‌ترین ظرفیتی هستند که می‌توانند بین نظام مدیریت و برنامه‌ریزی رابطه برقرار کنند.

وی با تاکید بر اینکه تشکل‌ها باید نقدها را به صورت نظام‌مند وارد سیستم کنند، گفت: من در جلسه‌ای که مدتی پیش با تشکل‌ها داشتیم گفتم وزارت آموزش و پرورش محتاج این نقدها است. اگر دست نیاز به سمت تشکل‌ها دراز می‌کند از سر نیاز نیست بلکه برای گام برداشتن درست است.

بطحایی با اشاره به اینکه شرایط لازم برای بقای نظام آموزش و پرورش یک نظام تعاملی و درست است که تاکنون وجود نداشته است، یادآور شد: باید کمک کنیم این نظام هدف‌دار و هدفمند را شکل دهیم. در همان جلسه از دوستان این درخواست را داشتم که حضور تشریفاتی نداشته باشند. باید یک ساز و کار منظم مستمر را طراحی کنیم.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: نکته دیگر تقویت تعامل و ارتباط مستقیم با همه ذی‌نفعان است که در این رابطه تهیه و تولید یک شبکه ملی ارتباطات  در جهت تعامل مدنظر ما است. ما قصد داریم یک شبکه تلویزیونی که برنامه‌هایش در حال ساخت است و محدودیت‌های سایر شبکه‌ها را ندارد و با اولیای دانش‌آموزان به راحتی در ارتباط با مسائل اجتماعی سخن می‌گوید را راه‌اندازی کنیم. امیدواریم در روزهای آینده این شبکه راه‌اندازی شود.

بطحایی یادآور شد: دومین برنامه این است که با ایجاد یک سامانه، زمینه کاندیداتوری همه کسانی فکر می‌کنند توان مدیریتی لازم را دارند فراهم کنیم. ما قصد داریم از زنان و جوانان در نظام آموزش و پرورش استفاده کنیم. امیدواریم بتوانیم برای هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان دو نفر را با انتخاب سهام‌دارن انتخاب کنیم. می‌دانم این گام‌ها بلند است اما معتقد و امیدوار به برداشتن آنها هستیم.

وی گفت: می‌دانید مهم‌ترین آسیب امروز کشور ما آسیب‌های اجتماعی است که برنامه‌هایی را برای کاهش این آسیب‌ها در دست تهیه داریم و سعی در تولید برنامه‌هایی داریم که جذاب باشد و از چشم بینای آموزش و پرورش می‌خواهیم در کنار ما باشند.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: ما امکان استفاده از ارفاق برای قانون بازنشستگی را نداریم و از طرفی با وضعیت بدی که در صندوق‌های بازنشستگی وجود دارد نه دولت و نه نمایندگان با ارفاق ۵ ساله در بازنشستگی فرهنگیان موافقت نمی‌کنند.

کد N1795034