تسهیل صدور روادید به هنرمندان افغانستان

موسیقی و هنرهای تجسمی,سخنگوی وزارت امور خارجه,نمایشگاه نیمروز,تسهیل صدور روادید به هنرمندان افغانستان

بهرام قاسمی (سخنگوی وزارت امور خارجه) محمدمهدی مظاهری (رییس موسسه فرهنگی اکو) سه شنبه 23 آبان ماه از نمایشگاه هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز» دیدن کردند.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی (سخنگوی وزارت امور خارجه) در حاشیه بازدید از نمایشگاه هنرمندان افغان تحت عنوان «نیمروز» در سخنانی با ذکر این نکته که این آثار واقعیت‎های جامعه افغانستان و درونیات هنرمندان افغانستانی ساکن در گوشه و کنار دنیا را به خوبی در معرض دید هنردوستان قرار می‎دهند، اظهار داشت: تصور نمی‎کردم این تعداد اثر با این همه تنوع و مفاهیم نو را در این نمایشگاه ببینم.

وی با تمجید از  کیفیت و کمیت آثار به نمایش در آمده گفت: بازدید از نمایشگاه «نیمروز»، با توجه به شباهت‎های فرهنگی میان دو ملت ایران و افغانستان، می‎تواند حاوی نکات آموزنده بسیاری برای علاقمندان به فرهنگ و هنر باشد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص ارائه تسهیلات ویژه به هنرمندان افغانستانی برای حضور در ایران به منظور تبادلات فرهنگی و هنری میان آنها و هنرمندان ایران و نیز برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز گفت: سوال شما بسیار جالب بود و من را به این فکر انداخت تا ظرف چند روز آینده  رایزنی‎هایی از سوی وزارت امور خارجه جهت تسهیل در صدور روادید هنرمندان و نخبگان افغانستان صورت گیرد.

وی ادامه داد: باید ارتباط هنرمندان افغانستانی با بخش‌های فرهنگی سفارت ایران در افغانستان بیشتر شود تا این عزیزان بدون آنکه نیاز به حضور در صف‌های طولانی نوبت‌دهی مراکز کنسولی باشند از طریق یک مسیر مشخص، مراتب حضورشان در ایران سریعتر فراهم شود چراکه معتقدیم وقت هنرمند بسیار ارزشمند است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان صحبت‌هایش نیز گفت: از سویی دیگر می‌توان همچون کنگره‌های مختلفی که در کشور برگزار می‌شود ازجمله کنگره‌های علمی پزشکی و ... تدابیری اندیشید تا برگزارکنندگان برنامه‌های بین‌المللی فرهنگی و هنری با ارائه لیست اسامی به وزارت امور خارجه زمینه حضور هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر خصوصا کشور افغانستان  را در ایران تسریع بخشند.

نخستین نمایشگاه سراسری هنرهای تجسمی افغانستان با عنوان «نیمروز»  تا پنج شنبه  25 آبان در گالری شماره ١ فرهنگسرای نیاوران برپاست.

کد N1791973