الجبیر: لبنان آرامش نمی‌بیند مگر با خلع سلاح حزب‌الله/ وزیر خارجه لبنان: لبنان را حزب‌الله آزاد کرد

مهر نوشت: وزیر خارجه سعودی همسو با رژیم صهیونیستی به مواضع خصمانه خود ضد حزب الله لبنان ادامه داد.

به گزارش المیادین، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان مدعی شد: نمی‌توان به حزب‌الله اجازه داد که خارج از چارچوب قانونی در لبنان عمل کند.

وی ادعا کرد: لبنان روی آرامش نخواهد دید مگر با خلع سلاح حزب الله. حزب الله در برابر سعد حریری مانع ایجاد کرده است و نظام بانکی لبنان را در خدمت فعالیت هایش قرار داده است.

در همین حال جبران باسیل وزیر خارجه لبنان گفت: حزب الله جنبش مقاومت و آزاد کننده اراضی است که اسرائیل اشغال کرده بود و حزبی مقبول از سوی همه لبنانی هاست. لبنان هنوز خواهان رابطه خوب با عربستان است و از این رو به تنش دیپلماتیک متوسل نشده ایم.

باسیل گفت: حریری نخست وزیر لبنان است و این پست حاکمیتی لبنانی به وی مصونیت کامل بین المللی می دهد. کشورهایی که ما به آن سفر کردیم بر امنیت لبنان و ثبات آن تاکید دارند. آنچه مطلوب است بازگشت حریری به لبنان است تا تصمیم مقتضی گرفته شود. آنچه رخ داده است خدشه وارد کردن به کرامت لبنانی ها و دخالت خارجی در امور داخلی لبنان است.

وی افزود: حریری به عنوان مسئول لبنانی به عربستان رفته است نه شهروند سعودی و قوانین بین المللی درباره وی حاکم است.

وی افزود: ما مخالف دخالت خارجی در امور داخلی لبنان هستیم. حاکمیت لبنان و وحدت آن غیرقابل معامله آنگونه که برخی به دنبال آن هستند، است. خواستار وحدت ملی و حفظ آن هستیم.

باسیل گفت: لبنان طرح تروریستی را با شکست روبرو کرده و داعش را رانده و اولین کشوری در منطقه است که اراضی اش را از تروریستها آزاد کرده است. برخی نمی توانند در راستای تنش حرکت کنند و سپس خواستار امنیت در لبنان باشند. دستگاههای امنیتی اعلام کرده اند که شواهدی درباره تهدید امنیت نخست وزیر وجود ندارد.

5252

کد N1792820