القدس العربی گزارش داد؛

حریری، درد ناتمام لبنان و درمان‌های مهلک عربستان

بین الملل,سعد حریری,لبنان,القدس العربی

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی با اشاره به تحولات اخیر لبنان نوشت که دردها این کشور عمیق‌تر از آن است که با یک «شوک» درمان شود.

به گزارش ایلنا، روزنامه القدس العربی در سرمقاله خود به تحلیل شرایط لبنان پس از گفت‌وگوی تلویزیونی «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی این کشور پرداخت و نوشت:

شاید بتوان گفت که نخست‌وزیر مستعفی لبنان در گفت‌وگوی تلویزیونی اخیرش توانست برخی از شک و گمان‌ها درباره وضعیت فعلی خود در ریاض پایتخت عربستان سعودی و اعلام استعفایش از آنجا را برطرف کند؛ گفت‌وگوی تلویزیونی که از قرائت بیانیه استعفایش که به شدت علیه ایران و حزب الله بود و در سخنرانی‌های حریری عموما غیرمعمول بود، فضای بهتری داشت.

الحریری تاکید کرد که هر زمان که بخواهد می‌تواند مسافرت کند و گفت که طی دو تا سه روز آینده به بیروت بازخواهد گشت. وی همچنین به گمانه‌زنی‌ها درباره متن استعفایش پاسخ داد و گفت که خودش شخصا متن آن را نوشته است.

وی در عین حال تردیدها درباره اینکه استعفایش تنها به موضوع‌های مرتبط با لبنان محدود نمی‌شود را هم افزایش داد؛ موضوع‌هایی که به مسائل امنیتی، نظامی و سیاسی با عربستان سعودی مرتبط هستند. کشوری که اکنون در آن زندگی می‌کند و از آن استعفایش را اعلام کرد.

درست است که حزب‌الله لبنان بر اساس توصیفات سعد حریری دولتی در کنار دولت لبنان بوده یا حتی فراتر از آن قرار دارد اما این شرایط برای لبنان جدید نیست و هیچ‌کس از نخست‌وزیر لبنان درخواست و انتظار چنین تصمیم‌گیری قاطعی را نداشت. با این حال حریری در راس حکومتی به ریاض رفت که تنها حزب‌الله نبود که در آن حضور داشت.

صدمه‌ای که حریری با استعفایش به لبنان وارد کرد، بیش از آن بود که بتواند دردهای این کشور را درمان کند.

روزهای نزدیک آینده ثابت خواهد کرد که دردهای لبنان بیش از آن است که با شوک وارد کردن درمان شوند. به ویژه آن که این درمان از سوی ریاض مطرح شود: اول با صدای بلند سپس با صدای آرام و با لطافت.

کد N1791443