استقبال ایروان از حذف عوارض حمل و نقل بین ایران و ارمنستان

سیاست خارجی,ایران و ارمنستان

در مذاکرات انجام شده بین مسئولان ایران و ارمنستان، ایروان از پیشنهاد طرف ایرانی در خصوص حذف عوارض حمل و نقلی بین دو کشور جهت تسریع در تردد بار و مسافر بین استقبال کرد.

به گزارش ایلنا، در ملاقات رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی وزارت راه و شهرسازی ایران با داویت ملکونیان رئیس بخش سیاست‌های حمل و نقلی وزارت حمل و نقل، ارتباطات و فناوری ارمنستان انجام شد، موضوع ارتقای کیفیت حمل و نقل بار و مسافر میان ایران و ارمنستان، رفع موانع فنی موجود در زمینه حمل و نقلی، تبادل اطلاعات و قوانین حمل و نقل دو کشور و ارتقای زیرساخت های جاده ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این ملاقات نفیسی خواستار تشکیل کمیته حمل و نقل بین دو کشور در فواصل زمانی سه یا شش ماهه به منظور رفع فوری موانع حمل و نقلی بین ایران و ارمنستان شد که مورد استقبال طرف ارمنی قرار گرفت.

در این دیدار مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی وزارت راه و شهرسازی کشورمان با اشاره به ظرفیت و توانمندی‌های فنی و عملیاتی شرکت‌های ایرانی، آمادگی این شرکت‌ها را برای مشارکت در ساخت و ساز کریدور شمال - جنوب ارمنستان اعلام کرد.

وی همچنین خواستار تسریع در عضویت ارمنستان در کنوانسیون‌های بین‌المللی حمل و نقل شده و این عضویت را موجب تسهیل تردد خودروهای ارمنی به ایران و کاهش هزینه‌های تردد آن‌ها ارزیابی شد.

طرفین در این ملاقات بر اهمیت همکاری‌های حمل و نقلی فیمابین جهت دسترسی ارمنستان به آب‌های آزاد و دسترسی جمهوری اسلامی ایران به بازارهای حوزه اورآسیا و روسیه تاکید کردند.

در پایان این دیدار ملکونیان از پیشنهاد طرف ایرانی در خصوص حذف عوارض حمل و نقلی بین دو کشور جهت تسریع در تردد بار و مسافر بین ایران و ارمنستان استقبال کرده و مقرر شد جزئیات این طرح در ملاقات‌های بعدی مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

کد N1794944