ایران به اهدافش در سوریه رسیده است/ هرگز فریب نمی‌خوریم

سیاست خارجی,علی شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگویی به بررسی ابعاد و تحولات و پیروزی‌های اخیر در نابود ساختن داعش و تروریست‌ها در سوریه و عراق پرداخت.

به گزارش ایلنا، امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفت‌وگویی تلویزیونی درخصوص نقش روسیه در سوریه گفت: حتما روس‌ها نقش موثری در حوزه سیاسی و نظامی در بحران سوریه داشته‌اند. روسیه در مقابله با اقدامات بین‌المللی علیه سوریه در سازمان ملل، حمایت هوایی نظامی داشتند اما به این مسئله توجه کنید که بحران سوریه از ژانویه ۲۰۱۱ شروع شد و مسکو در ۲۰۱۵ وارد عمل شد.

در رسیدن به منافع‌مان نیز هرگز فریب نخورده‌ایم

وی با بیان اینکه در آن چهار سال که روسیه وارد عمل نشده بود، ایران، سوریه، مقاومت و انرژی‌های پنهان اجازه ندادند تا اهداف تروریست‌ها در ساقط کردن بشار اسد محقق شود، اظهار داشت: برخی معتقدند اکنون که پیروزی حاصل شده است روند می‌تواند میان ایران و روسیه به یک رقابت منفی تبدیل شود. 

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: از طرف دیگر، برخی عناصر داخلی خودمان هم هستند که این ذهنیت را دارند که روس‌ها در حال فریب دادن ایران هستند اما ما به اهداف خودمان رسیدیم و در رسیدن به منافع‌مان نیز هرگز فریب نخورده‌ایم.

در ژانویه ۲۰۱۱ بسیاری تصور می‌کردند ظرف یک ماه آینده دمشق سقوط می‌کند

شمخانی افزود: این پیروزی‌ها به همت دلیرمردان ایرانی، لبنانی، افغان، سوری، عراقی، ارتش، حشدالشعبی، حزب‌الله و با درایت و خویشتن‌داری و ملاطفت و قاطعیت مقام معظم رهبری و همراهی کلیت نظام و به کارگیری این توانمندی‌ها توسط سردار سلیمانی محقق شد.

وی با بیان اینکه در ژانویه ۲۰۱۱ فضایی در منطقه داشتیم که بسیاری تصور می‌کردند که ظرف یک ماه آینده دمشق سقوط می‌کند، تصریح کرد: امروز ثابت شد که می‌توانیم و توانستیم چنین تصوری را از بین ببریم. اهداف آرمانی و منافع ملی ما منطبق بر هم توانست نام ایران را در دفاع از اسلام و تمامیت ارضی مطرح کند. به شکلی که ۶۶ کشور تحت عنوان ائتلاف مبارزه با داعش در کتاب گزارش‌هایشان مفهومی به عنوان اقدام موثر نمی‌توانند ثبت کنند.

هماهنگ‌کننده عالی اقدامات سیاسی و نظامی ایران در سوریه با بیان اینکه برای همه ملت‌هایی که تحت عنوان مقاومت در منطقه گسترده هستند از قلب تهران تا قلب مدیترانه این نیروها سامان خوبی پیدا کردند، خاطرنشان کرد: به حول قوه الهی و دعای خانواده شهدا روند به شکلی پیش خواهد رفت که جاده اربعین حسینی که بسیار کهن است بتواند معروف‌تر از جاده ابریشم به حیات خود ادامه دهد.

ادامه دارد... 

کد N1794471