آماده گفت‌وگو با فرانسه هستیم/ با لبنانی‌ها هستیم تا به یک لبنان با ثبات برسیم

سیاست خارجی,ایران و فرانسه,ابوالقاسم دلفی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه دیروز در مصاحبه با رادیو ار‌.ت.ال فرانسه به سوالات مطرح شده در خصوص تحولات منطقه و روابط دوجانبه با فرانسه و برخی اظهارات مقامات فرانسوی در روزهای اخیر پاسخ داد.

به گزارش ایلنا، ابوالقاسم دلفی با اشاره به پیچیدگی منطقه گفت: وضعیت به گونه‌ای است که نیازمند نوعی کار جمعی با حضور همه طرف‌ها است تا از این سطح از تنش موجود عبور کنیم. ما سعی می‌کنیم با همکاری کشورها جهت آرام کردن اوضاع منطقه حرکت کنیم. اوضاعی که به خصوص در اثر حضور برخی از کشورها پیچیده شده و محدودیت‌هایی برای پرداختن به مسائل داخلی این کشورها به وجود آمده است.

راه‌حل سوریه، راه حل نظامی و جنگی نیست

وی در پاسخ به سوالی در مورد ریشه‌های تنش در منطقه اظهار داشت: برداشت این است که بخشی از پیچیدگی اوضاع به سوریه بازمی‌گردد که از همان ابتدا نیز دشوار و پیچیده بوده است. اوضاع سوریه باید از طریق دیالوگ حل شود، زیرا راه‌حل سوریه، راه حل نظامی و جنگی نیست. امروزه بعد از پنج سال، در وضعیتی هستیم که حتی خود فرانسه می‌گوید که باید دیالوگ انجام داد، با همه و با کسانی که در محل حضور دارند. دیگر اوضاع منطقه، یعنی در یمن و قطر، در عراق، همه اینها از طریق دیالوگ قابل بررسی است.

آن زمان که ما علیه داعش وارد عمل شدیم هیچ کس در منطقه نبود

سفیر ایران در پاریس بر تأکید بر مواضع جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با داعش و گروه‌های تکفیری تصریح کرد: ما مخالف داعش هستیم و آن زمان که ما علیه داعش وارد عمل شدیم هیچ کس در منطقه نبود. ما در محل حضور داشتیم تا علیه تهاجم و علیه تروریسم داعش مبارزه کنیم. امروزه ما همچنان همگام با منطقه باقی مانده‌ایم تا در راستای آرام کردن اوضاع حرکت کنیم.

ایران با فرانسه آماده گفت‌وگو هستیم

دلفی در بخش دیگری از این مصاحبه خاطرنشان کرد: به اعتقاد ما موضع فرانسه چنانچه منطقی‌تر شود می‌تواند کمکی برای آرام کردن اوضاع باشد. به همین دلیل هم هست که ما با فرانسه آماده گفت‌وگو هستیم. شاید در برخی موارد اختلاف نگاه‌هایی داشته باشیم و به همین خاطر هم هست که رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان در تماس هستند تا از این مرحله هم عبور کنیم.

کشورهای منطقه بدون مداخله خارجی می‌توانند از بحران عبور کنند

وی در واکنش به سوال مجری در مورد مواضع برخی کشورها در زمینه ترویج ایران‌هراسی در منطقه ابراز داشت: باید گفت که ایران کشوری است که می‌تواند با مجموعه کشورهای منطقه زندگی مسالمت‌آمیزی داشته باشد. اگر مداخلات خارجی وجود نداشته باشد. شما ببینید به محض آنکه سفر رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان سعودی پایان می‌یابد، بحران با قطر شروع می‌شود. شما می‌فهمید من چه می‌گویم. اگر مداخلات خارجی وجود نداشته باشد، کشورهای منطقه می‌توانند از بحران عبور کنند و به وضعیتی قابل قبول برسند.

فقط با حزب‌الله در لبنان در ارتباط نیستیم 

وضعیت لبنان و روابط جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان یکی دیگر از سؤالات مجری بود. سفیر کشورمان در پاسخ به این سؤال بیان کرد: تماس‌هایی بین ما و لبنان هست. فقط با حزب‌الله هم نیست. ما با دیگر گروه‌ها در لبنان هم در تماس هستیم. با مارونی‌ها، با سنی‌ها با همه... نمی‌توان حزب‌الله را از بقیه جدا کرد. نمی‌توان گفت که فقط با حزب‌الله است که ما در ارتباط هستیم. با همه طرف‌ها این ارتباط وجود دارد. زیرا امنیت و صلح در لبنان برای امنیت کل منطقه ضروری است و این همان منطقه‌ای است که ما در آن زندگی می‌کنیم و به همین خاطر هم هست که ما با لبنانی‌ها هستیم تا به یک لبنان باثبات برسیم.

نه امکان اضافه کردن به برجام وجود دارد و نه امکان کاستن از آن

دلفی در پاسخ به سؤالی در مورد برجام و برخی مواضع اتخاذ شده طی روزهای اخیر در این زمینه یادآور شد: شما می‌دانید که توافق هسته‌ای یک توافق کاملا هسته‌ای است. یعنی فرانسه هم، به خوبی دیگران از این موضوع اطلاع دارد. درباره توافق هسته‌ای، نه امکان اضافه کردن وجود دارد و نه امکان کاستن از آن. این موضوع با دیگر موضوعاتی که مطرح است کاملا متفاوت است.

ظرفیت دفاعی ما، منحصرا بازدارنده است

وی درخصوص ظرفیت‌های دفاعی کشورمان عنوان کرد: ظرفیت دفاعی ما، منحصرا بازدارنده و برای نیازهای دفاعی کشور با توجه به تجاوز رژیم صدام حسین به ایران است و سیاست ما خودکفایی در زمینه تامین نیازهای دفاعی بر اساس توانمندی و ظرفیت‌های داخل کشور است. ولی در آن سوی خلیج فارس، عربستان سعودی که یک چهارم جمعیت ایران را دارد، حدود ۸۰ میلیارد دلار خرید نظامی دارد. بودجه مصارف نظامی برخی کشورهای دیگر مثلا امارات متحده عربی را می‌توان مقایسه کرد.

کد N1794308