جک استراو: اینکه بن‌لادن از عربستان باشد، عجیب نیست

جک استرا

وزیر خارجه سابق انگلیس گفت: این که اسامه بن لادن از عربستان باشد یا پانزده نفر از مجموع نوزده عامل عملیات یازدهم سپتامبر از عربستان باشند، اتفاق عجیبی نیست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس، عربستان را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

جک استراو در کنفرانسی با عنوان آینده سیاسی عربستان گفت: این که اسامه بن لادن سرکرده القاعده از عربستان باشد یا پانزده نفر از مجموع نوزده عامل عملیات یازدهم سپتامبر از عربستان و مابقی از امارات، مصر و لبنان باشند، اتفاق عجیبی نیست.

وزیر خارجه اسبق انگلیس که در کنفرانسی با عنوان «بحران عربستان، جنگ، خلافت و آزادی» در لندن صحبت می کرد، گفت: من لغو قراردادهای فروش تسلیحات به عربستان را به صورت کامل تایید نمی کنم اما باید در زمینه حجم این قرار دادها تحقیق کرد.

وی اضافه کرد: عربستان پنج برابر ایران هزینه خرید اسلحه می کند با وجود اینکه جمعیت این کشور یک پنجم ایران است.

وزیر خارجه اسبق انگلیس همچنین گفت: عربستان سعودی افرادی را که نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند را به زندان می اندازد و این در حالی است که من در ریاض با امیری در قصرش دیدار کردم که بر روی میز او شراب بود.

جک استرو همچنین به رژیم صهیونیستی نیز حمله کرد و گفت: اسرائیل از طریق گسترش شهرک سازی ها اراضی فلسطینی ها را در کرانه باختری به تاراج می برد.

وی افزود: انگلیس باید میان شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و شاخه سیاسی آن تفاوت قائل شود.

کنفرانس «بحران عربستان، جنگ، خلافت و آزادی» روز شنبه با حضور شماری از فعالان سیاسی عربستان، کارشناسان امور خاورمیانه و دیپلمات های غربی در لندن برگزار شد.

5252

کد N1793209